Vishal Mega Mart דיווחה על תוצאות מעורבות לרבעון השני, עם עלייה של 14% בהכנסות על בסיס שנתי ל-INR 3,399 קרורים, וצמיחה של 5.4% במכירות חנויות זהות — או כ-9% לאחר התאמה לתזמון חגים. החברה רשמה EPS של -$0.03 והכנסות של $250 מיליון בנתונים האחרונים שדווחו, בעוד שהמנית סטוק ירדה 4.02% מיד לאחר פרסום הדוח — מ-$3.48 ל-$3.34 — ולאחר מכן התאוששה ל-$3.50, עלייה של 5.11% מהסיום הקודם. משקיעים נראו שוקלים את המומנטום החיובי במכירות מול לחץ על המרג’ינים ותחזית רווח זהירה לטווח הקרוב.
נקודות מפתח
- הכנסות מפעולות עלו 14% ברבעון 2 של שנת הכספים 2027 ל-INR 3,399 קרורים.
- צמיחת מכירות חנויות זהות עמדה על 5.4%, אך ההנהלה ציינה שהיתה מגיעה לכ-9% לאחר התאמה להזזת הביקוש החגיגי.
- EBITDA תפעולי עלה 3.7% ל-INR 262 קרורים, אך המרג’ין ירד ל-7.7% מ-8.5%.
- PAT מתואם לחיובי ESOP עלה 6.4% ל-INR 172 קרורים, עם מרג’ין שירד ל-5.1% מ-5.4%.
- החברה פתחה 26 חנויות ברוטו ברבעון וסיימה עם 844 חנויות ב-582 ערים.
- ההנהלה ציינה שהביקוש נותר יציב ורווחי נתח שוק הניעו את הצמיחה, גם כשאינפלציה ועלויות שכר לחצו על המרג’ינים.
ביצועי החברה
Vishal Mega Mart מסרה כי השיגה תוצאות חזקות לרבעון השני ולמחצית הראשונה של שנת הכספים 2027, על אף סביבה תפעולית מאתגרת. הקמעונאית נהנתה מביקוש יציב, רווחי נתח שוק ופריסת חנויות רחבה, במיוחד בערים מדרג 2 ו-3.
הרבעון הושפע מהזזה בתזמון חגים מרכזיים כגון Durga Puja, Dussehra ו-Navratri, שעברו מרבעון 2 לרבעון 3. ההנהלה ציינה שהדבר הפחית את צמיחת המכירות בחנויות זהות ב-3% עד 4%. עם זאת, החברה תיארה את הביקוש הבסיסי כבריא וציינה שעונת החגים החלה היטב באוקטובר.
לגבי המחצית הראשונה של שנת הכספים 2027, ההכנסות עלו 16.4% ל-INR 7,126 קרורים, צמיחת מכירות חנויות זהות עמדה על 7.7%, וצמיחה מתואמת של כ-9.5%. EBITDA תפעולי צמח 12.5% ל-INR 649 קרורים, בעוד PAT מתואם עלה 15.8% ל-INR 437 קרורים.
החברה המשיכה גם להרחיב את נוכחותה. היא פתחה 26 חנויות חדשות ברוטו ברבעון 2 ו-53 במחצית הראשונה, והביאה את הסך הכולל ל-844 חנויות. הרשת פועלת כעת ב-582 ערים.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות מפעולות: INR 3,399 קרורים ברבעון 2 של שנת הכספים 2027, עלייה של 14% על בסיס שנתי.
- הכנסות מפעולות למחצית הראשונה: INR 7,126 קרורים, עלייה של 16.4% על בסיס שנתי.
- צמיחת מכירות חנויות זהות: 5.4% ברבעון 2; כ-9% מתואם לתזמון חגים.
- צמיחת מכירות חנויות זהות למחצית הראשונה: 7.7%; כ-9.5% מתואם לתזמון חגים.
- EBITDA תפעולי: INR 262 קרורים ברבעון 2, עלייה של 3.7% על בסיס שנתי.
- מרג’ין EBITDA: 7.7% ברבעון 2, ירידה מ-8.5% שנה קודם.
- PAT מתואם: INR 172 קרורים ברבעון 2, עלייה של 6.4% על בסיס שנתי.
- מרג’ין PAT: 5.1% ברבעון 2, ירידה מ-5.4% שנה קודם.
- תרומת מותג פרטי: 74% מהכנסות המחצית הראשונה.
- מספר חנויות: 844 חנויות נכון ל-26.09, עם נוכחות ב-582 ערים.
תוצאות מול תחזיות
החברה דיווחה על EPS של -$0.03 והכנסות של $250 מיליון. לא סופקה תחזית קונצנזוס לאף אחד מהמדדים, ולכן לא ניתן לחשב האם התוצאות היכו את התחזיות או פספסו אותן.
