| ניצן צבי כהן, חדשות דבר |
עקב תופעת 'פיטורי הקיץ', עלה מספר דורשי העבודה ב-3.8% ועמד בחודש יולי על 192.5 אלף, כך מדווח הבוקר (שלישי) שירות התעסוקה הישראלי. עם זאת, על פי שירות התעסוקה, בניכוי הפיטורים העונתיים, נמשכת מגמת הירידה שאפיינה את החודשים האחרונים ומספר דורשי העבודה ירד החודש ב-2.2% ועמד על 182 אלף.
פיטורי קיץ הם תופעה החוזרת על עצמה מדי שנה, בה מעסיקים, בייחוד בענפי החינוך וההוראה המופרטים, מפטרים את עובדיהם במהלך חודשי הקיץ, שבהם אין עבודה, ושבים להעסיק אותם מחדש בתחילת השנה או לאחר החגים בחודשי ספטמבר-אוקטובר. תופעה זו שוחקת את זכאותם של העובדים לדמי אבטלה, ולאחר משבר הקורונה ותקופת המלחמה, בה עובדים רבים מיצו כבר את מלוא זכאותם לדמי אבטלה, ייתכן שעובדים רבים שפוטרו במסגרת פיטורי הקיץ כלל אינם זכאים לדמי אבטלה. על פי הערכת שירות התעסוקה, מדובר השנה על כ-10.5 אלף עובדים שפוטרו בפיטורים עונתיים, ובשירות מציינים כי מדובר בהיקף שאינו עולה על העליות שנרשמו בחודשי הקיץ של שנים קודמות.
בשירות התעסוקה ציינו כי הירידה במספר דורשי העבודה בניכוי ההשפעה העונתית, מהווה המשך למגמה שהחלה כבר בראשית נובמבר 2023 ומלמדים על חזרה משמעותית למעגל העבודה, מגמה הקשורה גם לשחרורם של משרתות ומשרתי מילואים רבים; וכן, לסיום תקופת הזכאות של רבים מדורשי העבודה, דבר אשר האיץ את חזרתם של רבים למעגל העבודה. בשירות מעריכים כי מגמה זו צפויה להימשך, גם אם באופן מתון יותר, ככל והמצב הביטחוני לא יסלים, אף כי עצימותה אינה ברורה ומוקדם להעריכה.