Suzlon Energy דיווחה על עלייה חזקה בהכנסות, ברווח ובהיקפי האספקה ברבעון השני של שנת הכספים 2027, אך המשקיעים התמקדו בעיקר בלחץ על המרג’ינים ובתחזית פיננסית מתונה יותר לשנה המלאה. יצרנית טורבינות הרוח מסרה כי הכנסותיה זינקו ב-27% ברצף לאחר הרבעון הקודם ועמדו על INR 4,869 קרור, ה-EBITDA עלה ב-21% ל-INR 720 קרור, והרווח לאחר מס טיפס ב-29% ל-INR 394 קרור. אף על פי כן, מרג’ין ה-EBITDA ירד ל-14.8% לעומת 18.8% בתקופה המקבילה אשתקד, והמניה נסחרה בירידה של 1.37% ועמדה על $36.79 — קרוב לקצה התחתון של טווח 52 השבועות שלה, $36.31 עד $61.50. על פי נתוני InvestingPro, המניה נסחרת כעת בסמוך לשפל של 52 שבועות, כשהיא רושמת ירידות משמעותיות בשלושת ושישת החודשים האחרונים — זאת כחלק מ-12 ProTips נוספים הזמינים למנויים.
נקודות מפתח
- ההכנסות עלו ב-27% ברצף רבעוני, המשקפות ביקוש מתמשך וחוזק בהוצאה לפועל.
- ההפעלה (Commissioning) קפצה ב-69% ברצף ל-454 MW, סימן לשיפור בביצוע הפרויקטים.
- מרג’ין ה-EBITDA ירד ב-400 נקודות בסיס על בסיס שנתי ל-14.8%, בעיקר בשל שינויים בתמהיל, עלויות סחורות והוצאות חד-פעמיות.
- ההנהלה הורידה את התחזית הפיננסית למרג’ין EBITDA לשנה המלאה ל-15%-16%, לעומת תחזית קודמת של כ-17% פלוס-מינוס.
- ספר ההזמנות של החברה נותר חזק עם 6 GW, עם נראות אספקה של כ-18 חודשים.
ביצועי החברה
Suzlon רשמה רבעון תפעולי מוצק, עם צמיחה בהכנסות, ב-EBITDA, ברווח ובמדדי הביצוע. היקף האספקות הגיע ל-710 MW ברבעון, עלייה של 40% לעומת הרבעון הקודם, בעוד ההפעלה עלתה ל-454 MW לעומת 269 MW ברבעון הראשון. ההנהלה ציינה כי החברה השיגה את שיא האספקות ברבעון השני בהיסטוריה שלה בהודו, וזאת על אף עונת המונסון החלשה עונתית.
במחצית הראשונה של שנת הכספים 2027, ההכנסות עלו ב-24% על בסיס שנתי ל-INR 8,688 קרור, האספקות גדלו ב-21% ל-1,217 MW וההפעלה זינקה ב-168% ל-723 MW. החברה ציינה כי הנתונים משקפים ביצוע שטח משופר וארגון פרויקטים יעיל יותר.
החברה ממשיכה להיות ממוקמת היטב בשוק הרוח ההודי הצומח. ההנהלה ציינה כי התעשייה נהנית מביקוש גובר, תמיכת מדיניות, הזדמנויות החלפת טורבינות ישנות (Repowering) וצינור גדול יותר של פרויקטים בקנה מידה שירותי ומסחרי-תעשייתי. Suzlon מסרה כי נתח השוק שלה במחצית הראשונה של שנת הכספים 2027 עמד על 28%-29% על בסיס הזמנות ו-23% על בסיס אספקות.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: INR 4,869 קרור ברבעון השני של שנת הכספים 2027, עלייה של 27% ברצף.
- EBITDA: INR 720 קרור, עלייה של 21% ברצף.
- רווח לאחר מס: INR 394 קרור, עלייה של 29% ברצף.
- מרג’ין EBITDA: 14.8%, לעומת 18.8% ברבעון השני של שנת הכספים 2026.
- הכנסות מחצית ראשונה: INR 8,688 קרור, עלייה של 24% על בסיס שנתי.
- EBITDA מחצית ראשונה: INR 1,315 קרור.
- רווח לאחר מס (PAT) מחצית ראשונה: INR 699 קרור.
- אספקות: 710 MW ברבעון השני, עלייה של 40% ברצף.
