Vertu Motors דיווחה על עלייה ברווח בחצי הראשון של 2026 והעלתה שוב את תחזיתה השנתית, כשהדילר הבריטי לרכב הצביע על שיאי הכנסות, שיפור בייצור מזומן והמשך רווחים מקיצוצי עלויות ויוזמות מכירה חדשות. החברה דיווחה על רווח למניה של $0.053 והכנסות של $2.6 מיליארד, בעוד המניה נותרה כמעט ללא שינוי ב-$85.46, ירידה של 0.06% מסיום המסחר הקודם של $85.50. המניה נמצאת קרוב לפסגת טווח 52 השבועות שלה, הנע בין $55 ל-$92.50. על פי ניתוח InvestingPro, המניה מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות, נסחרת מתחת לשווי ההוגן שלה — ממצא המציב אותה בין החברות ברשימת המניות המוערכות בחסר בפלטפורמה. המניה הציגה מומנטום חזק עם החזר של 35% בששת החודשים האחרונים.
נקודות מפתח
- Vertu רשמה רווח מותאם לפני מס של £23.8 מיליון לששת החודשים שהסתיימו באוגוסט 2026, עלייה של 19% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
- סך הרווח לפני מס עלה ב-24% ל-£24.2 מיליון, בסיוע רווח ממכירת נכס עודף.
- ההנהלה ציינה כי מדובר בשדרוג הרווח השלישי של השנה הפיננסית, וכעת היא צופה שהתוצאות השנתיות יעלו על הציפיות.
- המרת המזומן הייתה חזקה ב-94%, בעוד החוב נטו ירד ל-£54.2 מיליון.
- החברה הדגישה צמיחה ברכבים משומשים, בשקדי מותגים סיניים ובכלים טכנולוגיים שנועדו לשפר מכירות ויעילות.
ביצועי החברה
Vertu דיווחה כי הכנסות הקבוצה הגיעו לשיא חדש בתקופת ששת החודשים, בתמיכת צמיחה אורגנית בסוכנויות הליבה, תרומות מעסקים שנרכשו ועסקים חדשים, ושינוי בתיק. הכנסות סוכנויות הליבה עלו ב-£106 מיליון, בעוד עסקים חדשים ורכישות הוסיפו £29.5 מיליון. זאת קוזזה בחלקה על ידי £49 מיליון של הכנסות שאבדו בשל סגירת אתרים.
החברה ציינה כי מרג’ין הגולמי נותר יציב ב-11.2%, בעוד עלויות התפעול ירדו כחלק מההכנסות ל-9.9%. הדבר סייע להעלות את מרג’ין התפעולי ל-1.3%. Vertu נהנתה גם מעלויות ריבית נמוכות יותר, בסיוע הפחתת חיובי המימון מהיצרנים ורמות מלאי נמוכות יותר.
התוצאות מאריכות תקופה של שיפור עקבי לקבוצה, שהשתמשה בסקאלה, שליטה בעלויות והתרחבות סלקטיבית לחיזוק הביצועים במגזר מאתגר. ההנהלה ציינה כי לעסק יש כעת 5% מהשוק הבריטי לרכב ונותר אחת מקבוצות הסוכנויות הגדולות במדינה.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: £2.6 מיליארד, שיא לתקופה.
- רווח מותאם לפני מס: £23.8 מיליון, עלייה של 19% שנה על שנה.
- סך הרווח לפני מס: £24.2 מיליון, עלייה של 24% שנה על שנה.
- מרג’ין גולמי: 11.2%, יציב לעומת השנה הקודמת.
- עלויות תפעול: 9.9% מההכנסות, ירידה לעומת התקופה הקודמת.
- מרג’ין תפעולי: 1.3%, שיפור לעומת שנה קודמת.
- המרת מזומן: 94%, שההנהלה תיארה כיוצאת דופן.
- חוב נטו: £54.2 מיליון, ירידה של £7.1 מיליון לעומת שנת הכספים 2026.
- תזרים מזומן חופשי נכנס: £17.5 מיליון.
- נכסים מוחשיים נטו למניה: 80.8p, שיא.
- תשואת תזרים מזומן חופשי: 23%, המשקפת ייצור מזומן חזק ביחס לשווי השוק.
