משרות פתוחות בארה"ב ביולי נמוכות מהצפי, אך עלו מנתון יוני המתוקן
Perseus Mining הודיעה כי שנת הכספים 2026 הייתה שנה חזקה מבחינת הכנסות, רווח ותזרים מזומנים, בזכות מחירי זהב גבוהים יותר והוצאה לפועל תפעולית מוצקה. החברה דיווחה על הכנסות של $1.5 מיליארד, עלייה של 19% לעומת השנה הקודמת, בעוד שרווח למניה בסיסי עלה ב-17% ל-$0.3173. תזרים המזומנים התפעולי טיפס ב-24% ל-$666 מיליון. המניה נסחרה לאחרונה ב-$6.13, ירידה של 1.45%, קרוב לראש טווח 52 השבועות שלה שנע בין $3.66 ל-$6.6.
נקודות מפתח
- ההכנסות עלו ב-19% ל-$1.5 מיליארד, בתמיכת מחירי זהב ממומשים גבוהים יותר.
- תזרים המזומנים התפעולי הגיע לשיא של $666 מיליון, עלייה של 24% משנה לשנה.
- המזומנים נטו והמטילים עברו את $1 מיליארד, והנזילות הכוללת הגיעה ל-$1.4 מיליארד.
- Nyanzaga נותרת בתקציב ובלוח הזמנים לקבלת הזהב הראשון בינואר 2027.
- התחזית הפיננסית לשנת הכספים 2027 מצביעה על עלויות גבוהות יותר, גם כאשר הייצור צפוי לעלות במתינות.
ביצועי החברה
Perseus Mining ציינה כי סיפקה שנה נוספת של ביצוע תפעולי ופיננסי חזק, למרות מעברים מתוכננים במכרותיה בחוף השנהב ובגאנה. סך ייצור הזהב עמד על 405,000 אונקיות בשנת הכספים 2026, בעלות אתר כוללת של A$1,750 לאונקיה. החברה ציינה כי מחירי הזהב הגבוהים יותר סייעו לקזז נפחים נמוכים יותר במהלך מעברי המכרות, מה שהגדיל את המרג’ין ואת יצירת המזומנים.
הרווח לפני מס עלה ב-27% ל-$716 מיליון, בעוד ה-EBITDA גדל ב-16% ל-$860 מיליון. הרווח לאחר מס גם הוא עלה, אם כי החברה ציינה כי תשלומי המס למדינות המארחות עלו ככל שהרווחיות השתפרה. החברה הדגישה את מאזנה נטול החוב, הנזילות החזקה ובסיס המשאבים הגדל כסימנים לחוסן.
נתונים פיננסיים עיקריים
- הכנסות: $1.5 מיליארד, עלייה של 19% משנה לשנה.
- EBITDA: $860 מיליון, עלייה של 16% משנה לשנה.
- רווח לפני מס: $716 מיליון, עלייה של 27% משנה לשנה.
- רווח למניה בסיסי: $0.3173, עלייה של 17% משנה לשנה.
- תזרים מזומנים תפעולי: $666 מיליון, עלייה של 24% משנה לשנה.
- תזרים מזומנים תפעולי לאונקיה: $1,670, עלייה של 54% משנה לשנה.
- מרג’ין מזומנים ממוצע: A$1,943 לאונקיה, עלייה של A$635 לאונקיה לעומת שנת הכספים 2025.
- מזומנים נטו ומטילים: יותר מ-$1 מיליארד, עלייה של $207 מיליון.
- נזילות כוללת: $1.4 מיליארד, כולל $400 מיליון בכושר התחייבויות שלא נמשך.
- ייצור זהב: 405,000 אונקיות בעלות אתר כוללת של A$1,750 לאונקיה.
רווחים מול תחזית
לא סופקה תחזית קונצנזוס לתקופה זו, ולכן לא ניתן למדוד הפתעה ישירה ברווחים. עם זאת, הנתונים שדווחו הראו שיפור רחב. ההכנסות עלו ב-19%, ה-EBITDA גדל ב-16%, והרווח למניה טיפס ב-17% לעומת השנה הקודמת. תזרים המזומנים התפעולי צמח אף מהר יותר, ב-24%.
היקף השיפור מרמז על שנת תפעול חזקה ולא על תוצאה חד-פעמית. Perseus גם ציינה כי הרווח למניה עלה ב-41% ל-$1.204, סימן לכך שבקרת העלויות ומחירי הזהב הגבוהים יותר פעלו יחד להגדלת הרווחיות. בהשוואה לתבנית הביצוע היציב האחרונה של החברה, שנת הכספים 2026 המשיכה את המגמה עם יצירת מזומנים חזקה יותר ומאזן גדול יותר.
תגובת השוק
המניה נסחרה לאחרונה ב-$6.13, ירידה של 1.45% מהסיום הקודם, על פי הנתונים האחרונים הזמינים. מחיר זה מותיר את המניות קרוב לראש טווח 52 השבועות שלהן וקרוב לגבוה השנתי של $6.6. המהלך מרמז כי המשקיעים היו זהירים למרות התוצאות השנתיות החזקות, ככל הנראה מכיוון שהשוק כבר תמחר חלק גדול מהתועלת ממחירי הזהב הגבוהים ותזרים המזומנים החזק.
