Calgro M3 Holdings דיווחה על הכנסות יציבות ומרווחים משופרים לששת החודשים שהסתיימו ב-31 באוגוסט 2026, אך רווח למניה ירד בעקבות הפסד חשבונאי חד-פעמי הקשור למשא ומתן מחדש על הלוואת מיזם משותף. ההכנסות עלו ב-1.2% ל-ZAR 465.7 מיליון, לעומת ZAR 460 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד, בעוד המרווח הגולמי נשמר על 29.46%, מעל טווח היעד של החברה. המניה ירדה ב-3.74% ל-$360 מ-$374, ומתקרבת לתחתית טווח 52 השבועות שלה, הנע בין $330 ל-$570.
נקודות מפתח
- ההכנסות עלו במתינות, ומשקפות מסחר יציב בשוק מאתגר.
- המרווח הגולמי נשמר חזק ב-29.46%, גבוה משמעותית מיעד החברה של 20% עד 25%.
- רווח למניה ו-HEPS ירדו בשל הפסד שינוי IFRS 9 לא-מזומן בסך ZAR 12.7 מיליון.
- הכנסות Memorial Parks צמחו ב-22% ורשמו מרווח גולמי של 55%, מה שתמך ברווחיות.
- החברה משקיעה רבות ב-Bankenveld ובפרויקטים אחרים, דבר המכביד על תזרים המזומנים ומגדיל את החוב בתקופה קצרה.
ביצועי החברה
תוצאות החציון של Calgro M3 הציגו עסק הממשיך לפעול בצורה יציבה, למרות שוק דיור חלש וביקוש צרכני מואט. ההכנסות היו יציבות ברובן, אך החברה שמרה על מרווחים מעל יעדה לתקופה ארוכה, בסיוע תמהיל נוח וחשיפה מוגבלת לעבודות מסובסדות בעלות מרווח נמוך.
חטיבת הפיתוח למגורים הניבה הכנסות של ZAR 417.9 מיליון, בדומה לתקופה המקבילה אשתקד. Memorial Parks נותרה הסגמנט הבולט, עם הכנסות שעלו ל-ZAR 47.8 מיליון מ-ZAR 39.8 מיליון. עסק זה הניב גם מרווח גולמי של 55%, לעומת 50% בתקופה הקודמת.
נקודת הלחץ העיקרית הייתה הרווחים המדווחים. ההנהלה ציינה כי הירידה ברווח למניה וב-HEPS נבעה מהתאמה חשבונאית לא-מזומנת, ולא מהידרדרות תפעולית. החברה המשיכה גם להשקיע בתשתיות ובצינורות פיתוח, מה שהגדיל את קבלת ההלוואות והפחית את המזומן במהלך התקופה.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: ZAR 465.7 מיליון, עלייה של 1.2% מ-ZAR 460 מיליון.
- מרווח גולמי: 29.46%, מעט מעל 29.43% בתקופה המקבילה אשתקד.
- רווח למניה: ירד בהשוואה שנתית בשל הפסד שינוי IFRS 9 לא-מזומן.
- HEPS: ירד בהשוואה שנתית מאותה סיבה.
- סך הנכסים: ZAR 3.8 מיליארד, עלייה מ-ZAR 3.4 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד.
- חוזי בנייה: ZAR 2.4 מיליארד, עלייה מ-ZAR 2.1 מיליארד.
- קבלת הלוואות: ZAR 1.5 מיליארד, עלייה מ-ZAR 1.3 מיליארד.
- יתרת מזומן: ZAR 52.3 מיליון בסוף התקופה, ירידה מ-ZAR 183.7 מיליון בתחילת התקופה.
- חוב נטו להון עצמי: 0.86, לעומת 0.74 בסוף שנת הכספים בפברואר.
- יחס כיסוי שירות חוב: 1.35, ירידה מ-1.54 בסוף שנת הכספים בפברואר, אך עדיין מעל מינימום האמות מידה של 1.2.
