National Aluminium Company Limited דיווחה על תוצאות שיא רבעוניות ולחצי-שנתיות ברבעון השני של שנת הכספים 2027, עם רווח נקי שעלה ב-28% על בסיס שנתי ברבעון וב-54% בחצי השנה הראשון — וזאת למרות שהמניה ירדה ב-2.44% ל-$320 לעומת שער הסגירה הקודם של $328. החברה ציינה כי שיפור במימוש מחירי האלומינה, יצירת מזומן חזקה יותר והכנסות ריבית גבוהות יותר סייעו לקזז עליות חדות בעלויות חומרי הגלם, הדלק והחשמל. לא סופקו נתוני EPS או הכנסות בפועל מול התחזית של 19.35 ו-$51.61 מיליארד בהתאמה, ולכן לא ניתן לחשב הפתעה ישירה בתוצאות מהנתונים הזמינים.
נקודות מפתח
- NALCO דיווחה על הביצועים הרבעוניים והחצי-שנתיים הטובים ביותר בתולדותיה בכל המדדים: הכנסות, EBITDA, רווח לפני מס ורווח לאחר מס.
- הרווח הנקי ברבעון השני של שנת הכספים 2027 עלה ב-28% על בסיס שנתי ל-INR 1,835 קרורים, ואילו הרווח הנקי לחצי השנה הראשון עלה ב-54% ל-INR 3,837 קרורים.
- מימוש מחירי האלומינה השתפר בחדות, כשהמחיר הממוצע עלה לכ-$370–$375 לטון ברבעון השני לעומת $324 לטון ברבעון הראשון.
- עלויות התשומות עלו, בהובלת סודה קאוסטית, CP coke ושמן דלק, בעוד מחסור בפחם ושיבושי עונת הגשמים הגדילו את עלויות החשמל והדלק.
- ההנהלה צופה הקלה בעלויות בחצי השנה השני, ייצור גבוה יותר ורווח נוסף של כ-INR 300–INR 350 קרורים מרווחי יעילות וכושר ייצור חדש.
ביצועי החברה
NALCO ציינה כי חצי השנה הראשון של שנת הכספים 2027 היה החזק ביותר בתולדותיה, בזכות מחירי אלומינה גבוהים יותר, הכנסות אחרות טובות יותר ויתרת מזומן חזקה יותר. ההכנסות הגיעו ל-INR 11,143 קרורים בחצי השנה הראשון, ה-EBITDA טיפס ל-INR 5,539 קרורים והרווח לפני מס ל-INR 5,160 קרורים. הרווח לאחר מס הגיע ל-INR 3,837 קרורים — הגבוה ביותר בתולדות החברה לחצי שנה.
הפעילות הליבתית של החברה נהנתה מתנאי שוק אלומינה נוחים, בעיקר ברבעון השני, שבו השתפר מימוש מחירי הספוט וחלק מהמחירים חצו את רף $400 לטון. במקביל, החברה התמודדה עם לחץ עלויות רחב הנובע מסודה קאוסטית, CP coke ושמן דלק. ההנהלה ציינה כי לחצים אלה הם תעשייתיים ומשפיעים על יצרני אלומינה ברחבי העולם.
NALCO הדגישה גם את האינטגרציה האנכית שלה כעוצמה תחרותית. נכסי בוקסיט, פחם וחשמל עצמאיים סייעו לתמוך בביטחון האספקה, בעוד החברה המשיכה להשקיע בפרויקטי מזקקה, מתכה ואנרגיה שעשויים להרחיב את כושר הייצור בשנים הקרובות.
נתונים פיננסיים עיקריים
- הכנסות חצי שנה ראשון של שנת הכספים 2027: INR 11,143 קרורים — שיא כל הזמנים.
- EBITDA חצי שנה ראשון של שנת הכספים 2027: INR 5,539 קרורים — שיא כל הזמנים.
- רווח לפני מס חצי שנה ראשון של שנת הכספים 2027: INR 5,160 קרורים — הגבוה ביותר אי פעם.
- רווח לאחר מס חצי שנה ראשון של שנת הכספים 2027: INR 3,837 קרורים — הגבוה ביותר אי פעם, עלייה של 54% על בסיס שנתי.
- רווח נקי ברבעון השני של שנת הכספים 2027: INR 1,835 קרורים, עלייה של 28% על בסיס שנתי מ-INR 1,432 קרורים.
- יתרת מזומן: INR 12,000 קרורים, לעומת INR 8,500 קרורים קודם לכן.
- השקעות הון (capex) לחצי שנה ראשון: INR 800 קרורים, מתוך תכנית שנתית של INR 1,800 קרורים.
