Investing.com - מדד ת"א 100 איבד כ-3.5%, מדד ת"א 75 ירד ב- 3.2%, מדד הנדל"ן צנח 3.7% ומדד הבנקים נחתך ב-5.2%; דיסקונט ירדה ב- 6.4%, לאומי השילה כ-5.2% . מחזור המסחר היה נמוך והסתכם בכ- 1.1 מיליארד ש"ח.
הבורסה בת"א ספגה היום ירידות שערים חדות בכל המדדים המובילים, בהמשך לירידות החדות בשווקים בחו"ל. יום המסחר נפתח בעיכוב קל בשל הפעלת המנגנון "פתיחה אנגלית" לפיו, אם בשלב טרום הפתיחה נוצר פער של 2.5% למעלה או למטה אז יש עיכוב של 3-5 דקות בפתיחת המסחר. עד שעות הצהריים מדד ת"א 25 נסחר סביב ירידות של 2.5%, אך לקראת סוף יום המסחר השיל המדד בהדרגה עוד כאחוז, וננעל בירידה של כ-3.6%, סמוך לנמוך היומי, ברמה של 1024.93 נקודות.
על אף העלאת דרוג האשראי של מדינת ישראל על ידי חברת הדירוג S&P, מ-A ל A+, עובדה זו לא באה לידי ביטוי במסחר בברוסה בת"א. יום של ירידות חדות, הן במניות והן באג"חים- מדד תל בונד ירד ב-0.55%, אך יחד עם זאת באג"ח הממשלתיות נרשמו עליות קלות: השחרים התחזקו בכ- 0.3%. הירידות החדות היו המשך ישיר של מפולת השווקים בחו"ל ביום שישי, המדדים בארה"ב: נאסד"ק, דאו ג'ונס ו- 500 S&P ירדו בכ- 2.5% כל אחד. המדדים באירופה ירידות אף יותר חדות: מדד פוטסי הבריטי ירד בכ- 2.3%, דאקס הגרמני ירד ב- 3.6% ומדד קאק הצרפתי צנח כ- 4%. המפולות נוצרו על רקע איום משבר החוב במדינות הגוש האירופי, בדגש על יוון שכרגע הכי קרובה לפשיטת רגל. במקביל, בארה"ב המשקיעים נחלו אכזבה מתוכנית ההבראה של אובמה המתמקדת ביצירת מקומות עבודה חדשים, בזמן שציפו לבשורה על סיבוב שלישי של תוכנית ההבראה הרוחבית QE3.
כל 25 מניות מדד ת"א 25 ירדו היום. בין הבולטות נציין את מניות הבנקים: דיסקונט שירדה 6.4%, לאומי שהשילה 5.2%, מזרחי טפחות ופועלים שירדו כ- 5% כל אחת. עוד בלטו בירידות: מניית פרטנר שירדה ב- 5% ומניית טבע שאיבדה כ- 4.4% לאחר שהפסידה במשפט בארה"ב בעניין רישום פטנט של אחת מתרופותיה.
מדד הויקס, הידוע גם כמדד הפחד, המשיך לעלות גם היום, כאשר סטית התקן הגלומה ממחירי האופציות על מדד ת"א 25 עלתה לרמה של 33%.
שער הדולר הגלום, כפי שהשתקף היום במסחר באופציות על הדולר/שקל, מגלם התחזקות נוספת של הדולר אל מול השקל לרמה של כ- 3.72 ש"ח לדולר.
הבורסה בת"א ספגה היום ירידות שערים חדות בכל המדדים המובילים, בהמשך לירידות החדות בשווקים בחו"ל. יום המסחר נפתח בעיכוב קל בשל הפעלת המנגנון "פתיחה אנגלית" לפיו, אם בשלב טרום הפתיחה נוצר פער של 2.5% למעלה או למטה אז יש עיכוב של 3-5 דקות בפתיחת המסחר. עד שעות הצהריים מדד ת"א 25 נסחר סביב ירידות של 2.5%, אך לקראת סוף יום המסחר השיל המדד בהדרגה עוד כאחוז, וננעל בירידה של כ-3.6%, סמוך לנמוך היומי, ברמה של 1024.93 נקודות.
על אף העלאת דרוג האשראי של מדינת ישראל על ידי חברת הדירוג S&P, מ-A ל A+, עובדה זו לא באה לידי ביטוי במסחר בברוסה בת"א. יום של ירידות חדות, הן במניות והן באג"חים- מדד תל בונד ירד ב-0.55%, אך יחד עם זאת באג"ח הממשלתיות נרשמו עליות קלות: השחרים התחזקו בכ- 0.3%. הירידות החדות היו המשך ישיר של מפולת השווקים בחו"ל ביום שישי, המדדים בארה"ב: נאסד"ק, דאו ג'ונס ו- 500 S&P ירדו בכ- 2.5% כל אחד. המדדים באירופה ירידות אף יותר חדות: מדד פוטסי הבריטי ירד בכ- 2.3%, דאקס הגרמני ירד ב- 3.6% ומדד קאק הצרפתי צנח כ- 4%. המפולות נוצרו על רקע איום משבר החוב במדינות הגוש האירופי, בדגש על יוון שכרגע הכי קרובה לפשיטת רגל. במקביל, בארה"ב המשקיעים נחלו אכזבה מתוכנית ההבראה של אובמה המתמקדת ביצירת מקומות עבודה חדשים, בזמן שציפו לבשורה על סיבוב שלישי של תוכנית ההבראה הרוחבית QE3.
כל 25 מניות מדד ת"א 25 ירדו היום. בין הבולטות נציין את מניות הבנקים: דיסקונט שירדה 6.4%, לאומי שהשילה 5.2%, מזרחי טפחות ופועלים שירדו כ- 5% כל אחת. עוד בלטו בירידות: מניית פרטנר שירדה ב- 5% ומניית טבע שאיבדה כ- 4.4% לאחר שהפסידה במשפט בארה"ב בעניין רישום פטנט של אחת מתרופותיה.
מדד הויקס, הידוע גם כמדד הפחד, המשיך לעלות גם היום, כאשר סטית התקן הגלומה ממחירי האופציות על מדד ת"א 25 עלתה לרמה של 33%.
שער הדולר הגלום, כפי שהשתקף היום במסחר באופציות על הדולר/שקל, מגלם התחזקות נוספת של הדולר אל מול השקל לרמה של כ- 3.72 ש"ח לדולר.