- בריאות פיננסית: דורגה "טובה" על ידי InvestingPro, עם ציונים גבוהים במיוחד לערך יחסי ומומנטום מחיר.
רווחים מול תחזית
Vertu דיווחה על רווח למניה של $0.053 והכנסות של $2.6 מיליארד. לא סופקו נתוני תחזית לצד התוצאות, ולכן לא ניתן לבצע השוואה ישירה של היכתה או פספוס.
גם ללא השוואת קונצנזוס פורמלית, טון השיחה הצביע על תוצאה חזקה. ההנהלה ציינה כי החברה ביצעה את שדרוג הרווח השלישי שלה השנה וכעת צופה שהתוצאות השנתיות יעלו על הציפיות. הדבר מרמז שביצועי המחצית היו טובים מהמוערך בשוק, בפרט לנוכח שיאי ההכנסות, הרווח הגבוה יותר וייצור המזומן החזק.
עבור קבוצת סוכנויות, הקומבינציה של מרג’ין גולמי יציב, עלויות תפעול נמוכות יותר וחוב מופחת חשובה לא פחות מצמיחת ההכנסות. במקרה זה, גורמים אלו נראה שתמכו במגמת רווחים מוצקה ולא בדחיפה חד-פעמית.
תגובת השוק
המניה נסחרה ב-$85.46, ירידה של 0.06% מסיום המסחר הקודם של $85.50. המהלך היה מינימלי, מה שמרמז שהמשקיעים לא גיבשו פסק דין חדש מהותי על התוצאות, לפחות במסחר המוקדם.
ברמה הנוכחית, המניה נמצאת קרוב לקצה העליון של טווח 52 השבועות שלה. היא נמצאת כ-7.6% מתחת לשיא 52 השבועות של $92.50 וכ-55% מעל השפל של $55. מיקום זה מצביע על כך שהשוק כבר תגמל את המניה על רוב ההתקדמות האחרונה של החברה.
התגובה המתונה עשויה לשקף שני דברים: ראשית, התוצאות היו חזקות אך לא מפתיעות לאחר שדרוגי הרווח הקודמים; שנית, המשקיעים עשויים להמתין לראות כיצד החברה מתמודדת עם לחצים ענפיים, כולל אסדרת רכבים חשמליים ושינוי תמהיל המותגים.
תחזית והנחיות
Vertu ציינה כי הדירקטוריון צופה כעת שהתוצאות השנתיות יעלו על הציפיות, מה שמסמן את שדרוג הרווח השלישי של השנה. החברה גם הצביעה על מספר יוזמות שהיא צופה שיתמכו בצמיחה ובמרג’ינים.
בין התוכניות העיקריות:
- הרחבת תוכנית Value Cars by Vertu, המתמקדת ברכבים בני 7 עד 14 שנים.
- המשך פריסת שקדי מותגים סיניים, עם יעד של לפחות 15% מהשקדים שיהיו סיניים עד אמצע 2027.
- השקת מימון רכב משומש תואם שריעה.
- חבילות חדשות למנהלי מכירות בסוכנויות פרמיום.
- חבילות שכר מעודכנות לטכנאים שיכנסו לתוקף בנובמבר 2026.
Vertu גם ציינה כי היא צופה הוצאות הון נטו של £21.6 מיליון בשנת הכספים 2027, כולל השקעה בשקדי יצרנים סיניים נוספים. לחברה נותרו £10.2 מיליון במסגרת תוכנית רכישה חוזרת של מניות בהיקף £12 מיליון, והיא מתכננת להעלות את דיבידנד הביניים שלה ב-11% ל-1p למניה. נתוני InvestingPro מראים כי המניה נסחרת במכפיל רווח של 15.78 עם יחס PEG של 0.91, המרמז על הערכת שווי אטרקטיבית ביחס לסיכויי הצמיחה. לניתוח מעמיק יותר, משקיעים יכולים לגשת לדוח המחקר המקיף של Pro על Vertu Motors, אחת מיותר מ-1,400 מניות אמריקאיות ובינלאומיות המכוסות עם תובנות מומחים ומידע מעשי.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Robert Forrester אמר כי הסקאלה של הקבוצה נותרת יתרון מפתח.
