| גל רקובר, חדשות דבר |
משרד האוצר הודיע על יישום רפורמת המס הבינלאומי של ה-OECD החל מ-2026. הפרויקט של ה-OECD נועד ליצור מערכת מס מינימלי-עולמי כדי למנוע התחמקות ממס, בין השאר באמצעות הסטת רווחים של חברות בינלאומיות למקלטי מס. לפרויקט שותפות כ-140 מדינות, בהן ישראל.
ב-OECD מתגאים במהלך ובתוספת בגביית המס שהוא צפוי להניב, ששיעורה כ-220 מיליון דולר בשנה לפי הארגון. מנגד, המהלך ספג ביקורת על כך שהוא מקבע רף נמוך במיוחד, ובפועל חוסם מהלכים משמעותיים יותר שהחלו באו"ם, בו גם לכלכלות המתפתחות יש כוח הצבעה.
תוכנית ה-OECD מורכבת משני רבדים שמטרתם מיתון הפחתה של מס על ידי תאגידים בינלאומיים. הרובד השני עוסק בהחלת מס חברות מינימלי-עולמי, ואליו מתייחסת הודעת האוצר. הרובד הראשון עוסק בהעברת המיסוי של חברות בינלאומיות גדולות (מחזור של יותר מ-20 מיליארד אירו בשנה) לפי בסיס הלקוחות שלהם.