- הפעלה: 454 MW ברבעון השני, עלייה של 69% ברצף.
- ספר הזמנות: 6 GW, עם נראות אספקה של 18 חודשים.
תוצאות מול תחזיות
נתוני התחזית שסופקו לתקופה הצביעו על EPS של $0.36 והכנסות של $45.37 מיליארד, אך נתוני ה-EPS וההכנסות בפועל לא היו זמינים ברשומה. לפיכך, לא ניתן לערוך השוואה ישירה של הכאה או החטאה על בסיס לוח התחזיות שסופק.
אף ללא השוואה זו, שיחת הרבעון הצביעה על תבנית ברורה: צמיחת ההכנסות נותרה חזקה, בעוד המרג’ינים התרככו. החברה ציינה כי מרג’ין ה-EBITDA ירד ל-14.8% ברבעון השני של שנת הכספים 2027 לעומת 18.8% ברבעון המקביל אשתקד. ההנהלה ייחסה את הירידה לשינויים בתמהיל הלקוחות והיקף העבודה, לחלק גדול יותר של עסקי הטורבינות לעומת השירותים, לתנודתיות בשערי חליפין, לעלויות סחורות ולכ-INR 50 קרור של הוצאות חד-פעמיות הקשורות ליוזמות Suzlon 2.0.
ההנהלה ציינה כי מרג’ין ה-EBITDA המנורמל, בנטרול עלויות חד-פעמיות ותוצאי סחורות ושערי חליפין, אמור לעמוד על כ-16.5%-17%. לשנה המלאה, החברה צופה כעת מרג’ין EBITDA של 15%-16%, לעומת תחזית קודמת של כ-17% פלוס-מינוס. תיקון זה ככל הנראה השפיע על המשקיעים יותר מהצמיחה החזקה בהכנסות ובאספקות.
תגובת השוק
המניה ירדה ב-1.37% ל-$36.79. המניה נמצאת כעת קרוב לתחתית טווח 52 השבועות שלה, $36.31 עד $61.50, מה שמרמז על זהירות בסנטימנט המשקיעים למרות הביצועים התפעוליים המשופרים של החברה.
הירידה הייתה מתונה, אך היא מצביעה על שוק שעשוי לשקלל את לחץ המרג’ינים והתחזית הפיננסית ביתר כובד מאשר את הצמיחה. הכנסות Suzlon, אספקותיה והפעלתה — כולן השתפרו, אך ירידת המרג’ין ויעד המרג’ין השנתי הנמוך יותר עשויים להגביל את ההתלהבות. לא סופקו נתוני מחזור מסחר, ולכן לא ניתן לאשר אם הירידה התרחשה בנפח מסחר חריג.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה שמרה על השקפה ארוכת טווח בונה, אך הורידה את ציפיות המרג’ין לטווח הקרוב. החברה צופה כעת מרג’ין EBITDA שנתי של 15%-16%, עם פוטנציאל לעלייה ל-17% אם מחירי הסחורות יתנרמלו. היא גם צופה מינוף תפעולי של כ-100 נקודות בסיס מהיקפים גבוהים יותר במחצית השנייה, שלפי ההנהלה אמורה להיות גדולה פי 1.5 עד 1.65 מהמחצית הראשונה.
נקודות מפתח נוספות בתחזית:
- מרג’יני התרומה של WTG צפויים להישאר בטווח של 22%-23% לשנת הכספים 2027.
- ספר ההזמנות של 6 GW מספק נראות אספקה של כ-18 חודשים.
- DevCo רשמה 900 MW של הזמנות במחצית הראשונה של שנת הכספים 2027.
- הזמנות ייצוא צפויות להתחיל להתממש ברבעונים הקרובים לאחר השלמת עבודות ההסמכה.
- ההנהלה מטווחת נתח שוק של 40% בהודו עד שנת הכספים 2031, לעומת כ-28%-29% כיום.
החברה ציינה גם כי כושר הייצור שלה של 4.5 GW פעיל במלואו וניתן להרחבה נוספת בעת הצורך. ההנהלה אינה רואה בכושר הייצור מגבלה לטווח הקרוב.
דברי מנהלי החברה
Ajay Kapur, מנכ"ל הקבוצה, אמר כי הרבעון מסמן נקודת מפנה לסקטור. "שנה זו מסמנת נקודת שינוי משמעותית לסקטור האנרגיה מרוח בהודו," אמר, והוסיף כי התעשייה נתפסת כעת כחלק אסטרטגי מביטחון האנרגיה ומהפחתת פחמן.
