| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
בדרך לעוד הכבדה על הכיס: חבילת המיסים הגבוהה ביותר זה שנים קורמת עור וגידים.
השבוע נפגשו שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון כדי לדון בתקציב לשנת 2025, ובשבוע הבא צפויה להיקבע פגישת המשך של השניים, הפעם עם רה"מ בנימין נתניהו ועם יועצו הכלכלי פרופ' אבי שמחון. זאת, במטרה להבין מהו מרחב התמרון, ומהי ההיתכנות הפוליטית של הגזירות הכלכליות שהכינו באוצר.
בקרב גורמי המקצוע באוצר ובבנק ישראל קיימת תמימות דעים בנוגע לכך שיש צורך בצעדים דרמטיים כדי למנוע הידרדרות כלכלית נוספת, שתיגרם כתוצאה מהרחבת הגירעון בקופת המדינה. בעקבות ההוצאות חסרות התקדים על המלחמה, תקציב המדינה לשנת 2025 מחייב קיצוצים רוחביים והעלאות מיסים בסכום של 40-30 מיליארד שקלים.
מה צפוי להתממש?
החבילה שהוכנה בידי אגף התקציבים כוללת שורה ארוכה של מיסים שנוגעים לכל משקי הבית והעסקים, כגון העלאת מס הכנסה, מס ערך מוסף ומס על הפקדות לפנסיה, וכן שורה של ביטולי הפטורים ממס. בתחום זה הוצע לבטל, בין היתר, את הפטור ממע"מ על יבוא אישי של עד 75 דולר, פטור ממס על השכרת דירה, פטור ממע"מ באילת, פטור ממס רווח הון על הפקדות נזילות בקרנות השתלמות, ועוד.