טלסאט (Telesat) דיווחה על הפסד רחב מהצפוי ברבעון השלישי של 2026, לאחר שחיובים חשבונאיים והוצאות מימון הכבידו על התוצאות המתואמות מתחת לתחזיות וול-סטריט, אף שהכנסות החברה עלו על התחזיות והחברה הדגישה התקדמות בתוכנית הלוויינים Lightspeed. החברה רשמה רווח למניה של -$2.20, לעומת תחזית הפסד של -$0.869, בעוד ההכנסות עלו ל-$57.44 מיליון לעומת תחזית של $55.24 מיליון. המניה ירדה ב-1.73% ל-$44.76, לאחר שנסגרה ב-$45.55, ונותרת גבוה משמעותית מהשפל של 52 שבועות שעמד על $23.01, אך מתחת לשיא של $61.54.
נקודות מפתח
- הכנסות הרבעון של טלסאט היכו את התחזיות, אך ההפסד היה גדול בהרבה ממה שהאנליסטים צפו.
- החברה ציינה כי פריטים חד-פעמיים, לרבות התאמות בשווי כתבי האופציה והוצאות מימון מחדש, פגעו בשורה התחתונה.
- Lightspeed נותרת סיפור הצמיחה המרכזי, עם צבר הזמנות של CAD 5.6 מיליארד וחוזי ביטחון ורשת פס רחב בתוקף.
- טלסאט דחתה את מועד השירות הגלובלי המלא של Lightspeed לרבעון השני של 2028, אם כי שירות לקווי רוחב גבוהים עדיין צפוי עד סוף הרבעון הראשון של 2028.
- החברה סיימה את הרבעון עם CAD 814 מיליון במזומן וצופה תשלומי אבן דרך נוספים הקשורים ל-ESCP-P.
ביצועי החברה
הרבעון השלישי של טלסאט הציג פיצול מוכר בין עסק ותיק מתכווץ לפלטפורמת צמיחה שעדיין בפיתוח. ההכנסות המאוחדות הגיעו ל-CAD 81 מיליון, ה-EBITDA המתואם עמד על CAD 12 מיליון וההפסד הנקי הסתכם ב-CAD 157 מיליון. בתשעת החודשים הראשונים של 2026, ההכנסות הסתכמו ב-CAD 247 מיליון, ה-EBITDA המתואם עמד על CAD 69 מיליון, וההפסד הנקי הגיע ל-CAD 867 מיליון.
עסק ה-GEO של החברה המשיך לסבול מלחץ מבני הנובע מירידה בביקוש להפצת וידאו, ירידה בפעילות הפס הרחב וחידוש חוזים בשערים נמוכים יותר. הכנסות ה-GEO ירדו ב-21% ברבעון וב-24% בתשעת החודשים. עם זאת, טלסאט ציינה כי העסק שומר על משמעת בהוצאות וממשיך לשרת לקוחות תוך מעבר לעידן Lightspeed.
תוכנית Lightspeed נותרת במרכז תשומת הלב של משקיעים. טלסאט בונה קבוצת לוויינים של 225 לוויינים במסלול נמוך (LEO), המיועדת לשווקי הביטחון, ממשלות סוברין, פס רחב כפרי, תעופה ועסקים. החברה ציינה כי צבר ההזמנות וצנרת החוזים משקפים עניין גובר בתקשורת לוויינית מאובטחת ובעלת ביצועים גבוהים.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $57.44 מיליון, עלייה של 4.0% לעומת תחזית של $55.24 מיליון.
- רווח למניה: -$2.20, לעומת תחזית הפסד של -$0.869.
- הפתעה ברווח למניה: -153.2%.
- הפסד נקי: CAD 157 מיליון ברבעון.
- EBITDA מתואם: CAD 12 מיליון.
- הכנסות לתשעה חודשים: CAD 247 מיליון.
- EBITDA מתואם לתשעה חודשים: CAD 69 מיליון.
- הפסד נקי לתשעה חודשים: CAD 867 מיליון.
- מזומן ותחליפי מזומן: CAD 814 מיליון ליום 30.09.
- צבר LEO: CAD 5.6 מיליארד.
- סך חוב: $2.7 מיליארד נכון לרבעון השני של 2026.
- תזרים מזומנים חופשי ממונף: -$520 מיליון בשנים עשר החודשים האחרונים.
