פולסטאר מדווחת על הפסד גדול מהצפוי ברבעון השני, המניה צונחת במסחר המוקדם

התפרסם 03.09.2026, 15:52
© Reuters.

© Reuters.

במאמר זה:

פולסטאר (Polestar) דיווחה ביום שלישי על הפסד רחב מהצפוי ברבעון השני, כשהחברה פספסה את תחזית הרווחים של וול-סטריט, ממשיכה להתמודד עם לחצי תמחור, מכסים ומכשול רגולטורי משמעותי בארה"ב. החברה דיווחה על EPS מתואם של -$2.19, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של -$1.81 למניה – פספוס של $0.38, או 20.99%. במסחר המוקדם לפני פתיחת הבורסה, מניית פולסטאר צנחה 9.92% ל-$10.8, לעומת סיום המסחר הקודם של $11.99, ומיקמה את המניה קרוב לתחתית טווח 52 השבועות שלה.

נקודות מפתח

  • פולסטאר דיווחה על מחצית ראשונה שיא, עם מכירות קמעונאיות של 30,423 מכוניות, אף שההכנסות והרווחיות נותרו תחת לחץ.
  • דגם Polestar 4, המוביל במכירות, המשיך להניע את תמהיל המכירות, וגרסת ה-SUV החדשה החלה לקבל הזמנות זמן קצר לפני שיחת הוועידה.
  • ההנהלה הורידה את תחזית הפיננסית לנפח השנתי לצמיחה נמוכה עד בינונית בספרה בודדת, בשל לחץ שוק ומעבר תיק המוצרים.
  • פולסטאר לא תערער על גמירת הדעת של משרד המסחר האמריקאי החוסמת מכירות של דגמי שנת 2027 ואילך בארה"ב.
  • החברה ציינה כי פעולות הון ואשראי אחרונות חיזקו את הנזילות, אך שריפת המזומנים נותרת קונצרן מרכזי.

ביצועי החברה

פולסטאר דיווחה על מחצית ראשונה שיא בשנת 2026, בסיוע רשת קמעונאית רחבה יותר וביקוש חזק יותר לדגמי Polestar 4. המכירות הקמעונאיות הגיעו ל-30,423 מכוניות בששת החודשים הראשונים של השנה, בעוד המכירות הקמעונאיות ברבעון השני עמדו על כ-17,300 מכוניות, ירידה של 4% לעומת השנה הקודמת.

ההכנסות במחצית הראשונה הסתכמו ב-$1.36 מיליארד, ירידה של 4% משנה לשנה. הכנסות הרבעון השני הגיעו ל-$727 מיליון, ירידה של 8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. החברה ציינה כי הירידה שיקפה שוק EV קשה, לחצי תמחור, מכסים וירידה במכירות אשראי פחמן.

ההפסדים השתפרו במספר תחומים. הפסד תפעולי צומצם ב-43% במחצית הראשונה ל-$629 מיליון, וההפסד הנקי ירד ב-29% ל-$842 מיליון. ברבעון השני, ההפסד הנקי השתפר ב-55% ל-$459 מיליון, לעומת $1.027 מיליארד בשנה הקודמת, שהושפעה מחיובי ירידת ערך.

עם זאת, פולסטאר נותרת עמוק באדום. הפסד ה-EBITDA המתואם התרחב ל-$521 מיליון במחצית הראשונה, והחברה המשיכה לשרוף מזומנים. המזומן ותחליפי המזומן עמדו על $888 מיליון בסוף יוני, לעומת $1.159 מיליארד בסוף 2025.