"אנחנו פעולה מסוקלת עם 5% מהשוק הבריטי לרכב, אחד המותגים הגדולים בבריטניה, ועם כושר משמעותי להתרחבות עתידית," אמר.
הוא גם הצביע על עוצמת עסק שירותי הרכב, שאותו תיאר כבסיס החוסן והצמיחה של הקבוצה. "העסק מבוסס למעשה מבחינת ביצועים על עסק שירותי הרכב שלנו, המציג גם חוסן וגם צמיחה," אמר.
על השינוי האסטרטגי של החברה, אמר Forrester: "אנחנו מתמקדים במותגים סיניים, אך עם אסטרטגיה ארוכת טווח מאוד. תהליך זה יימשך."
מנהלת הכספים הראשית Karen Anderson הדגישה את ייצור המזומן ואת עוצמת המאזן. היא ציינה כי לקבוצה הייתה "המרה מצוינת של 94% מרווחי התפעול לתזרים מזומן מפעילות שוטפת" וציינה כי הנכסים המוחשיים נטו למניה הגיעו לשיא של 80.8p.
סיכונים ואתגרים
- לחץ מנדט ZEV: Vertu ציינה כי כללי רכב אפס פליטות ממשיכים לשחוק את הרווח בכל הענף, גם כשמתנהלת התייעצות בנושא.
- סיכון ביצוע מותגים סיניים: החברה מרחיבה את החשיפה ליצרנים סיניים, אך חלק מהשותפים עשויים שלא לעמוד בהשקעות נכסים או בסטנדרטים תפעוליים.
- סיכון אסטרטגיית רכבים משומשים: מכירת רכבים ישנים יותר עלולה להעלות עלויות שיפוץ ולעורר חששות בנוגע לשביעות רצון לקוחות אם לא מנוהלת בקפידה.
- לחץ תמחור ענפי: הנחות על רכבים חדשים ושינוי תמהיל מנועים עלולים להמשיך ולהלחיץ את המרג’ינים.
- רגישות מאקרו ושערי ריבית: הביקוש הצרכני לרכב עלול להיחלש אם המימון יתייקר או תקציבי משקי הבית יצטמצמו.
שאלות ותשובות
אנליסטים שאלו עד כמה מותגים סיניים רווחיים בהשוואה לזכיינויות מבוססות. Forrester אמר כי מרג’יני הקמעונאות החדשה דומים, אך מותגי הסטארטאפ חסרים הכנסות שירותי רכב, שהן חלק מרכזי בתמהיל הרווח הגולמי של Vertu. הוא אמר כי החברה משתמשת באתרים רב-זכייניים ובחוזי תיקון של מותגים מסורתיים כדי להגן על זרם הכנסה זה.
שאלות התמקדו גם ברכבים חשמליים ובשאלה האם הם משפרים את הרווחיות. Forrester אמר כי לא צפוי שרכבים חשמליים יהיו מנוע רווח מרכזי בצד המכירות, וכי הסוגיה הגדולה יותר היא תוצא האסדרה על הנחות היצרנים.
נושא נוסף היה תוכנית Value Cars, המוכרת רכבים משומשים ישנים יותר. ההנהלה ציינה כי האסטרטגיה הצליחה, עם יותר מ-1,400 רכבים נוספים שנמכרו ומרג’ין גולמי של 13.9%, לעומת 6.9% על רכבים משומשים צעירים יותר. Vertu ציינה כי שביעות רצון הלקוחות נותרה חזקה, עם ציון מקדם נטו של רכבים משומשים של 85%.
אנליסטים שאלו גם על רכישות חוזרות של מניות ורכישות. החברה ציינה כי הרכישות החוזרות של מניותיה תמכו ביצירת ערך על ידי הפחתת מספר המניות במחירים הנמוכים בהרבה מהנכסים המוחשיים נטו למניה. בנוגע לרכישות, ההנהלה ציינה כי היא אופטימית יותר מאשר לפני שנה מכיוון שהערכות השווי השתפרו ומפעילים קטנים יותר נמצאים תחת לחץ גדול יותר.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









