Santhera Pharmaceuticals Holding AG הודיעה כי הכנסותיה בחצי הראשון של 2026 יותר מהכפילו את עצמן בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בזכות מכירות חזקות של תרופתה ל-DMD (ניוון שרירים של דושן) AGAMREE והכנסות מהסכם רישיון עם Nxera. החברה עמדה בציפיות האנליסטים לתקופה, ודיווחה על רווח למניה של -$0.09 והכנסות של $23.7 מיליון, בעוד המנייה ירדה ב-0.75% ל-$15.82 מיד לאחר פרסום הדוח. מאוחר יותר נסחרה המנייה ב-$15.16, עלייה של 0.53% לעומת הסיום הקודם, ונותרה הרבה מעל לשפל של 52 השבועות שעמד על $9.38.
ראשי פרקים
- Santhera דיווחה כי הכנסות חצי שנה ראשון 2026 עלו ליותר מ-CHF 48.3 מיליון, עלייה של יותר מ-100% לעומת השנה הקודמת.
- מכירות AGAMREE נותרו המנוע המרכזי לצמיחה, בתמיכת הכנסות רישיון מ-Nxera ותמלוגים משותפים.
- הפסד תפעולי צומצם בחדות ל-CHF 6.6 מיליון לעומת CHF 35.4 מיליון שנה קודם לכן.
- החברה שמרה על תחזית פיננסית שנתית לשנת 2026 ללא שינוי בטווח של CHF 80 מיליון עד CHF 90 מיליון.
- ההנהלה ציינה כי המזומן צפוי להישאר יציב בגדול עד סוף שנת 2026, לפני ירידה צפויה בחצי הראשון של 2027 בשל קיצוץ מחירים בגרמניה ועיתוי מלאי.
ביצועי החברה
Santhera סיפקה חצי שנה ראשון חזק, עם מומנטום מסחרי גובר בעסקי ה-DMD המרכזיים שלה. החברה ציינה כי מכירות ישירות בשוק ומכירות מפיץ עלו ב-48% לעומת חצי שנה ראשון 2025, בעוד מכירות AGAMREE בכל הערוצים עלו על $175 מיליון בארבעה רבעונות רצופים, מה שהפעיל תשלום אבן דרך של $20 מיליון ל-ReveraGen.
החברה נהנתה גם מתשלום מקדמה של $30 מיליון מהסכם הרישיון עם Nxera, שסייע להעלות הכנסות מתמלוגים ואבני דרך ל-CHF 29.1 מיליון בתקופת חצי השנה. שילוב זה של מכירות מוצרים והכנסות מהשותפים סייע לקזז הכנסות נמוכות יותר מאספקת מוצרים ושירותים, שירדו כאשר השותפה Catalyst עברה לרכש ישיר. הביצוע החזק תרם לצמיחה יוצאת דופן בהכנסות של 97% ב-12 החודשים האחרונים, והביא את סך ההכנסות ל-$97.4 מיליון, אם כי מרג’ין הרווח הגולמי של החברה עומד על כ-20%. על פי ניתוח InvestingPro, Santhera נראית מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות, ומופיעה ברשימת המניות המוערכות בחסר ביותר של הפלטפורמה. יחד עם זאת, טיפים של InvestingPro מדגישים כי החברה שורפת מזומן בקצב מהיר — שיקול מרכזי עבור משקיעים המנטרים את הדרך לרווחיות.
גם התמונה התפעולית של Santhera השתפרה. הוצאות תפעוליות ירדו ב-8.4% ל-CHF 25 מיליון, וההפסד התפעולי צומצם ל-CHF 6.6 מיליון. ההנהלה ציינה כי החברה הייתה חיובית מבחינת מזומן תפעולי על בסיס בסיסי, בלא לכלול עיתוי אבני דרך ועלויות מימון.
ראשי פרקים פיננסיים
- הכנסות: יותר מ-CHF 48.3 מיליון בחצי שנה ראשון 2026, עלייה של יותר מ-100% משנה לשנה.