עיקרי הנתונים הפיננסיים

  • הכנסות: $1.36 מיליארד ב-H1 2026, ירידה של 4% משנה לשנה.
  • הכנסות רבעון שני: $727 מיליון, ירידה של 8% משנה לשנה.
  • מכירות קמעונאיות: 30,423 מכוניות ב-H1 2026, שיא לחברה.
  • מכירות קמעונאיות ברבעון השני: כ-17,300 מכוניות, ירידה של 4% משנה לשנה.
  • הפסד תפעולי: $629 מיליון ב-H1 2026, שיפור של 43% משנה לשנה.
  • הפסד נקי: $842 מיליון ב-H1 2026, ירידה של 29% משנה לשנה.
  • הפסד נקי ברבעון השני: $459 מיליון, לעומת $1.027 מיליארד שנה קודם לכן.
  • הפסד EBITDA מתואם: $521 מיליון ב-H1 2026.
  • מרג’ין גולמי: שלילי של 8% ב-H1 2026, לעומת תוצאה חלשה הרבה יותר שנה קודם לכן.
  • יחס שוטף: 0.43, המצביע על כך שהתחייבויות לטווח קצר עולות על הנכסים הנזילים.
  • תזרים מזומנים חופשי ממונף: שלילי של $1.07 מיליארד במהלך שנים עשר החודשים האחרונים, המדגיש את קצב צריכת המזומנים של החברה.
  • עמדת המזומן: $888 מיליון בסוף הרבעון השני של 2026, לעומת $1.159 מיליארד בסוף 2025.

רווחים מול תחזית

פולסטאר דיווחה על EPS מתואם של -$2.19, לעומת תחזית של -$1.81. כלומר, החברה פספסה את הציפיות ב-$0.38 למניה, או 20.99%.

הפספוס משמעותי מכיוון שהמשקיעים חיפשו סימנים לכך שקיצוצי העלויות ושיפורי תמהיל המוצרים של פולסטאר מתחילים להתבטא בהתאוששות ברורה יותר ברווחים. במקום זאת, החברה עדיין רשמה הפסד גדול מהצפוי, למרות שמספר מדדים תפעוליים השתפרו.

החברה לא סיפקה נתון הכנסות בטבלת התחזית להשוואה ישירה, אך שיחת הוועידה הראתה שמגמות ההכנסות נותרו חלשות. הכנסות המחצית הראשונה ירדו 4% משנה לשנה, והכנסות הרבעון השני ירדו 8%.

תגובת השוק

מניית פולסטאר ירדה בחדות במסחר המוקדם לפני פתיחת הבורסה, בירידה של 9.92% ל-$10.8 מ-$11.99. תנועת המניה מרמזת כי המשקיעים התמקדו בפספוס הרווחים, בתחזית הפיננסית המופחתת לנפח ובגמירת הדעת הרגולטורית בארה"ב, יותר מאשר בשיפור בהפסד התפעולי של החברה.

ב-$10.8, המניה נסחרה מתחת לרצפת טווח 52 השבועות המוצהרת של $11.75 עד $32.703, מה שמצביע על שוק חלש ועל שפל חדש אפשרי. הירידה בלטה גם מכיוון שהתרחשה לפני פתיחת השוק, כאשר משקיעים מגיבים לעיתים קרובות במהירות לשינויים בתחזית הפיננסית ולחדשות אסטרטגיות מרכזיות.

לא סופקו נתוני נפח מסחר, ולכן לא ניתן לאשר האם התנועה התרחשה עם מחזור חריג גבוה במיוחד. עם זאת, גודל הירידה מצביע על תגובה שלילית שנבעה ככל הנראה מבעיות ספציפיות לחברה ולא מסקטור ה-EV הרחב בלבד. המניה נסחרת כעת קרוב לשפל 52 השבועות שלה של $11.75, לאחר שירדה 64% במהלך השנה האחרונה. נתוני InvestingPro מראים כי המניה איבדה 44% מתחילת השנה ו-35% במהלך ששת החודשים האחרונים, המשקפים קונצרן מתמשך של המשקיעים. על פי טיפים של InvestingPro, החברה "שורפת מזומנים במהירות" ו"נסחרת קרוב לשפל 52 שבועות" – שניים מתוך 17 תובנות מפתח הזמינות למנויים.

תחזית והכוונה

פולסטאר הורידה את תחזית הפיננסית לנפח השנתי לצמיחה נמוכה עד בינונית בספרה בודדת, לעומת הציפיות הקודמות. ההנהלה ציינה כי הרוויזיה שיקפה לחץ שוק מתמשך בכל התעשייה, מעבר תיק המוצרים והשפעת גמירת הדעת של משרד המסחר האמריקאי.

החברה ציינה כי ה-Polestar 4 קופה וה-Polestar 4 SUV החדש יהיו מרכזיים לביצועי המחצית השנייה. ההנהלה תיארה את שניהם כמניעי הנפח והרווח החשובים ביותר של החברה ב-H2 2026.