- הכנסות אחרות: עלייה של 43% על בסיס רבעוני, בסיוע הכנסות ריבית גבוהות יותר ורווחים חד-פעמיים של כ-INR 10 קרורים.
- עלייה בעלויות חשמל ודלק: INR 317 קרורים על בסיס שנתי בחצי השנה הראשון.
תוצאות מול תחזית
נתוני התחזית הזמינים הצביעו על אומדן EPS של 19.35 ותחזית הכנסות של $51.61 מיליארד, אך לא סופקו נתוני EPS או הכנסות בפועל באותן יחידות. משמעות הדבר היא שלא ניתן לחשב האם החברה היכתה את התחזיות או פספסה אותן על בסיס המידע שסופק.
מה שברור הוא ש-NALCO הציגה צמיחה שנתית חזקה בנתוניה המדווחים ברופי הודי. הרווח הנקי ברבעון השני עלה ב-28% לעומת השנה הקודמת, והרווח לאחר מס לחצי השנה הראשון עלה ב-54%. תוצאות אלה מצביעות על כך שהחברה עקפה את השנה הקודמת בפער ניכר, אף שעלויות התשומות עלו בחדות.
מבחינה מעשית, השוק אולי התמקד פחות בצמיחת הרווח הכותרתית ויותר בבת-קיימא של המרג’ינים. מחירי האלומינה השתפרו, אך כך גם עלויות הסודה הקאוסטית, CP coke ושמן הדלק. תמהיל זה עלול לרסן את ההתלהבות, בעיקר אם משקיעים ממתינים לראיות ברורות יותר שרווחי היעילות בחצי השנה השני יקזזו במלואם את האינפלציה.
תגובת השוק
המניה ירדה ב-2.44% ל-$320 מ-$328 במושב בורסה האחרון. כך נמצאת המניה כ-28.1% מתחת לשיא 52 השבועות של $445.15 וכ-39.7% מעל לשפל 52 השבועות של $228.
הירידה מרמזת שמשקיעים אולי מימשו רווחים לאחר עלייה חזקה, או שהגיבו בזהירות ללחצי העלויות ולסיכוני הביצוע של החברה. השוק גם עשוי לשקלל את הפער בין צמיחת הרווח המדווחת החזקה לבין אי-הוודאות סביב המרג’ינים העתידיים, בעיקר כשהחברה מתכוננת להוצאות הון גדולות על פרויקטי מזקקה ומתכה.
לא סופקו נתוני מחזור מסחר, ולכן לא ניתן לאשר סחירות ניירות ערך חריגה. על בסיס תנועת המחיר בלבד, התגובה נראית מתונה ולא חריפה.
למרות הירידה במחיר בטווח הקצר, נתוני InvestingPro מראים ש-NALCO נסחרת במכפיל רווח (P/E) נמוך ביחס לצמיחת הרווחים הצפויה בטווח הקרוב, ומסרה תשואות חזקות בחמש השנים האחרונות. למשקיעים המעוניינים בניתוח מקיף, החברה היא אחת מ-1,400+ מניות אמריקאיות המכוסות בדוחות Pro Research של InvestingPro, המתרגמים נתונים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה.
תחזית והנחיות
NALCO ציינה כי היא צופה שחצי השנה השני של שנת הכספים 2027 יהיה יעיל יותר מהראשון, כשההנהלה מטווחת הפחתת עלויות של INR 500–INR 1,000 לטון באמצעות ביצוע טכנו-כלכלי טוב יותר, שיפור בזמינות הפחם והיפרעות חזקה יותר של סודה קאוסטית בעונה היבשה.
החברה צופה שמימוש מחירי האלומינה בחצי השנה השני יממוצע סביב INR 35,000 לטון, לעומת INR 33,200 לטון בחצי השנה הראשון. ההנהלה ציינה גם שהיא מצפה לרווח נוסף של כ-INR 300–INR 350 קרורים בחצי השנה השני, הנובע משלושה גורמים: תרומת המזקקה החדשה, רווחי יעילות והיעדר השפעת תמלוגים חד-פעמית שנרשמה בחצי השנה הראשון.
מבחינה תפעולית, NALCO ציינה כי זרם המזקקה החמישי נמצא בשלבים מתקדמים של השלמה, עם ייצור מתוכנן לסוף דצמבר 2027 או תחילת ינואר 2028. החברה צופה שהיחידה החדשה תוסיף כ-0.2 מיליון טון של תפוקת אלומינה, אם כי ההאצה תימשך מספר חודשים.
בטווח הארוך, NALCO מקדמת הרחבת מתכה brownfield באנגול, עם השקעה מתוכננת של INR 17,000–INR 18,000 קרורים. השלמה מכנית מתוכננת לדצמבר 2030, עם הפעלה צפויה ברבעון הראשון של שנת הכספים 2031. החברה גם מקדמת מיזם משותף לאנרגיה 50-50 עם Neyveli Lignite Corporation להבטחת אספקת דלק למתכה החדשה.
