Champion Iron Ltd. דיווחה על הפסד רחב מהצפוי ברבעון השני של שנת הכספים שלה, לאחר שמחירי עפרת הברזל הנמוכים ועלויות השינוע הגבוהות קיזזו את השיפור בייצור ובמכירות. המניה נפלה בחדות במסחר שלפני פתיחת הבורסה. החברה דיווחה על EPS מתואם של -$0.0607, לעומת תחזית הפסד של -$0.005, בעוד שההכנסות הגיעו ל-$408.94 מיליון לעומת ציפיות של $430.84 מיליון. המניה נסחרה לאחרונה ב-$1.87, ירידה של 17.26%, קרוב לתחתית טווח 52 השבועות שלה, שנע בין $1.835 ל-$6.685.
נקודות מפתח
- Champion Iron החמיצה את תחזיות הרווח וההכנסות לרבעון.
- הייצור עלה ל-3.9 מיליון טון, והמכירות גדלו לכמעט 4.5 מיליון טון.
- המזומן והנזילות השתפרו: המזומן עלה ל-CAD 267 מיליון, והנזילות הכוללת הגיעה לכ-CAD 800 מיליון.
- החברה הודיעה כי פרויקט ה-DRPF החדש שלה עובר לייצור מסחרי.
- ההנהלה הצביעה על עלויות שינוע ותמחור זמני כגורמי לחץ מרכזיים על הרווחיות.
ביצועי החברה
Champion Iron סיימה רבעון מעורב מבחינה תפעולית. התפוקה והמכירות השתפרו, אך הרווחים נותרו תחת לחץ בשל מחירי עפרת ברזל חלשים ועלויות לוגיסטיקה גבוהות. החברה ייצרה 3.9 מיליון טון ומכרה כמעט 4.5 מיליון טון, עלייה רצפית של 35% במכירות, בסיוע Bloom Lake ו-Rana Gruber.
הרבעון הציג גם התקדמות במעבר האסטרטגי של החברה לעבר מוצרי עפרת ברזל באיכות גבוהה יותר. ההנהלה מסרה כי פרויקט ה-DRPF (Direct Reduction Pellet Feed) השלים את בניית מפעל הצפה במסגרת התקציב וביצע את משלוחו המסחרי הראשון במהלך הרבעון. פרויקט זה הוא מרכזי במאמץ של Champion Iron לעבור מעפרת ברזל ממדרג סחורה לשוק פרמיום.
עם זאת, התוצאות הפיננסיות שיקפו שוק קשה. ה-EBITDA המתואם עמד על CAD 23 מיליון בלבד, ומחירי המימוש נפגעו מעיתוי התמחור הזמני על 3.4 מיליון טון שהיו בדרכם בים. עלויות השינוע נותרו גם הן גבוהות, מה שלחץ על המרג’ין.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $408.94 מיליון, מתחת לתחזית של $430.84 מיליון.
- EPS מתואם: -$0.0607, לעומת תחזית הפסד של -$0.005.
- החמצת הכנסות: 5.08% מתחת לציפיות.
- החמצת EPS: כ-$0.0557 למניה גרוע מהתחזית.
- EBITDA מתואם: CAD 23 מיליון לרבעון.
- ייצור: 3.9 מיליון טון.
- מכירות: כמעט 4.5 מיליון טון, עלייה של 35% לעומת הרבעון הקודם.
- מזומן: CAD 267 מיליון בסוף הרבעון, לעומת CAD 214 מיליון ברבעון הקודם.
- נזילות כוללת: כ-CAD 800 מיליון, כולל מזומן והלוואות שלא נמשכו.
- עלות המזומן של Bloom Lake: CAD 60 לטון, ללא שינוי לעומת הרבעון הקודם.
- שווי שוק: $195 מיליון, עם יחס P/E של 17.13.
- יעדי המחיר של האנליסטים נעים בין $5.00 ל-$5.50, מה שמצביע על פוטנציאל עלייה.
- ציון הבריאות הפיננסית של InvestingPro מדרג את החברה כ-"FAIR" עם ציון של 2.14.
תוצאות מול תחזית
תוצאות הרבעון השני של Champion Iron אכזבו את ציפיות וול-סטריט הן בשורה העליונה והן בשורה התחתונה. החברה דיווחה על EPS מתואם של -$0.0607, לעומת תחזית של -$0.005, כלומר ההפסד היה גדול בכ-1,114% מהצפוי על בסיס EPS שלילי. גם ההכנסות של $408.94 מיליון החמיצו את האומדן של $430.84 מיליון ב-$21.9 מיליון, או 5.08%.
ההחמצה הייתה חמורה יותר בצד הרווחים מאשר בהכנסות, מה שמצביע על לחץ על המרג’ין ולא בהכרח על ירידה בהיקף המכירות. זה תואם את הסבר ההנהלה: מחירי המימוש נפגעו מתמחור זמני, בעוד עלויות השינוע נותרו גבוהות במיוחד. החברה אמנם שיפרה את הייצור והמכירות, אך רווחים אלה לא הספיקו לקזז את החולשה במחירים ואת הרוח הנגדית בלוגיסטיקה.
תגובת השוק
המניה צנחה בחדות לאחר הדוח. מניות Champion Iron נסחרו לאחרונה ב-$1.87, ירידה של 17.26% מהסגירה הקודמת, על פי נתונים בזמן אמת. הירידה דחפה את המניה קרוב לשפל של 52 שבועות שעומד על $1.835, ומשקפת את החולשה בסנטימנט המשקיעים.
