Ligand Pharmaceuticals דיווחה כי הרווח המדולל המתואם לרבעון השלישי היכה את תחזיות וול-סטריט, כשהחברה ממשיכה ליהנות ממעברה למודל צבירת תמלוגים טהור ומהשלמת רכישת XOMA לאחרונה. ה-EPS המדולל המתואם עמד על $2.67, מעל התחזית של $2.30, בעוד ההכנסות הגיעו ל-$78.75 מיליון, מעט מעל הקונצנזוס של $78.09 מיליון. המנייה עלתה ב-0.41% ל-$320.10 במסחר טרום-פתיחה, קרוב לשיא 52 השבועות שלה של $326.63. עם שווי שוק של $6.4 מיליארד ומכפיל רווח של 34.34, המנייה זינקה ב-68.6% מתחילת השנה. לפי ניתוח InvestingPro, המנייה נסחרת כעת מעל שוויה ההוגן, ומציבה אותה בין המניות המוערכות ביתר בסקטור. טיפ של InvestingPro מציין כי המנייה נסחרת קרוב לשיא 52 השבועות שלה, עם 16 טיפים בלעדיים נוספים הזמינים לחותמים.
נקודות מפתח
- ה-EPS המתואם היכה את התחזיות ב-16.09%, וגם ההכנסות עקפו את הקונצנזוס.
- הכנסות התמלוגים קפצו ב-51% לעומת אשתקד ל-$70.3 מיליון.
- Ligand העלתה את תחזית ה-EPS המתואם לשנה המלאה לטווח של $9.50 עד $9.75, לעומת $9.00 עד $9.50 קודם לכן.
- החברה אישרה מחדש את תחזית ההכנסות לשנה המלאה, תוך זהירות בנוגע לעיתוי.
- ההנהלה ציינה כי תיק הנכסים כולל כעת יותר מ-200 נכסי תמלוגים מסחריים, קליניים וטרום-קליניים.
ביצועי החברה
הרבעון השלישי של Ligand שיקף את תוצאי הטרנספורמציה שלה לעסק ממוקד תמלוגים. הכנסות התמלוגים עלו בחדות, בסיוע צמיחה בנכסים הוותיקים ותרומות מתיק XOMA, שנסגר ביולי. החברה ציינה כי הרבעון סימן צעד חשוב בבניית זרם הכנסות תמלוגים גדול ומגוון יותר.
עם זאת, תמונת ההכנסות הכוללת הייתה מעורבת. סך ההכנסות הליבה של $78.7 מיליון ירד ב-9% מ-$86.9 מיליון אשתקד, בעיקר מכיוון שהשנה הקודמת כללה $24.5 מיליון בהכנסות חד-פעמיות מרישיון ZELSUVMI. בנטרול פריט זה, הכנסות הליבה צמחו ב-26% לעומת אשתקד.
החברה דיווחה גם על הפסד נקי לפי GAAP של $28.5 מיליון, או $1.43 למנייה, לעומת רווח נקי של $117.3 מיליון, או $5.68 למנייה, אשתקד. ההשוואה סולפה על ידי רווחים חד-פעמיים בתקופה המקבילה אשתקד.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $78.75 מיליון, ירידה של 9% מ-$86.9 מיליון אשתקד.
- EPS מדולל מתואם: $2.67, ירידה מ-$3.09 אשתקד.
- הכנסות תמלוגים: $70.3 מיליון, עלייה של 51% לעומת אשתקד.
- תמלוגים ותיקים: $58.1 מיליון, עלייה של 25% לעומת אשתקד.
- נכסים שנרכשו מ-XOMA: $12.3 מיליון בכ-11 שבועות לאחר סגירת הרכישה.
- תמלוג FILSPARI: $16.8 מיליון, עלייה של 85% לעומת אשתקד.
- תמלוג KYPROLIS: $10.5 מיליון.
- OJEMDA ו-OHTUVAYRE: כ-$7 מיליון כל אחד בתמלוגים רבעוניים.
- מזומן, שווי מזומן והשקעות לטווח קצר: כ-$450 מיליון בסוף הרבעון.
- הון פנוי לפריסה: כ-$750 מיליון, כולל אחזקות מניות ומסגרת אשראי.
- מרג’ין רווח גולמי: 81.2% ב-12 החודשים האחרונים.
- יחס שוטף: 31.18, המעיד על נזילות יוצאת דופן.
תוצאות מול תחזיות
Ligand היכתה את התחזיות הן ברווח והן בהכנסות. ה-EPS המתואם של $2.67 עקף את התחזית של $2.30 ב-$0.37, הפתעה של 16.09%. הכנסות של $78.75 מיליון עקפו את התחזית של $78.09 מיליון ב-$0.66 מיליון, או 0.85%.
ההפתעה ברווח הייתה החלק המשמעותי יותר בדוח. ההכנסות עקפו את התחזיות בקושי, אך החברה הציגה רווחיות חזקה מהצפוי, בסיוע בסיס התמלוגים הגדל וסינרגיות עלויות הקשורות לעסקאות האחרונות. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ה-EPS המתואם ירד ב-13.6% וההכנסות ירדו ב-9.4%, בשל היעדר הכנסות חד-פעמיות שהגדילו את התקופה הקודמת.