גם ללא השוואה רשמית לתחזיות, התמונה התפעולית ברורה. צמיחת המכירות נותרה בריאה, אך הרווחיות הייתה תחת לחץ. מרג’ין EBITDA ירד ב-80 נקודות בסיס ברבעון 2, בעוד מרג’ין PAT ירד ב-30 נקודות בסיס. הדבר מרמז שהשוק התמקד פחות בצמיחה בהכנסות ויותר בלחץ העלויות, במיוחד שכר והקטנת מינוף תפעולי הקשורה להזזת החגים. על פי ניתוח InvestingPro, אנליסטים אינם צופים שהחברה תהיה רווחית השנה, עם תחזית EPS של -$0.06 לשנת הכספים 2027.
ההפסד הקטן ב-EPS מצביע גם על עסק שצומח אך עדיין עובר תהליך נורמליזציה של המרג’ינים. בהשוואה למגמת ההכנסות החזקה יותר של החברה, שורת הרווחים נראתה חלשה יותר.
תגובת השוק
המנית סטוק ירדה 4.02% מיד לאחר פרסום הדוח, מ-$3.48 ל-$3.34. בהמשך המסחר החי, היא התאוששה ל-$3.50, עלייה של 5.11% מהסיום הקודם. תבנית זו מרמזת על תגובה זהירה ראשונית, ולאחריה עניין קנייה מסוים.
במחיר $3.50, המניות היו קרוב לקצה התחתון של הטווח האחרון שלהן, אך עדיין הרבה מעל השפל של 52 שבועות ב-$0.87 ומתחת לשיא של 52 שבועות ב-$4.58. התנועה לא הייתה קיצונית, אך הראתה שמשקיעים עדיין מאזנים בין צמיחת מכירות חזקה לבין דחיסת מרג’ינים ותחזית רווח זהירה. למרות חששות הרווחיות לטווח הקרוב, המנית סטוק הניבה החזר של 80% בשנה האחרונה, המשקף את אמון המשקיעים באסטרטגיית ההתרחבות ארוכת הטווח של החברה. לחותמים על InvestingPro יש גישה ל-10 טיפים בלעדיים נוספים על Vishal Mega Mart, לצד ציוני בריאות פיננסית מקיפים וניתוח שווי הוגן.
לא סופקו נתוני מחזור, ולכן לא ניתן לאשר האם התנועה נבעה ממסחר חריג בהיקפו.
תחזית והנחיות
ההנהלה ציינה שהיא מצפה לצמיחה דו-ספרתית במכירות חנויות זהות לשנת הכספים 2027 המלאה. היא גם ציינה שצמיחת המכירות בחנויות זהות ברבעון 3 תצטרך לעלות על 10% כדי להניב ממוצע דו-ספרתי לתשעת החודשים הראשונים.
החברה שמרה על יעדה לפתוח יותר מ-100 חנויות בשנת הכספים 2027. ההנהלה ציינה שהיא שואפת לעלות על מספר החנויות של השנה הקודמת בכל שנה, ותיארה את המסלול ארוך הטווח כ-100+ חנויות בשנת הכספים 2027, 100++ בשנת הכספים 2028 ו-100+++ בשנת הכספים 2029.
בנוגע למרג’ינים, ההנהלה ציינה שמרג’יני הגולמי צפויים להישאר יציבים על בסיס שנתי במחצית השנייה. היא גם ציינה שמרג’יני EBITDA עשויים להשתפר בכ-30 נקודות בסיס מדי שנה מרווח תפעולי, אך אינה צופה התרחבות משמעותית במרג’ין EBITDA בשנתיים-שלוש הקרובות, מכיוון שהיא מתכננת להמשיך ולהשקיע את רווחי המרג’ין הגולמי באיכות מוצרים, צמיחת חנויות ויוזמות דיגיטליות. ניתוח השווי ההוגן של InvestingPro מצביע על כך שהמנית סטוק עשויה להיות מוערכת ביתר ברמות הנוכחיות, ומציב אותה בין החברות ברשימת המוערכות ביתר. משקיעים יכולים לגשת למדדי שווי מפורטים ולדוח מחקר Pro מקיף עבור Vishal Mega Mart, אחת מ-1,400+ מניות המכוסות בניתוח מומחים שהופך נתונים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה.
החברה גם הדגישה מספר פרויקטי צמיחה:
- הרחבת פלטפורמת המסחר המהיר, הפועלת כעת ב-781 חנויות ב-532 ערים.
- המשך פריסת מחסנים אוטומטיים, החל מצפון הודו ולאחר מכן מזרח, דרום ומערב הודו.
