מדד המחירים לצרכן בדרך; עוד בנקים מדווחים; תוצאות ASML - מה מניע את השווקים
Velan Inc. דיווחה על הפסד רחב יותר ברבעון השני של שנת הכספים 2026, כאשר המכירות ירדו ב-14.9% לעומת השנה הקודמת ועלויות הקשורות לעסקה הכבידו על התוצאות. זאת, גם כאשר ההנהלה הצביעה על צבר הזמנות גדול, תוכנית ארגון מחדש וביקוש יציב בשווקי הגרעין, הביטחון ושירותי האחזקה. המניה נותרה כמעט ללא שינוי ב-$18.63, ירידה של 0.37% מהסגירה הקודמת, ונמצאת קרוב לראש טווח 52 השבועות שלה של $13.61 עד $19.50.
נקודות מפתח
- המכירות ירדו ל-$57.5 מיליון מ-$67.6 מיליון שנה קודם לכן, מה שמשקף עיתוי משלוחים, מכסים והזמנות חלשות יותר.
- ההפסד הנקי התרחב ל-$15.1 מיליון, או $0.70 למניה, לעומת $1.7 מיליון, או $0.08 למניה, בשנה שעברה.
- EBITDA מתואם, לא כולל עלויות עסקה, היה הפסד של $0.7 מיליון, לעומת רווח של $3.4 מיליון שנה קודם לכן.
- הצבר עמד על $262.5 מיליון, כאשר 76.2% צפויים להישלח תוך 12 חודשים.
- ההנהלה אמרה כי תוכנית ארגון מחדש, הכוללת צמצום כוח אדם ומשמעת עלויות, אמורה לסייע בהגנה על המרג’ינים במחצית השנייה.
ביצועי החברה
Velan אמרה כי הרבעון היה תקופת מעבר המאופיינת בקשיים תפעוליים ולא בקריסת ביקוש. המכירות ירדו בכל עסקי החברה, בעוד שההזמנות ירדו ל-$47.9 מיליון מ-$65.2 מיליון שנה קודם לכן. החברה אמרה כי עיכובים הקשורים למכסים, סכסוכי סחר ומתחים גיאופוליטיים במזרח התיכון דחפו חלק מהמשלוחים לתקופות מאוחרות יותר.
הרווח הגולמי ירד ל-$12.6 מיליון מ-$15.7 מיליון, והמרג’ין הגולמי ירד ל-21.9% מ-23.2%. עלויות הניהול עלו ל-29.4% מהמכירות, בעיקר בשל ההכנסות הנמוכות יותר. החברה גם רשמה $14.9 מיליון בעלויות הקשורות לעסקה הנוגעת למכירת זיקת השליטה של Velan Holding Co. Ltd. למרות ההפסד הרבעוני, Velan שומרת על שווי שוק של כ-$200 מיליון ורשמה צמיחה בהכנסות של כמעט 8% במהלך שנת הכספים האחרונה.
למרות הרבעון החלש יותר, ההנהלה אמרה כי שווקי הליבה נותרים אטרקטיביים. ביקוש בתחומי הגרעין, הביטחון ושירותי האחזקה ממשיך לתמוך בעסק לטווח הארוך, גם אם העיתוי יכול להשתנות מרבעון לרבעון.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- מכירות: $57.5 מיליון, ירידה של 14.9% מ-$67.6 מיליון שנה קודם לכן.
- הזמנות: $47.9 מיליון, ירידה מ-$65.2 מיליון שנה קודם לכן.
- צבר: $262.5 מיליון, ירידה מ-$285.8 מיליון שנה קודם לכן.
- רווח גולמי: $12.6 מיליון, או 21.9% מהמכירות, לעומת $15.7 מיליון, או 23.2% מהמכירות.
- EBITDA מתואם: הפסד של $0.7 מיליון, לעומת רווח של $3.4 מיליון שנה קודם לכן.
- הפסד נקי: $15.1 מיליון, או $0.70 למניה, לעומת $1.7 מיליון, או $0.08 למניה.
- הפסד נקי מתואם: $6.2 מיליון, או $0.29 למניה, לעומת $1.2 מיליון, או $0.05 למניה.
- תזרים מזומן תפעולי: שימוש של $14.9 מיליון, שיפור לעומת $17.1 מיליון שנוצלו שנה קודם לכן.
- מזומן ותחליפי מזומן: $28.2 מיליון נכון ל-31.08.2026.
- נזילות כוללת: $95.8 מיליון, כולל אשראי זמין, מזומן והשקעות לטווח קצר.
רווחים מול תחזית
לא סופקה תחזית פיננסית לרווח למניה או להכנסות עבור הרבעון, ולכן השוואה ישירה עם ציפיות האנליסטים לא הייתה זמינה. עם זאת, הנתונים המדווחים מצביעים על הרעה ברורה בהשוואה שנתית.