לא סופקו נתוני נפח מסחר, ולכן לא ניתן לקבוע האם המהלך שיקף פעילות חריגה כבדה במיוחד. עם זאת, מיקום המניה קרוב לגבוה של 52 שבועות מצביע על כך שהסנטימנט נותר בונה בסך הכל, גם אם מושב הבורסה האחרון היה מעט חלש יותר.
תחזית פיננסית והנחיות
לשנת הכספים 2027, Perseus צופה ייצור של 420,000 עד 480,000 אונקיות, בעלות אתר כוללת של A$1,835 עד A$2,070 לאונקיה. התחזית הפיננסית אינה כוללת את Nyanzaga, שעדיין בפיתוח וצפויה לייצר זהב ראשון בינואר 2027. ההנהלה ציינה כי התחזית הפיננסית החדשה מניחה מחיר זהב של $4,000 לחישובי תמלוגים.
החברה גם פירטה כ-$530 מיליון בהון צמיחה לשנת הכספים 2027, בעיקר עבור המדרגות האחרונות של Nyanzaga, ההרצה של CMA Underground ב-Yaouré וקיצוצים אסטרטגיים ב-Edikan. הון קיים צפוי לעמוד על $50 מיליון עד $60 מיליון, בעוד שהוצאות החקירה יעלו ל-$70 מיליון עד $80 מיליון כאשר החברה מכפילה את תקציב החקירה שלה.
Perseus ציינה כי חיי המכרה של Edikan הוארכו לשנת הכספים 2031 מ-2028, בתוספת כארבע שנים. החברה גם ציינה כי המשאבים המדודים והמצוינים עלו ב-37% ל-10.6 מיליון אונקיות, ועתודות מוכחות וסבירות עלו ב-40% ל-7 מיליון אונקיות.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Craig אמר: "עמדנו שוב השנה בתחזית הפיננסית שלנו לייצור ולעלויות, והיה לנו שנה חזקה מאוד בביצוע הפיננסי עם תזרים מזומנים תפעולי שעלה ב-24% ורווח למניה שעלה ב-17%." הדברים הדגישו את התמקדות החברה באספקה אמינה ויצירת מזומנים.
הוא גם אמר: "Nyanzaga נותרת בתקציב ובלוח הזמנים לזהב הראשון בינואר 2027," תוך הצבעה על פרויקט הצמיחה המרכזי של החברה. בסוף יוני, הפרויקט היה שלם ב-67%, עם יותר מ-3,800 אנשים באתר.
המנהלת הפיננסית הראשית Lee-Anne de Bruin ציינה כי הדירקטוריון הכריז על תגמולי בעלי מניות שיא בשנת הכספים 2026, והדגישה את מסגרת הקצאת ההון של החברה, המאזנת בין תזרים מזומנים תפעולי, עוצמת המאזן, הוצאות צמיחה והחזרים לבעלי המניות.
סיכונים ואתגרים
- שיעורי תמלוגים גבוהים יותר בחוף השנהב ובגאנה עשויים להמשיך ללחוץ על המרג’ין.
- עלויות שנת הכספים 2027 צפויות לעלות, מה שעלול להגביל את צמיחת הרווח אם מחירי הזהב יתרככו.
- Nyanzaga עדיין מתמודדת עם סיכון הוצאה לפועל בבנייה ובטרום-ייצור לפני הזהב הראשון.
- הפסולת המוקדמת ב-Nyanzaga גדולה מהמתוכנן במקור, מה שמקדים $20 מיליון עד $30 מיליון בעלויות.
- מעברי מכרות ב-Yaouré וב-Edikan עלולים להשפיע על מדרגות ועלויות יחידה בתקופה הקרובה.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בחיי המכרה של Edikan, שינויי תמלוגים, הוצאות Nyanzaga והחזרי הון. ההנהלה ציינה כי חיי Edikan הוארכו לשנת הכספים 2031 באמצעות אופטימיזציה של בורות, קידוח וקיצוצים אסטרטגיים. בנוגע לתמלוגים, החברה ציינה כי חוף השנהב העלה שיעורים מעל $2,000 לאונקיה ל-8%, בעוד גאנה משתמשת כעת במשטר מדורג העולה ל-12% מעל $4,000 לאונקיה.
שאלות על Nyanzaga התמקדו בעלויות הכרייה הנוספות בטרום-ייצור ובתנאי שרשרת האספקה. ההנהלה ציינה כי ההוצאה הנוספת היא הקדמה של הון, לא הון נוסף, וציינה כי תנאי שרשרת האספקה נותרים ניתנים לניהול. האנליסטים גם שאלו על התמהיל של דיבידנדים ורכישות חוזרות. החברה ציינה כי תמשיך לאזן בין תגמולי בעלי המניות להוצאות צמיחה וצרכי נזילות, תוך שמירה על יעד נזילות מינימלי של $500 מיליון.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.










