Investing.com - מדד ת"א 100 צנח בכ-2%, מדד ת"א 75 ירד ב- 2.1%, מדד הנדל"ן השיל 1.5%, ומדד הבנקים ירד ב-1.7%; חברה לישראל התרסקה ב- 10%, כיל צנחה 7.15%, בזן ירדה ב- 4%. מחזור המסחר היה ממוצע והסתכם בכ- 1.6 מיליארד ש"ח.
הבורסה בת"א ננעלה גם היום בירידות משמעותיות, לאור הירידות החדות בבורסות באירופה היום. מדד ת"א 25 פתח את יום המסחר בירידות שערים של כ- 2% והמשיך במגמה תנודתית בטריטוריה השלילית, בטווח שבין ירידה של 2% לירידה של 1%. בשלב הנעילה המדד התכוונן לרמה הנמוכה בטווח היומי וננעל בירידה של 1.9% ברמה של 1062.36 נקודות.
זהו היום השני ברצף למגמה שלילית חזקה בבורסה בת"א, המגמה נתמכת במגמה השלילית העולמית שהתפתחה בסופ"ש האחרון עקב נתוני מאקרו מאכזבים בארה"ב, המצביעים על חוסר צמיחה בתעסוקה וקיבעון באבטלה במשק האמריקאי. היום הבורסה בוול סטריט סגורה לרגל חג "יום העבודה", אך המגמה השלילית ממשיכה עם נתונים שליליים מאירופה. מפלגת השלטון בגרמניה בהנהגת ראש הממשלה, אנגלה מרקל, הובסה בפעם החמישית השנה בבחירות מחוזיות בגרמניה. התבוסה יצרה חששות כי ממשלת גרמניה לא תוכל להמשיך לעזור למדינות הגוש שניקלעו למשבר חוב, וכתוצאה מכך המשבר עלול להעמיק ולהחליש את כלכלת זירת האירו. מדד הדאקס הגרמני נחתך בכ- 5.3%, מדדי המניות המובילים באירופה צונחים בעקבותיו, מדד פוטסי הבריטי יורד בכ- 3.6%, מדד קאק הצרפתי יורד בכ- 4.7%. מניות הבנקים באירופה מובילות את המפולת בשווקים. בנוסף לתבוסתה של מרקל, נרשם היום נתון שלילי באירופה: מדד אמון המשקיעים באירופה ירד בכ- 2% מיולי ועומד על מינוס 15.4% בחודש אוגוסט, רמה הכי נמוכה מזה שנתיים.
22 מתוך 25 מניות מדד ת"א 25 ירדו היום. הבולטות בירידות היו: חברה לישראל שצנחה ב- 10% וכיל שירדה ב- 7.15% לאחר פרסום החלטת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה להטיל מס מיוחד מוגדל על רווחי החברה.
מדד הויקס, הידוע גם כמדד הפחד, עלה היום. כאשר סטית התקן הגלומה ממחירי האופציות על מדד ת"א 25, הלכה והתחזקה במשך היום. בשעה האחרונה למסחר זינק המדד ל- 33% ולבסוף התייצב ברמה של 30%. רמה המעידה על חששות בקרב המשקיעים.
השקל נחלש היום ב- 1.4% מול הדולר ושערו היציג נקבע על 3.6330 ש"ח לדולר. מול האירו נחלש גם כן, בכ- 0.7% ושערו היציג נקבע על 5.1327 ש"ח לאירו.
בעולם, הדולר נסחר במגמה חיובית. נכון לשעת הכתיבה הדולר מתחזק מול האירו בכ- 0.7% לרמה של 1.4105 דולר לאירו, עולה גם מול הפאונד הבריטי בכ- 0.7% לרמה של 1.6102 דולר לפאונד, מול היין משדש עם נטייה למגמת עלייה קלה, אך מול הפרנק השוויצרי דווקא יורד בכ- 0.5%.
בשוק הסחורות מגמה מעורבת:
הזהב חזר לגבהים עקב חששות של משקיעים משווקי המניות ונסחר ברמה של 1900 דולר לאונקיה, נכון לשעת הכתיבה. תוך כדי עליה של כ- 1.4% וסמוך לרמתו הגבוהה ביותר היום.
הנפט יורד כ- 2.7% ונסחר ברמה של 84 דולר לחבית.