ההפסד הנקי של החברה התרחב ב-$13.4 מיליון לעומת הרבעון המקביל, בעוד ה-EBITDA המתואם עבר מרווח להפסד. המכירות ירדו בכמעט 15%, והמרג’ין הגולמי התכווץ ב-130 נקודות בסיס. קומבינציה זו מצביעה על רבעון תפעולי חלש יותר, אם כי ההנהלה אמרה כי התוצאות הושפעו מעלויות עסקה חד-פעמיות ומעיתוי משלוחים ולא מירידה קבועה בביקוש.
תגובת השוק
מניות Velan נותרו כמעט ללא שינוי לאחר הדוח, ונסחרו לאחרונה ב-$18.63, ירידה של 0.37% מהסגירה הקודמת. המניה נסחרת קרוב לשיא 52 השבועות שלה של $19.50 ובמרחק ניכר מעל השפל של $13.61, מה שמרמז כי השוק כבר תגמל את החברה על התקדמות קודמת או על ציפיות הקשורות לארגון המחדש ולמיצובה בשוק.
התנועה המתונה עשויה להצביע על כך שהמשקיעים לא הופתעו מהרבעון החלש, או שהם מסתכלים מעבר להפסד המדווח בשל העלויות החד-פעמיות וצבר ההזמנות של החברה. לא סופק נפח מסחר חריג.
תחזית פיננסית והנחיות
Velan לא סיפקה תחזית פיננסית ספציפית להכנסות או לרווחים לרבעון הבא או לשנה המלאה. במקום זאת, ההנהלה התמקדה בשינויים תפעוליים והזדמנויות שוק.
החברה אמרה כי תכיר ב-$2 מיליון עד $3 מיליון בעלויות ארגון מחדש ברבעון השלישי של 2026. התוכנית כוללת צמצום כוח אדם ומאמץ רחב יותר לייעל את הפעילות התאגידית ולהתאים את בסיס העלויות לנפחים הנוכחיים.
ההנהלה גם אמרה:
- הדירקטוריון לא ישלם דיבידנד ליתרת שנת הכספים 2027.
- מדיניות הדיבידנד תיבחן מדי שנה.
- החברה מצפה שארגון המחדש יסייע בהגנה על המרג’ינים במחצית השנייה.
- צבר ההזמנות של $262.5 מיליון מספק נראות הכנסות לטווח הקרוב.
- שווקי הגרעין, הביטחון ושירותי האחזקה נותרים מנועי הצמיחה העיקריים.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Rishi Sharma אמר: "הרבעון השני היה רבעון מעבר, והיסודות של העסק נבנים מחדש."
הוא הוסיף כי "החולשה בתוצאותינו נבעה מהוצאה לפועל ומעיתוי המשלוחים ולא מביקוש," והצביע על מכסים, סכסוכי סחר ואי-ודאות גיאופוליטית במזרח התיכון.
Sharma גם אמר כי לחברה "יותר מחצי מאה של מומחיות גרעינית, בסיס מותקן גלובלי ומנהיגות בטכנולוגיות כור," וכי Velan ממוקמת היטב להפיק תועלת מהזדמנויות שיפוץ גרעיני, הארכת חיים, כורים מודולריים קטנים ובנייה חדשה.
סמנכ"ל הכספים Imran Gibbons אמר כי הירידה במרג’ין הגולמי שיקפה נפח מכירות נמוך יותר, מכסים על משלוחים חוצי גבולות ותמהיל פרויקטים לא נוח. הוא גם ציין כי $14.9 מיליון בעלויות הקשורות לעסקה היו חד-פעמיות באופיין.
למשקיעים המחפשים ניתוח מקיף, Velan היא בין למעלה מ-1,400 מניות אמריקאיות המכוסות על ידי דוחות Pro Research המפורטים של InvestingPro, אשר הופכים נתונים פיננסיים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה באמצעות ויזואליזציות אינטואיטיביות וניתוח מומחים.
סיכונים ואתגרים
- נפח מכירות נמוך יותר: הכנסות חלשות יותר עלולות ללחוץ על המרג’ינים מכיוון שעלויות קבועות מתפזרות על פני פחות משלוחים.
- מכסים וסכסוכי סחר: אלה עלולים לשבש משלוחים חוצי גבולות ולהעלות עלויות.
- אי-ודאות גיאופוליטית: הסכסוך במזרח התיכון כבר השפיע על הלוגיסטיקה והעיתוי.
- סיכון תפעולי: ההנהלה מסתמכת על ארגון מחדש ושינויים תפעוליים לשיפור הרווחיות.
- השעיית הדיבידנד: הגמירת דעת לדלג על דיבידנדים לשנת הכספים 2027 עשויה להכביד על סנטימנט המשקיעים.
שאלות ותשובות
לא נשאלו שאלות אנליסטים במהלך השיחה. הכנס הסתיים לאחר ההערות המוכנות של ההנהלה, כאשר המפעיל אמר שלא היו שאלות מקו הטלפון. כתוצאה מכך, לא היו פרטים נוספים על הזמנות, מרג’ינים או תוכנית ארגון המחדש מעבר למה שההנהלה גילתה במצגתה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.