תוצאות מול תחזיות
טלסאט החטיאה את תחזיות הרווח אך היכתה את תחזיות ההכנסות. החברה דיווחה על רווח למניה של -$2.20, לעומת תחזית הקונצנזוס של -$0.869, פער של $1.331 למניה — הפתעה שלילית של כ-153.2%. ההכנסות הגיעו ל-$57.44 מיליון, עולות על תחזית של $55.24 מיליון ב-$2.20 מיליון, או 4.0%.
גודל החטאת הרווח למניה בולט, אך החברה ציינה כי ההפסד הושפע מפריטים שאינם משקפים את הפעילות השוטפת, לרבות CAD 25 מיליון בהוצאות מימון מחדש של חוב ו-CAD 90 מיליון בהתאמות שווי כתבי אופציה ברבעון. נתוני InvestingPro מראים כי החברה פועלת עם נטל חוב משמעותי ושורפת מזומנים בקצב מהיר, עם תזרים מזומנים חופשי שלילי של $520 מיליון בשנים עשר החודשים האחרונים. משקיעים יכולים לגשת ל-16 ProTips נוספים ולמדדים פיננסיים מקיפים בפלטפורמה. התאמות כתבי האופציה עלו ככל שהתקדמה Lightspeed וערכה הנתפס גדל בעקבות הכרזת חוזה ESCP-P ואבני דרך נוספות בתוכנית.
במובן זה, הרבעון היה מעורב ולא חלש לחלוטין. ההכנסות עלו על התוכנית, אך ההפסד המדווח היה גדול בהרבה מהצפוי. המשקיעים נראו ממוקדים בהחטאת הרווח ובלוח הזמנים המעודכן לשיגור, ולא בהיכות תחזיות המכירות.
תגובת השוק
המניה ירדה ב-1.73% ל-$44.76 מהסיום הקודם של $45.55. המהלך מצביע על תגובה זהירה ולא על גל מכירות חד. מניות טלסאט נותרות קרובות למחצית העליונה של טווח 52 השבועות, הנע בין $23.01 ל-$61.54, אך הירידה האחרונה מראה כי משקיעים עדיין רגישים לעיכובים ולהפסדים הנובעים מהתאמות חשבונאיות.
תגובת השוק כנראה שיקפה מספר איתותים מתחרים. מצד אחד, ההכנסות היכו את התחזיות והחברה חזרה על צבר הזמנות גדול. מצד שני, החטאת הרווח למניה הייתה חדה, השירות הגלובלי המלא של Lightspeed נדחה בכשלושה חודשים, ועסק ה-GEO ממשיך לדעוך. ללא נתוני נפח, לא ניתן לאשר מתכונות מסחר חריגות, אך תנועת המחיר מצביעה על תגובה מרוסנת ומעט סקפטית.
תחזית פיננסית והנחיות
טלסאט ציינה כי היא צופה כעת שירות גלובלי מלא של Lightspeed סביב סוף הרבעון השני של 2028, לעומת היעד הקודם של סוף הרבעון הראשון של 2028. החברה ציינה כי העיכוב קשור בעיקר ללוחות הזמנים של השיגור ולשימוש בטיל Falcon 9 של צד שלישי עבור שני לוויני ה-Pathfinder, ולא לבעיות ייצור.
שירות לקווי רוחב גבוהים עדיין צפוי עד סוף הרבעון הראשון של 2028, מה שיאפשר לטלסאט להתחיל להכיר בהכנסות משירותים לכוחות המזוינים הקנדיים באזור הארקטי ומלקוחות פס רחב בצפון. החברה ציינה כי אין קנסות כספיים אם לוח הזמנים יחליק; הדבר פשוט יעכב את הכרת ההכנסות.
טלסאט גם הורידה את תחזית ההוצאות ההוניות של Lightspeed ל-2026 ל-CAD 1.1 מיליארד עד CAD 1.3 מיליארד, לעומת CAD 1.3 מיליארד עד CAD 1.5 מיליארד בתחזית הקודמת. החברה אישרה מחדש את תחזית ה-GEO ל-2026 של CAD 300 מיליון עד CAD 320 מיליון בהכנסות ו-CAD 210 מיליון עד CAD 230 מיליון ב-EBITDA מתואם, ללא הוצאות מימון מחדש.
מבחינה תפעולית, טלסאט ציינה כי לוויני Pathfinder צפויים להיות מוכנים לשיגור באמצע 2027, כאשר שיגורי הייצור יתחילו סביב ספטמבר 2027 ויימשכו בהפרשים של כשלושה שבועות. החברה צופה כי כל 225 הלוויינים יהיו במסלול עד סוף 2028.