בנוסף לאטרקטיביות לבעלי המניות, InvestingPro מציין כי NALCO שמרה על תשלומי דיבידנד במשך 26 שנים רצופות, מה שמעיד על מחויבות להחזר ערך גם בעת רדיפת צמיחה. מנויים יכולים לגשת לאומדני שווי הוגן וציוני בריאות פיננסית מקיפים כדי להעריך האם המניה מוערכת בחסר או ביתר ברמות הנוכחיות.
דברי ההנהלה
"אלה התוצאות הרבעוניות הטובות ביותר אי פעם מבחינת הכנסות, PBT, PAT ו-EBITDA של NALCO מאז הקמתה," אמר Bharat Kumar Sahu, מזכיר החברה ונושא תפקיד הציות.
הדירקטור המנהל Brijendra Pratap Singh אמר כי החברה כבר השלימה 34 עד 35 מתוך כ-50 חבילות לזרם המזקקה החמישי, כשהחבילות הקריטיות הושלמו ב-90% עד 92%. לדבריו, הייצור אמור להתחיל בסוף דצמבר 2027 או תחילת ינואר 2028.
דירקטור הכספים Abhay Kumar Behuria אמר כי החברה צופה שהמרג’ינים בחצי השנה השני יישארו יציבים, בסיוע המזקקה החדשה, ביצוע טכנו-כלכלי טוב יותר והסרת נטל תמלוגים חד-פעמי. הוא הוסיף כי NALCO אינה מגדרת את חשיפתה לסחורות ובמקום זאת מתאימה את התמחור כל שלושה ימים על בסיס תנועות LME.
סיכונים ואתגרים
- אינפלציית חומרי גלם: עלויות הסודה הקאוסטית, CP coke ושמן הדלק עלו בחדות ועלולות להמשיך ללחוץ על המרג’ינים.
- בעיות אספקת פחם וחשמל: גשמים כבדים, לחות ואילוצי מסילת ברזל הגדילו את עלויות הדלק והחשמל הנרכש בחצי השנה הראשון.
- שיבוש גיאופוליטי: הגבלות במיצר הורמוז צמצמו משלוחי יצוא וסיבכו את לוגיסטיקת האלומינה.
- סיכון ביצוע פרויקטים: המזקקה, הרחבת המתכה, חגורת ההובלה ופיתוח המכרה תלויים כולם באישורים בזמן ובהתקדמות הבנייה.
- תנודתיות בשוק: מחירי האלומינה ותמחור האלומיניום המקושר ל-LME יכולים לנוע במהירות ולהשפיע על ההכנסות והרווחיות.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות בהפעלת המזקקה, פיתוח המכרות, אינפלציית העלויות ואסטרטגיית התמחור של החברה. ההנהלה ציינה כי זרם המזקקה החמישי מתקרב להשלמה, כשניסויים משולבים כבר מתנהלים ותקופת האצה של שלושה עד חמישה חודשים צפויה לאחר ההפעלה.
שאלות נוספות התמקדו במכרות פוטאנגי, שם התנגדות מקומית לכריתת עצים ובניית כבישים עיכבה את ההתקדמות. ההנהלה ציינה כי הנושא הועלה לרשויות המדינה והמרכז ועשוי להיפתר תוך שניים עד שלושה חודשים.
בנושא העלויות, האנליסטים לחצו לקבל פרטים על העלייה בהוצאות הייצור. ההנהלה הצביעה על מחירי סודה קאוסטית, CP coke ושמן דלק גבוהים יותר, לצד לחות פחם הקשורה לעונת הגשמים ובעיות דוודים. החברה ציינה כי היא צופה שיפור בחצי השנה השני כשרמות מלאי הפחם יתאוששו מיום-יומיים לארבעה-חמישה ימים.
האנליסטים שאלו גם על גידור ותמחור. NALCO ציינה כי אינה מגדרת חשיפה לסחורות ובמקום זאת מקשרת את תמחור האלומיניום לתנועות LME, תוך עדכון מחירים כל שלושה ימים. ההנהלה ציינה כי היא צופה ש-LME יישאר סביב $2,900–$3,000 לטון לשנה.
נושא נוסף שעלה היה שוק הייצוא. NALCO ציינה כי משלוחי אוקטובר נפגעו מהגבלות במיצר הורמוז, אך משלוחי נובמבר צפויים לחזור לנורמה, עם שישה כלי שיט מתוכננים וחזרה לכ-ארבעה כלי שיט בחודש ברגע שהתנאים ישתפרו.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