- שווי שוק: המניה נסחרת בכפולת מחיר/ספר נמוכה ובכפולת רווחים נמוכה, על פי ניתוח InvestingPro, מה שמרמז כי השוק תמחר סיכון ביצוע משמעותי למרות רווחיות החברה ב-12 החודשים האחרונים.
רווחים מול תחזית
לא סופקה תחזית קונצנזוס לתקופה, ולכן לא ניתן למדוד הפתעה ישירה בתוצאות.
גם ללא תחזית, התמונה הבסיסית ברורה. ההכנסות היו מעט גבוהות יותר בהשוואה שנתית, המרווח הגולמי נשמר מעל היעד, והחברה ציינה כי המסחר השתפר. הירידה המדווחת ברווח למניה נבעה מהפסד שינוי IFRS 9 לא-מזומן בסך ZAR 12.7 מיליון, הקשור למשא ומתן מחדש על הלוואת מיזם משותף. כלומר, חולשת הרווחים הייתה בעיקרה חשבונאית ולא תפעולית.
התוצאה מצביעה על חציון יציב יותר מאשר על פספוס חד. בתקופות קודמות, Calgro M3 נשפטה לרוב על פי עיתוי הפרויקטים, המרת מזומנים ומשמעת מרווחים, ולא על פי צמיחה פשוטה בהכנסות. על בסיס זה, תקופה זו נראית מעורבת: יציבה מבחינה תפעולית, אך עם רווחים מדווחים חלשים יותר ומזומן מצומצם יותר.
תגובת השוק
המניה ירדה ב-3.74% ל-$360 מ-$374, ירידה של כ-$14 למניה. הירידה מותירה את המניה כ-9.1% מעל שפל 52 השבועות שלה ב-$330, וכ-36.8% מתחת לשיא 52 השבועות שלה ב-$570.
הירידה מרמזת כי המשקיעים התמקדו יותר באיכות הרווחים, עומס החוב וצריכת המזומן מאשר בקו ההכנסות היציב. שלב ההשקעות הכבד של החברה, ובמיוחד ב-Bankenveld, מותיר את יצירת המזומן בטווח הקצר מוגבלת. דבר זה עלול להגביר את רגישות השוק לכל ירידה ברווחים, גם אם מדובר בפריט חד-פעמי.
לא סופקו נתוני נפח מסחר, ולכן לא ניתן לקבוע האם הירידה התרחשה עם פעילות חריגה.
תחזית והנחיות ההנהלה
ההנהלה ציינה כי העסק נמצא בשלב השקעות כבד, כאשר Bankenveld District City במרכז תוכנית הצמיחה לתקופה ארוכה. תשתיות הבסיס והקישור שם מתוכננות להסתיים באפריל 2027, מה שאמור לפתוח 5,900 הזדמנויות מגורים ראשונות.
החברה צופה כ-ZAR 150 מיליון במזומן תפעולי לפני ריבית מהעברות Scottsdene ו-Belhar בחציון השני של שנת הכספים. היא גם צופה המשך התקדמות במכירות נכסים לא-ליבתיים, עם יעד של כ-ZAR 600 מיליון שיופשרו בשנתיים עד שנתיים וחצי הקרובות.
החוב צפוי להישאר גבוה בתקופה קצרה בעוד החברה ממנת עבודות תשתית ופיתוח. לתקופה ארוכה יותר, ההנהלה שואפת להוריד את החוב לכיוון ZAR 1 מיליארד, מ-ZAR 1.5 מיליארד כיום. החברה ציינה כי עמידה באמות המידה צפויה להישמר.
דברי ההנהלה
המנכ"ל וההנהלה הדגישו כי החברה מתמקדת בחילוץ ערך מנכסים ולא במכירתם בכל מחיר. "אנחנו יודעים את הערך של הפרויקטים האלה, וכוונת הקבוצה אינה לממש נכסים אלה בכל מחיר, אלא לחלץ ערכים ריאליסטיים", אמר המנכ"ל.