דברי ההנהלה
המנכ"ל דן גולדברג אמר כי החברה מצאה פתרון שיגור בעלות נמוכה יותר על ידי הצטרפות לשיגור של צד שלישי. "אנו מאמינים שמצאנו פתרון שיאפשר לנו לשגר את הלוויינים בעלות סבירה על ידי הצטרפות לטיל Falcon 9 של צד שלישי, אשר אנו מצפים שישוגר באמצע 2027," אמר.
גולדברג גם מיסגר את העיכוב כסוגיית תזמון ולא כנסיגה בתוכנית עצמה. "אנו מתכננים כעת שירות גלובלי מלא סביב סוף הרבעון השני של 2028, לעומת סוף הרבעון הראשון של 2028, שהיה היעד הקודם שלנו," אמר.
הוא הדגיש את הזדמנות הביטחון ואמר: "העימותים באוקראינה, בפרט, גרמו לממשלות וצבאותיהן ברחבי העולם להתמקד בהבטחת גישה ליכולת LEO מתקדמת, כמו זו שאנו בונים, כדי להגן על אזרחיהם ועל הריבונות הטריטוריאלית שלהם."
המנכ"ל הכספי דונלד ציין כי ההפסד המדווח ברבעון הושפע מפריטים שאינם תפעוליים. "עלייה זו בשווי כתבי האופציה משקפת את הערך הגובר של Telesat Lightspeed בעקבות חוזה ESCP-P וההתקדמות האחרת שאנו מציגים בתוכנית," אמר.
סיכונים ואתגרים
- סיכון לוח זמנים לשיגור: הלוח המעודכן דוחה את השירות הגלובלי המלא בכשלושה חודשים, מה שעלול לעכב את צמיחת ההכנסות.
- סיכון ביצוע: טלסאט עדיין צריכה להשלים את לוויני Pathfinder, בדיקות וסדרת שיגורי ייצור ארוכה.
- ירידה בעסק הוותיק: הכנסות ה-GEO ממשיכות לרדת ככל שתנאי השוק מחלישים.
- מימון מחדש של חוב: החברה עדיין עובדת על מימון מחדש של חוב GEO שמתחיל להבשיל בהמשך 2026.
- תנודתיות חשבונאית: שינויים בשווי כתבי האופציה יכולים ליצור תנודות חדות ברווח המדווח ולהקשות על פרשנות התוצאות.
- מינוף פיננסי: עם יחס חוב להון של 10.2 ויחס שוטף של 0.17 בלבד, החברה מתמודדת עם לחץ משמעותי במאזן.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות במימון מחדש, בלוח הזמנים לשיגור ובקצב זכייה בחוזים עתידיים. שאלה מרכזית אחת הייתה האם החברה עשויה לשקול הנפקת מניות כחלק מאפשרויות המימון מחדש שלה. גולדברג לא שלל זאת, אך אמר שמוקדם מדי לשער.
נושא מרכזי נוסף היה העיכוב במועד השירות הגלובלי של Lightspeed. גולדברג אמר כי השינוי נבע בעיקר מלוגיסטיקת השיגור ומוכנות הלוויינים, ולא ממחדל ייצור. הוא גם ציין כי החברה צופה להתחיל להכיר בהכנסות עד סוף הרבעון הראשון של 2028 משירות לקווי רוחב גבוהים, אף שכיסוי גלובלי מלא מכוון כעת לרבעון השני של 2028.
האנליסטים גם שאלו על צבר ההזמנות של CAD 5.6 מיליארד ועד כמה מהר הוא יכול להפוך להכנסות. טלסאט ציינה כי רוב הצבר הוא take-or-pay, לרבות חוזה פס רחב כפרי של CAD 600 מיליון והסכם ESCP-P של CAD 2.7 מיליארד. החברה ציינה כי חוזה Viasat הוא גם take-or-pay וצפוי לגדול עם הזמן.
שאלות על ביקוש ממשלות סוברין זכו לתגובה נחרצת מההנהלה. גולדברג אמר כי הרקע הגיאופוליטי הגביר את העניין במערכות LEO מתקדמות וכי טלסאט צופה פעילות חוזים משמעותית ב-2027, בעיקר בשווקי הביטחון והריבונות. לתובנות מעמיקות יותר על הבריאות הפיננסית וסיכויי הצמיחה של טלסאט, InvestingPro מציעה דוח מחקר Pro מקיף המכסה מניה זו ומעל 1,400 מניות אמריקאיות נוספות, והופכת נתוני וול-סטריט מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה באמצעות ויזואליות אינטואיטיביות וניתוח מומחים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