תגובת השוק
המנייה עלתה ב-0.41% ל-$320.10 מהסגירה הקודמת של $318.78 במסחר טרום-פתיחה. התגובה הייתה מתונה, מה שמרמז כי המשקיעים ראו בדוח תוצאות טובות אך לא מפתיעות. המנייה נסחרת כעת קרוב לפסגת טווח 52 השבועות שלה, $175.89 עד $326.63, דבר שייתכן והגביל את עוצמת התגובה.
התגובה המתונה מרמזת גם כי המשקיעים מסתכלים מעבר לרבעון עצמו ומכוונים לתחזית הפיננסית, לשילוב XOMA ולאירועי הזרז של החברה לשנת 2027. בהיעדר נתוני מחזור מסחר, לא ניתן לאשר האם המהלך התרחש עם פעילות חריגה.
תחזית פיננסית
Ligand אישרה מחדש את תחזית ההכנסות לשנת 2026 המלאה בטווח של $270 מיליון עד $310 מיליון, הכוללת הכנסות תמלוגים של $225 מיליון עד $250 מיליון, הכנסות Captisol של $35 מיליון עד $40 מיליון והכנסות חוזיות של $10 מיליון עד $20 מיליון. במקביל, העלתה את תחזית ה-EPS המדולל המתואם לטווח של $9.50 עד $9.75, לעומת $9.00 עד $9.50 קודם לכן.
ההנהלה ציינה כי הרבעון הרביעי צפוי להיות חזק יותר מהשלישי, מכיוון שיכלול רבעון מלא של תמלוגי XOMA, לעומת תרומה חלקית בלבד ברבעון השלישי. החברה ציינה גם כי הסכמי תמלוגים רבים כוללים שיעורים מדורגים העולים ככל שמכירות המוצרים גדלות בהמשך השנה.
בהסתכלות קדימה, Ligand ציינה כי היא מצפה לעד שבעה קריאות ניסויים מרכזיות עד 2027, חמישה מהם קשורים לרכישת XOMA. האנליסטים קבעו יעדי מחיר בטווח של $247 עד $406, עם המלצת קונצנזוס המשקפת אופטימיות זהירה. אירועים מרכזיים כוללים תאריך החלטת ה-FDA ב-28.02.2027 לגבי QTORIN rapamycin, נתונים ראשוניים עבור Volixibat בתחילת 2027 ותוצאות טיפול AVIM ברבעון השני של 2027.
דברי ההנהלה
מנהל העסקים הראשי Todd Davis אמר כי הרבעון הדגים את עוצמת המודל החדש של החברה. "הרבעון השלישי היה חשוב עבור Ligand, כשהכנסות התמלוגים צמחו ב-51% לעומת אשתקד לכ-$70 מיליון", אמר.
הוא הצביע גם על בסיס הזרזים העתידי של החברה. "אנו נכנסים לתקופה עשירה במיוחד בזרזים ב-Ligand ומצפים לעד שבע קריאות מרכזיות בתיק עד 2027, חמישה מהן הגיעו מרכישת XOMA", אמר Davis.
מנהל העסקים הפיננסי Tavo Espinoza ציין כי יתרת נכסי התמלוגים הפיננסיים של החברה התרחבה בחדות לאחר העסקה. "לאחר רכישת XOMA, יתרת נכסי התמלוגים הפיננסיים שלנו עלתה מכ-$200 מיליון ברבעון הקודם ל-$800 מיליון ברבעון זה", אמר.
סיכונים ואתגרים
- סיכון עיתוי: הכנסות התמלוגים עשויות להשתנות בין רבעונים בהתאם לדיווח השותפים ועיתוי אבני הדרך.
- תלות בתוצאות קליניות: מספר נכסים מרכזיים עדיין חשופים לסיכון רגולטורי ולסיכון ניסויים בינארי.
- סיכון שילוב: החברה עדיין בתהליך קליטת XOMA ושאיפה לממש סינרגיות עלויות.
- תנודתיות בתמהיל ההכנסות: הכנסות חד-פעמיות עלולות לקשות על השוואות שנה לשנה.
- שוק עסקאות תחרותי: ההנהלה ציינה כי הון תמלוגים הוא תחרותי ביותר, דבר שעלול ללחוץ על ההחזרים.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בשלושה נושאים מרכזיים: שווי תיק XOMA, התחזית הפיננסית ל-QTORIN rapamycin וקצב פריסת ההון.
בתגובה לשאלות על XOMA, ההנהלה אמרה כי היא מוצאת נכסים נוספים בעלי פוטנציאל מעבר לעבודת ההערכה הראשונית, וכי סינרגיות העלויות עשויות להיות טובות מעט מהצפוי. לגבי QTORIN rapamycin, מנהלי העסקים אמרו כי פוטנציאל המכירות של התרופה עשוי להגיע למאות מיליוני דולרים עד $1 מיליארד בכל הטריטוריות, עם שיעור תמלוגים שיכול לעלות ל-9.8%.
האנליסטים גם לחצו על ההנהלה בנוגע לתחזית הפיננסית ולטווח ההכנסות הרבעון הרביעי מכללא. החברה אמרה כי היא נותרת בטוחה בגבול העליון של תחזית התמלוגים שלה, אך נוקטת גישה מדודה מכיוון שחלק מהשותפים טרם דיווחו. בנוגע לפריסת הון, ההנהלה אמרה כי לדעתה פריסה שנתית מתחת ל-$200 מיליון יכולה לתמוך בצמיחה לתקופה משמעותית, תוך ציון כי קצב פעילות העסקאות הולך וגובר.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