- מכירות מוצרים: מכירות ישירות בשוק ומכירות מפיץ עלו ב-48% לעומת חצי שנה ראשון 2025.
- תמלוגים ואבני דרך: CHF 29.1 מיליון, מונעים בעיקר מהתשלום המקדמי של Nxera.
- הוצאות תפעוליות: CHF 25 מיליון, ירידה של 8.4% לעומת חצי שנה ראשון 2025.
- הפסד תפעולי: CHF 6.6 מיליון, לעומת CHF 35.4 מיליון שנה קודם לכן.
- יתרת מזומן: CHF 41.8 מיליון נכון ל-30.06.2026.
- מכירות גלובליות של AGAMREE: מעל $175 מיליון בארבעה רבעונות רצופים.
- תשלום אבן דרך: $20 מיליון ל-ReveraGen, מוכר בעלות המכירות.
תוצאות מול תחזית
Santhera דיווחה על תוצאות מתואמות שתאמו בדיוק את ציפיות וול-סטריט. רווח למניה הגיע ל-$0.09-, בהתאם לתחזית של -$0.09, ללא הפתעה. הכנסות עמדו על $23.7 מיליון, גם הן בדיוק בהתאם לאומדן של $23.7 מיליון, ללא הפתעת הכנסות.
היעדר הפתעה חיובית עשוי להסביר את תגובת המנייה המתונה. עם זאת, מגמת העסקים הבסיסית הייתה חזקה יותר ממה שמרמזת ההשוואה הכותרתית. ההכנסות יותר מהכפילו את עצמן בחצי השנה הראשון, וההפסד התפעולי צומצם בחדות, מה שמראה כי החברה מרחיבה את בסיסה המסחרי ביעילות רבה יותר מאשר לפני שנה.
תגובת השוק
המנייה ירדה ב-0.75% ל-$15.82 בתגובה המיידית לאחר פרסום הדוח, מ-$15.94 לפני הדוח. המהלך היה צנוע ומרמז כי משקיעים ראו בתוצאות תוצאות מוצקות אך לא הפתעה גדולה.
מאוחר יותר נסחרה המנייה ב-$15.16, עלייה של 0.53% לעומת הסיום הקודם של $15.08. ברמה זו, המנייה הייתה כ-19.5% מתחת לשיא 52 השבועות של $18.84 וכ-61.6% מעל לשפל 52 השבועות של $9.38. מיקום המנייה בחצי העליון של הטווח השנתי שלה מרמז כי השוק עדיין מייחס ערך לסיפור הצמיחה של Santhera, גם כאשר משקיעים שוקלים לחץ תמחור עתידי בגרמניה ואת הסתמכות החברה על מוצר עיקרי אחד.
תחזית פיננסית והנחיות
Santhera שמרה על תחזית פיננסית שנתית לשנת 2026 ללא שינוי בטווח של CHF 80 מיליון עד CHF 90 מיליון. ההנהלה ציינה כי מכירות המוצרים צפויות לצמוח ביותר מ-50% השנה, בעוד הכנסות תמלוגים צפויות לעלות אך להישאר מעט מתחת לקצב המכירות הבסיסיות מ-Catalyst.
החברה ציינה כי אבני דרך מכירות נוספות אינן כלולות בתחזית הפיננסית שלה, אם כי היא תנטר התפתחויות בארה"ב ובסין לאפשרות של עלייה. הוצאות תפעוליות צפויות להישאר בטווח של CHF 50 מיליון עד CHF 55 מיליון לשנה המלאה.
במבט קדימה, Santhera מצפה כי המזומן יישאר יציב בגדול עד סוף שנת 2026, ולאחר מכן יירד בחצי הראשון של 2027 בשל קיצוץ מחירים חובה של 8.5% בגרמניה ורכישות מלאי שהועברו לתחילת 2027. החברה ציינה כי היא מצפה לחזור לייצור מזומן בחצי השני של 2027 ואינה צופה צורך בייצוב נוסף.