פולסטאר ציינה גם כי היא צופה צמצום משמעותי בשריפת המזומנים במחצית השנייה, בסיוע עונתיות, ניהול הון חוזר חזק יותר וקיצוץ של שליש בהוצאות ההון. החברה ציינה כי היא עובדת על תכנון 2027 ואופטימית בזהירות מכיוון שמגוון המוצרים יעבור לפלחי שוק גדולים יותר.

ה-Polestar 4 SUV החדש נפתח להזמנות זמן קצר לפני שיחת הוועידה, כאשר משלוחים ללקוחות אמורים להתחיל ברבעון הרביעי. ה-Polestar 5, דגם יוקרה, מתקרב אף הוא למשלוחים הראשונים. יורש ה-Polestar 2 נותר מתוכנן למחצית השנייה של 2027.

דברי ההנהלה

המנכ"ל מייקל לוהשלר (Michael Lohscheller) אמר כי מכירות המחצית הראשונה של החברה הראו שלקוחות עדיין רוצים את מכוניותיה, אפילו בשוק קשה. "זה קרה בתקופה אחת המאתגרות והתחרותיות ביותר שחוויתי בתעשיית הרכב", אמר.

הוא גם הצביע על מעבר החברה לפלחים גדולים יותר בשוק. "מגמת ה-SUV חזקה מאוד, נכון? עם זה, ה-Polestar 4 נכנס ממש לזרם המרכזי ולמקום שבו הפלח הגדול נמצא, בעוד הקופה תמיד נמצאת קצת בנישה", אמר לוהשלר.

על צנרת המוצרים, אמר כי הדור הבא של כלי הרכב אמור לתמוך בצמיחה. "משוב ברור, Polestar 4 עם שני הגרסאות ו-Polestar 2 יהיו מניעי הנפח הדומיננטיים ב-2027", אמר.

המנהל הפיננסי ז’אן-פרנסואה מאדי (Jean-François Mady) אמר כי הפסד התפעולי של החברה השתפר וכי פעולות המימון האחרונות חיזקו את יתרה. הוא ציין כי החברה השלימה המרת חוב להון של €640 מיליון והאריכה את חלות הלוואת בעל המניה ל-2031.

סיכונים ואתגרים

  • גישה לשוק האמריקאי: פולסטאר ציינה כי לא תערער על גמירת הדעת של משרד המסחר החוסמת מכירות של דגמי שנת 2027 ואילך בארה"ב, ובכך מסירה ממנה אפיק צמיחה מרכזי.
  • לחץ תמחור: התחרות בשוק ה-EV נותרת עזה, מה שעלול להגביל את המרג’ין אפילו כאשר נפחי המכירות עולים.
  • שריפת מזומנים: החברה עדיין השתמשה בכמות גדולה של מזומנים במחצית הראשונה, מה שהופך את ניהול הנזילות לחשוב.
  • מכסים ואסדרה: מכסי האיחוד האירופי וארה"ב, יחד עם שינויים רגולטוריים, ממשיכים להכביד על העלויות והתכנון.
  • ירידה באשראי פחמן: ירידה במכירות אשראי פחמן הפחיתה מקור של הכנסה תומכת.
  • תחזית רווחיות: אנליסטים אינם צופים כי החברה תהיה רווחית השנה, על פי ניתוח InvestingPro.

שאלות ותשובות

האנליסטים התמקדו בשלוש סוגיות עיקריות: הביקוש ל-Polestar 4 SUV החדש, התחזית הפיננסית לנפחי 2027 ועמדת הנזילות של החברה.

האנליסט ג’וש יאנג (Josh Young) מבנק ברקליס שאל על מגמת הביקושים המוקדמת ל-Polestar 4 SUV ומה החברה לומדת מהשקת המוצר. לוהשלר אמר כי המשוב היה "טוב מאוד" וכי גרסת ה-SUV התקבלה היטב הן על ידי קוני צי והן על ידי קונים פרטיים.

יאנג שאל גם על ציפיות נפח 2027. לוהשלר אמר כי החברה עדיין עובדת על הפרטים, אך הוא "אופטימי בזהירות" מכיוון שהמגוון יעבור לפלחי שוק גדולים ורווחיים יותר.

