| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
שוק הדיור הישראלי ממשיך להצטנן, אבל המחירים עדיין לא יורדים: מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שמתפרסמים היום (רביעי), עולה כי בחודש אוקטובר נמכרו בישראל כ-1,820 דירות חדשות בלבד - ירידה של 7.3% לעומת החודש הקודם וצניחה של כ-68% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בשפל שלא נראה מאז אפריל 2020 - הסגר הראשון בתקופת הקורונה.
הנתונים עולים בקנה אחד עם נתוני הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שפורסמו אתמול. עוד עולה מהדיווח של הלמ"ס כי בשלושת החודשים אוגוסט-אוקטובר 2022 נמכרו כ-7,450 דירות חדשות, ירידה של 29.8% לעומת הרבעון הקודם מאי-יולי 2022. 19.0% מהדירות נמכרו בסבסוד ממשלתי.
המספר הגבוה ביותר של דירות חדשות שנמכרו בין אוגוסט לאוקטובר נרשם במחוז הדרום - 1,706 דירות, במקום השני נמצא אזור המרכז עם 1,610 דירות חדשות שנמכרו ומחוז תל אביב עם 1,238 דירות.
לדברי נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו,
"הנתונים של היומיים האחרונים ברורים ומשקפים זינוק בסיכון לענף הבנייה, לרוכשי דירות ולמשק כולו. מי שמציג כעת את הירידה בהיקף רכישת הדירות כבריא לשוק, טועה ומטעה. פחות ופחות דירות שנמכרות משאירות עוד ועוד בתי אב ללא פתרון דיור יציב. במקביל, הירידה במספר הדירות שנמכרות למשקיעים, ש'נחגגת' בכל חודש שעובר על ידי כל מיני 'מומחים', מסוכנת לא פחות. משמעותה, ירידה דרמטית במספר הדירות להשכרה שמשאירה את שוכרי הדירות שמספרם מזנק בחודשים האחרונים - מול שוקת שבורה.
"גם אם מדד מחירי הדירות שיפורסם מחר, יציג התמתנות בעליית מחירי הדירות או אפילו ירידות במקומות מסוימים, הוא איננו אות לשמחה. כל עוד לא משתנה מצב השטח האמיתי והביקוש האדיר לדירות לא נענה בבנייה בכמות ובקצב בהיקף היסטורי שנזקקים למשק עכשיו - נלך ונתקרב לעוד תקופה של זינוק מחירים. זינוק שיגדיל עוד יותר את חוסר היציבות ויהפוך את העסקים שלנו, הקבלנים והיזמים, למאוד מאוד מסוכנים. סיכון שיעלה הרבה כסף לנו ולציבור רוכשי הדירות".