הוא הצביע גם על שיפורים בביצוע. "Suzlon סיפקה 710 MW ברבעון השני עם קפיצה של 40% ברצף רבעוני," אמר Kapur, וציין כי התוצאה הושגה למרות עונת המונסון.
בנוגע למרג’ינים, אמר Kapur כי מרג’ין ה-EBITDA המנורמל של החברה אמור לעמוד על כ-16.5%-17%, בנטרול עלויות חד-פעמיות ותוצאי סחורות ושערי חליפין. הוא הוסיף כי שינויי מדיניות ALMM אמורים לסייע ליצרנים המקומיים על ידי יצירת "מגרש משחקים שווה ליצרני OEM הודיים."
סמנכ"ל הכספים Rahul Jain אמר כי המאזן של החברה נותר חזק, כאשר ההון העצמי חצה את רף INR 10,000 קרור והמזומן נטו עומד על כ-INR 2,048-2,300 קרור. הוא ציין כי CRISIL שדרגה את דירוג החברה לטווח הארוך ל-AA- יציב ואת הדירוג לטווח הקצר ל-A1+.
סיכונים ואתגרים
- לחץ על המרג’ינים: מרג’יני תרומה נמוכים יותר והוצאות גבוהות יותר עלולים להמשיך להכביד על איכות הרווחים.
- תנודתיות בסחורות ובשערי חליפין: ההנהלה ציינה כי קופר, אלומיניום ועלויות פחמן קשים יותר להעברה ללקוחות לעומת פלדה.
- עצימות הון חוזר: צבירת מלאי וחייבים הקשורים להפעלה עלולים להמשיך להלחיץ את המרת המזומן.
- תחרות: שחקנים חדשים כגון Adani ו-JSW מגבירים את התחרות בשוק הרוח.
- סיכון ביצוע: ל-Suzlon יש כ-1,300 MW של טורבינות שהוקמו וקרוב ל-3,900 MW הממתינים להתקנה, הדורשים ביצוע בזמן.
- מורכבות שווי: בעוד המניה נסחרת בסמוך לשפל של 52 שבועות, משקיעים יכולים לגשת לניתוח השווי ההוגן של InvestingPro, מדדים מתקדמים וכלי השוואה עם חברות דומות, כדי להעריך טוב יותר אם הרמות הנוכחיות מציגות הזדמנות או סיכון נוסף.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות במרג’ינים, בהון החוזר ובתחרות. שאלה מרכזית אחת הייתה מדוע מרג’ין התרומה ירד ל-21.2% ברבעון. ההנהלה אמרה כי הירידה שיקפה תמהיל לקוחות והיקף עבודה, תמהיל כבד יותר של טורבינות, לחץ סחורות ושערי חליפין, וכ-INR 50 קרור של הוצאות חד-פעמיות של Suzlon 2.0.
נושא נוסף היה הקצאת ההון של החברה ל-DevCo. ההנהלה ציינה כי סך ההון המתוכנן הוא INR 500 קרור, כאשר INR 125-130 קרור כבר נפרסו. היא הוסיפה כי חלקי הסולאר ואחסנת הסוללות בתוכנית יישארו קלי נכסים לעת עתה.
האנליסטים שאלו גם על התחרות מ-Adani ו-JSW. Kapur אמר כי השוק מתרחב מהר מספיק כדי לתמוך במספר שחקנים, והדגיש כי Suzlon ממשיכה לזכות בעסקים חוזרים מלקוחות מרכזיים.
ההון החוזר היה דאגה נוספת. Jain אמר כי החברה בונה מלאי למחצית השנייה וכי חלק מהחייבים קשורים לאבני דרך של הפעלה, שאמורות להמיר למזומן עם השלמת הפרויקטים.
שאלות על ייצוא והחלפת טורבינות ישנות זכו לתגובה אופטימית יותר. ההנהלה ציינה כי פלטפורמות ה-Blue Sky בעוצמה של 5 MW ו-6.3 MW נמצאות בשלבי הסמכה לאירופה ואוסטרליה, בעוד פלטפורמת 2 MW מפותחת להזדמנויות החלפת טורבינות ישנות. לדבריה, הזמנות ייצוא אמורות להתחיל להופיע ברבעונים הקרובים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