התגובה מצביעה על כך שהמשקיעים התמקדו יותר בהחמצת הרווחים ובדלות הרווחיות מאשר בנתונים התפעוליים החיוביים. יתרת המזומן המשופרת והמכירות הגבוהות יותר לא עלו על החששות לגבי התמחור, השינוע וקצב היפרעות הרווחים. מיקום המניה קרוב לתחתית הטווח השנתי שלה מאותת גם הוא כי השוק נותר זהיר לגבי התחזית לטווח הקרוב של החברה.
תחזית והנחיות
ההנהלה מסרה כי פרויקט ה-DRPF צפוי להגיע לייצור מסחרי מלא עד סוף שנת הכספים 2027. החברה הוסיפה כי היא צופה כיבויים יעילים יותר במפעל הצפה ככל שהרמפ-אפ נמשך.
Champion Iron הדגישה מספר נושאים עתידיים:
- היקפי ה-DRPF צפויים לעלות ברבעונים הקרובים ככל שהרמפ-אפ מתקדם.
- החברה צופה עלויות אחזקה נמוכות יותר ברבעוני החורף.
- תעריפי השינוע עשויים להתמתן, כאשר ההנהלה ציינה כי מדד C3 עשוי לנוע לעבר טווח של $20 לטון בחוזים עתידיים.
- החברה צופה ביקוש חזק יותר מאירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, שם היא רואה תמחור טוב יותר מאשר בשוק הסיני.
- ההנהלה ציינה כי היא מצויה בתהליך מחזור הון רב-שנתי שכעת נמצא ברובו מאחוריה.
החברה הוסיפה כי הבטיחה הקלה בקובננטים עד אמצע 2027, מה שמעניק לה גמישות רבה יותר אם תנאי השוק יישארו חלשים.
דברי ההנהלה
המנכ"ל David Cataford אמר כי האסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה נתמכת כעת בשנים של השקעה ב-Bloom Lake. "יותר מ-$6.7 מיליארד הושקעו ב-Bloom Lake כדי ליצור את הבסיס הזה שיאפשר לנו להיכנס לשוק ה-DR ולוודא שאנו נהנים מפלח הפרמיום הגבוה יותר," אמר.
Cataford הצביע גם על עוצמת תמהיל המוצרים החדש. "כשמסתכלים על פרמיית ה-DR pellet, היא עלתה מכ-$40 לטון לכמעט $60 לטון בשנה האחרונה," אמר. "זה בדיוק השוק שאנו מטווחים."
היו"ר Michael O’Keeffe אמר כי החברה מתרחקת במכוון מהיצע סחורה ממדרג נמוך. "אנחנו מפרידים את עצמנו מהשוק. אנחנו לא רוצים לייצר חומר שהוא 62% Fe שהולך למפעל סינטר ולתנור פיצוץ," אמר.
O’Keeffe הוסיף כי הביקוש למוצר החדש נותר חזק. "אנחנו כנראה מכורים ב-130%," אמר, בהתייחסו לביקוש פורוורד לחומר של החברה.
סיכונים ואתגרים
- מחירי עפרת הברזל נותרים חלשים, מה שעלול לצמצם במהירות את המרג’ין גם כאשר הנפחים משתפרים.
- עלויות השינוע עדיין גבוהות, במיוחד עבור משלוחים הקשורים למדד C3.
- תמחור זמני על טונות שבים עלול לעכב את התועלת ממחירי שוק חזקים יותר.
- הרמפ-אפ של ה-DRPF עדיין בתהליך, ולכן החברה טרם לכדה במלואה את תמחור הפרמיום.
- החברה נותרת חשופה לשוק סחורות מחזורי, שעלול להשתנות במהירות וללחוץ על תזרים המזומן.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בשלושה נושאים מרכזיים במהלך השיחה: קובננטים של חוב, הרמפ-אפ של ה-DRPF ולוגיסטיקה.
בנושא החוב, ההנהלה מסרה כי הבטיחה תיקוני קובננטים מניעתיים עם שותפים פיננסיים מרכזיים, כולל Export Development Canada, Investissement Québec, Caisse de dépôt ו-FTQ. החברה ציינה כי ההקלה נמשכת עד אמצע 2027 ונועדה לספק גמישות בתקופת שוק חלש.
בנושא פרויקט ה-DRPF, האנליסטים שאלו עד כמה המפעל קרוב לכושר העיצובי שלו ואילו פרמיות המוצר יכול לפקד. ההנהלה מסרה כי הרמפ-אפ מתקדם היטב, למרות כיבוי משמעותי במהלך הרבעון, וכי החברה עומדת ביעדי האיכות והנפח המתוכננים. היא הוסיפה כי עניין הלקוחות חזק, במיוחד באירופה ובמזרח התיכון.
בנושא הלוגיסטיקה, האנליסטים שאלו האם בעיות הרכבת והנמל מתמתנות. ההנהלה מסרה כי הפעילות השתפרה, ספטמבר היה חודש שיא בטעינת אוניות, והמלאי ב-Bloom Lake מצטמצם. החברה תיארה את מגמת הלוגיסטיקה כ"בכיוון הנכון", תוך ציון תמיכה ממשלתית לשיפורי נמל ורכבת.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