אנדרס שפרד (Andres Sheppard) מ-Cantor Fitzgerald שאל על תמהיל היחידות לשנה הבאה ואם ה-Polestar 5 ישנה את נפח המכירות. לוהשלר אמר כי ה-Polestar 5 חשוב למיצוב המותג, אך גרסאות ה-Polestar 4 ויורש ה-Polestar 2 יהיו מניעי הנפח העיקריים.

שפרד גם לחץ על נושא הנזילות ומסלול המזומנים. מאדי השיב כי החברה גייסה €1.2 מיליארד בהון במהלך 15 החודשים האחרונים, השלימה את המרת החוב להון של €640 מיליון וחידשה או הגדילה מסגרות בנקאיות של €1.7 מיליארד. הוא אמר כי צעדים אלה שיפרו את חוסנה של יתרה ואמורים לסייע בצמצום שריפת המזומנים במחצית השנייה.

שאלה נוספת התמקדה בשאלה האם פולסטאר תערער על גמירת הדעת הרגולטורית האמריקאית. לוהשלר אמר כי החברה לא תערער ותמשיך רק את עסקי השירות והמכוניות המשומשות שלה בארה"ב. למרות האתגרים, ניתוח InvestingPro מצביע על כך שהמניה עשויה להיות מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות, עם אומדן שווי הוגן מעל מחיר המסחר הנוכחי. ציון הבריאות הפיננסית של הפלטפורמה מדרג את פולסטאר כ"חלש" בסך הכל, אם כי המשקיעים יכולים לגשת לדוח מחקר Pro מקיף – זמין עבור מניה זו ו-1,400+ מניות אמריקאיות נוספות – המתרגם נתונים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה לקבלת החלטות חכמות יותר.

מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.

תגובות אחרונות

התקינו את האפליקציה שלנו
עקוב אחרינו
אזהרת סיכון: מסחר במכשירים פיננסיים ו/או במטבעות קריפטו כרוך בסיכון גבוה להפסד סכום ההשקעה בחלקו או במלואו, ואינו מתאים לכל משקיע. מחירי מטבעות קריפטו מתאפיינים בתנודתיות גבוהה במיוחד וחשופים להשפעה חיצונית כגון אירועים פוליטיים, רגולטוריים או פיננסיים. מסחר על בסיס בטחונות תורם להגדלת הסיכון הפיננסי.
לפני קבלת החלטה לסחור במכשיר פיננסי או במטבע קריפטו, עליך להכיר במלואם את הסיכונים ואת העלויות, הנלווים למסחר בשווקים הפיננסיים, לשקול בזהירות את יעדי ההשקעה, את דרגת הניסיון ואת הנכונות לשאת בסיכונים, ולפנות לייעוץ מקצועי בעת הצורך.
פיוז‘ן מדיה (Fusion Media) מדגישה, שהמידע המוצג באתר אינו בהכרח מדויק או ניתן בזמן אמת. המחירים והנתונים באתר אינם בהכרח מסופקים ע"י בורסות או שווקים, ועשויים להיות מסופקים על-ידי עושי שוק, ולפיכך עשויים להיות בלתי מדויקים ושונים ממחיר השוק בפועל עבור שוק נתון. המשמעות היא, שהמחירים משמשים לאינדיקציה אך אינם מתאימים למטרות מסחר. פיוז‘ן מדיה וכל ספק אחר של נתונים שמוצגים באתר, אינם נושאים כל אחריות בגין נזקים או הפסדים שספגת במסחר או בשל הסתמכותך על המידע באתר.
חל איסור על הפצה, שידור, שינוי, הצגה, רפרודוקציה או אחסון של הנתונים באתר זה או שימוש בהם ללא אישור מפורש בכתב מאת פיוז‘ן מדיה ו/או ספק הנתונים. כל זכויות הקניין הרוחני שמורות לבורסה ו/או לספקים המספקים את הנתונים שבאתר.
פיוז‘ן מדיה עשויה לקבל תגמול ממפרסמים המופיעים באתר, בהתאם לאינטראקציה שלך עם הפרסומות והמפרסמים.
הגרסה האנגלית היא גרסתו הראשית של הסכם זה ותשמש גרסה מכרעת בכל מחלוקת שתתגלע בין הגרסה האנגלית לגרסה העברית.
© 2007-2026 - כל הזכויות שמורות לפיוזן מדיה בע"מ