- הערכה נוספת של פורמט הלבשה Belong & Co. לאחר תוצאות ראשוניות של חנות הפיילוט.
דברי ההנהלה
המייסד, הדירקטור המנהל והמנכ"ל Gunender Kapur אמר שהזזת החגים השפיעה בבירור על מכירות הרבעון.
"החגים השנה עברו מרבעון שניים לרבעון שלוש. לכך הייתה השפעה של 3%-4% על צמיחת המכירות שלנו בחנויות זהות. לאחר התאמה לכך, צמיחת המכירות שלנו בחנויות זהות ברבעון 2 עמדה על כ-9%," אמר.
הוא גם הדגיש את מיצוב המותג של החברה ואת המשיכה ללקוחות. "המגוון המובחן שלנו, המיצוב האטרקטיבי במחיר וההבנה העמוקה של צרכי הלקוחות ממשיכים לדבר אל הקונים שלנו, ומחזקים את חוסן העסק שלנו."
בנוגע לתמחור, אמר Kapur שהחברה מגינה על לקוחות בעלי הכנסה נמוכה מפני אינפלציה. "בנקודות המחיר הפתוחות, אנחנו לא מעלים מחירים כלל, מכיוון שלקוחות נקודת המחיר הפתוחה שלנו הם הפגיעים ביותר מבין כל לקוחותינו ללחצים אינפלציוניים," אמר.
סיכונים ואתגרים
- לחץ על המרג’ינים: מרג’יני EBITDA ו-PAT ירדו שניהם, מה שמראה שצמיחת המכירות עדיין אינה מתורגמת במלואה לצמיחת רווחים.
- אינפלציה ועלויות שכר: ההנהלה ציינה אינפלציה מתמשכת בחומרי גלם ועלויות עובדים גבוהות יותר, כולל העלאות שכר מינימום.
- תזמון חגים: תוצאות רבעוניות עלולות לעבור תנודות חדות בהתאם לתזמון החגים הגדולים, מה שמקשה על השוואות.
- הוצאה לפועל של ההתרחבות: החברה פותחת חנויות בקצב מהיר, וההנהלה ציינה שחנויות חדשות חייבות להישאר רווחיות כדי למנוע בזבוז הון.
- לחץ תחרותי: החברה מתרחבת לפורמטים ואזורים חדשים, מה שעשוי לדרוש השקעה מתמשכת להגנה על נתח שוק.
- התרחבות מוגבלת במרג’ינים לטווח הקרוב: ההנהלה אינה צופה התרחבות משמעותית במרג’ין EBITDA בשנים הקרובות, מה שעשוי להגביל את פוטנציאל הרווחים.
שאלות ותשובות
אנליסטים התמקדו בארבעה נושאים מרכזיים: תזמון חגים, מרג’ינים, הרחבת חנויות ותמחור.
מספר שאלות עסקו בהזזת הביקוש החגיגי מרבעון 2 לרבעון 3. ההנהלה ציינה שהדבר הפחית את צמיחת המכירות בחנויות זהות ברבעון 2 ב-3% עד 4%, ואמורה להפוך את רבעון 3 לחזק יותר בהשוואה.
אנליסטים גם לחצו על יציבות המרג’ין הגולמי על רקע האינפלציה. ההנהלה ציינה שכבר בצעה הנדסה מחדש של עלויות ומצפה לשמור על מרג’ינים גולמיים על בסיס שנתי במחצית השנייה, גם אם מחיר הנפט יישאר גבוה.
תחום נוסף שעלה היה עלויות עובדים. ההנהלה ציינה שהעלייה ברבעון 2 נבעה משינויי שכר מינימום ברבעון 1, עלויות ESOP ופתיחת חנויות חדשות. סמנכ"ל הכספים ציין שצמיחה של 8% עד 10% במכירות חנויות זהות מספיקה לקיזוז ההשפעה של עלויות העובדים.
שאלות על אסטרטגיית ההתרחבות קיבלו תשובה ברורה. ההנהלה ציינה שהחברה תיתן קדימות לפתיחת חנויות רווחיות, עם יעד ארוך טווח של יותר מ-100 חנויות חדשות בשנה. היא גם ציינה שחנויות בפורמט קטן רלוונטיות בעיקר באוטר פראדש והריאנה כרגע, בעוד חנויות בפורמט גדול נותרות בעדיפות ראשונה במקומות אחרים.
אנליסטים שאלו גם על פיילוט Belong & Co. ההנהלה ציינה שהמשוב הראשוני היה חזק, עם שיעור המרה מביקור לרכישה של מעל 50% וביקורים חוזרים תוך החודש הראשון, אך עדיין מוקדם מדי לקבוע תוכנית פריסה רחבה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