על צינור המימושים, אמרה ההנהלה: "הכוונה היא לשחרר כ-ZAR 600 מיליון בשנתיים הקרובות, אולי שנתיים וחצי, כדי להתחיל את מימוש הנכסים הלא-ליבתיים."
החברה גם הדגישה את צינור הפיתוח וגמישות האישורים שלה. "אנחנו יושבים עם 1,700 הזדמנויות שירות שאנחנו יכולים לבנות עליהן. אנחנו לא צריכים שום אישורים לכך. אנחנו לא צריכים לבקש רשות לאלה. יש לנו מספיק כדי לפתח", אמר המנכ"ל.
סיכונים ואתגרים
- לחץ על כוח הקנייה של הצרכנים: עלויות מחיה גבוהות ומצב כלכלי ביתי חלש ממשיכים להגביל את ביקוש המשתמשים הסופיים.
- עיכובים עירוניים: לוחות הזמנים לאישורים ולמתן שירותים עלולים להתעכב בשל תהליכים של ממשל מקומי והבחירות העירוניות הקרובות.
- השקעות הון כבדות: הוצאות תשתית גדולות קושרות מזומן לפני שהתשואות מתממשות.
- חוב עולה: קבלת הלוואות גדלה ל-ZAR 1.5 מיליארד, מה שמגביר את סיכון המימון אם עיתוי הפרויקטים יתעכב.
- סיכון ביצוע פרויקטים: החברה תלויה בהשלמה בזמן של פיתוחים מרכזיים כגון Bankenveld, Fleurhof, South Hills ו-Belhar.
- תנודתיות חשבונאית: פריטים לא-מזומנים עלולים לסלף את רווח למניה המדווח ולהקשות על המשקיעים לפרש את התוצאות.
- קצב שריפת מזומן: החברה שורפת מזומן בקצב מהיר בעוד היא ממנת פיתוח תשתיות, קונצרן שסומן על ידי InvestingPro, המספק גם ציוני בריאות פיננסית בזמן אמת והערכות שווי הוגן כדי לסייע למשקיעים להעריך האם הסיכונים הנוכחיים משתקפים כראוי במחיר המניה.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו במכירות נכסים לא-ליבתיים, חוב, עיתוי פרויקטים ויצירת מזומן.
שאלה אחת התמקדה ב-Cornubia וב-Vredehoek, כאשר ההנהלה ציינה כי היא שואפת לשחרר כ-ZAR 600 מיליון ממימושים לא-ליבתיים בשנתיים עד שנתיים וחצי הקרובות. החברה ציינה כי ההכנסות הללו צפויות להתחיל לזרום מוקדם יותר ולא לחכות ללוח הזמנים המלא של המימוש.
שאלה נוספת עסקה ביתרת חוזי הבנייה של ZAR 2.4 מיליארד ובהשפעת בחירות יוהנסבורג. ההנהלה ציינה כי כ-ZAR 300 מיליון מהיתרה קשורים ליחידות שהושלמו, בעוד תשתיות הבסיס והקישור מהוות את החלק הגדול ביותר. היא גם ציינה כי הבחירות לא אמורות לחסום תהליכי אישור, אם כי עלולות לגרום לעיכובים.
האנליסטים שאלו גם על מועדי פירעון חוב ומימון. החברה ציינה כי איגרת חוב בסך ZAR 50 מיליון מומנה מחדש והוסדרה ב-2 באוקטובר, וכי היא סיימה מתקן Proparco בסך €20 מיליון, כאשר מתקנים נוספים עדיין בשלבי משא ומתן.
שאלות על מחזור ההשקעות ויעד החוב קיבלו תשובה ברורה: החברה עדיין בשלב השקעות כבד, אך ההנהלה שואפת להוריד את החוב לכיוון ZAR 1 מיליארד לתקופה ארוכה, ככל שנכסים לא-ליבתיים יימכרו ופרויקטי הליבה יבשילו.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