ההנהלה גם הצביעה על יעדים לטווח ארוך יותר של CHF 140 מיליון בהכנסות לשנת 2028 ו-CHF 250 מיליון עד 2030, בתמיכת מכירות ישירות, שווקי מפיץ ותמלוגים.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Orlando Oliveira אמר: "2026 הייתה שנה חזקה עד כה, והשגנו הצלחה רבה מבחינת יוזמות גישה לשוק." דבריו שיקפו את המאמץ של החברה להרחיב את AGAMREE ברחבי אירופה ודרך שותפים בארה"ב ובאסיה-פסיפיק.
Oliveira גם אמר: "ל-AGAMREE יש כעת נתח שוק של 40% מחולי DMD המשתמשים בסטרואידים, וזה מגיע מחולים שאובחנו לאחרונה, אך גם מחולים שעוברים החלפה, ואנו רואים יותר ויותר מספר גדל והולך של חולי DMD מבוגרים יותר על AGAMREE." ההצהרה מדגישה כיצד התרופה עוברת מעבר למאמצים מוקדמים ולשימוש רחב יותר.
המנהלת הפיננסית Catherine Isted אמרה: "אנו נמצאים בעמדה טובה מאוד מבחינה בסיסית. אם מוציאים את אבני הדרך של המכירות פנימה והחוצה, וגם מוציאים עלויות מימון, אנו חיוביים מבחינת מזומן תפעולי." המסר היה מכוון למשקיעים המתמקדים במסלול המזומן של החברה וצרכי המימון לטווח הקרוב.
סיכונים ואתגרים
- לחץ תמחור בגרמניה: ניכיון חובה של 8.5% מתחיל ב-2027 ועלול להכביד על ההכנסות ותזרים המזומנים.
- תלות במוצר יחיד: Santhera עדיין נסמכת במידה רבה על AGAMREE, מה שמגביר את סיכון ההוצאה לפועל.
- עיתוי תזרים מזומנים: החברה מצפה לירידה זמנית במזומן בחצי הראשון של 2027 לפני חזרה לחיוביות.
- מורכבות גישה לשוק: חלק מהשווקים האירופיים עדיין דורשים משא ומתן על החזר ברמה אזורית או בית חולים.
- תלות בשותפים: צמיחה בארה"ב, סין ואסיה תלויה בביצוע מסחרי ורגולטורי של צדדים שלישיים.
- ציר זמן לרווחיות: טיפים של InvestingPro מציינים כי אנליסטים אינם צופים רווחיות השנה, אם כי החברה שומרת על יחס שוטף של 1.29 ופועלת עם רמות חוב מתונות. משקיעים העוקבים אחר הבריאות הפיננסית יכולים לגשת לציונים מפורטים ולמעל 15 ProTips נוספים בפלטפורמת InvestingPro.
שאלות ותשובות
אנליסטים התמקדו בנתח שוק, תזרים מזומנים, לחץ תמחור ומנועי צמיחה עתידיים. השאלות התרכזו בכיצד ניתן ליישם לקחים מגרמניה ובריטניה על השקות חדשות בספרד ובאיטליה, שם Santhera עדיין בונה גישה.
משקיעים גם לחצו על ההנהלה בנוגע לקיצוץ המחירים הגרמני ושאלו האם הוא עלול לעורר לחץ תמחור רחב יותר בשווקים אחרים. החברה ציינה כי הניכיון אינו משנה את מחיר הקטלוגי ואינו אמור להשפיע על מדינות אחרות ישירות.
תחום עניין נוסף היה רכישת Catalyst Pharmaceuticals על ידי Angelini. ההנהלה ציינה כי העסק לא אמור לשנות את תנאי הרישיון של Santhera ואף עשוי להאיץ את המאמצים המסחריים בארה"ב.
אנליסטים גם שאלו על הקצאת הון. Santhera ציינה כי בכוונתה להשקיע מחדש בצמיחה, כולל רישוי פנימי אפשרי של נכס אחד או שניים בשלבים מאוחרים, במקום להחזיר הון באמצעות דיבידנדים או רכישות חוזרות של מניות בשלב זה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.







