Stella-Jones Inc. פרסמה את תוצאות הרבעון השלישי של שנת הכספים 2026, שהיו נמוכות מתחזיות וול-סטריט. עלויות דלק גבוהות ופיגור בתמחור עצי בניין למגורים לחצו על המרג’ין. החברה הקנדית לתשתיות דיווחה על רווח מתואם של $0.93 למניה והכנסות של CAD 979 מיליון, לעומת תחזית האנליסטים של $1.60 למניה ו-CAD 1.01 מיליארד במכירות. המניה צנחה 10.12% ל-$60.19 במסחר טרום-פתיחה, ומתקרבת לשפל של 52 שבועות.
נקודות מפתח
- ה-EPS המתואם של $0.93 פיגר אחרי התחזית ב-$0.67, או 41.9%.
- הכנסות של CAD 979 מיליון היו נמוכות מהתחזית ב-CAD 31 מיליון, או 3.1%.
- המכירות עדיין עלו 2.2% לעומת השנה הקודמת, מה שמעיד על יציבות הביקוש.
- מרג’ין ה-EBITDA המתואם צומצם ל-16.2% לעומת 17.8% לפני שנה.
- ההנהלה הצביעה על תוכנית חיסכון בעלויות של CAD 100 מיליון לשלוש שנים לתמיכה במרג’ין העתידי.
- החברה הפחיתה את החוב נטו בכמעט CAD 200 מיליון בתשעת החודשים הראשונים של 2026.
ביצועי החברה
Stella-Jones דיווחה כי המכירות ברבעון השלישי עלו ל-CAD 979 מיליון מ-CAD 958 מיליון בשנה הקודמת, בזכות ביקוש חזק יותר למוצרי תשתית חשמל. מתחילת השנה, המכירות הגיעו ל-CAD 2.812 מיליארד, לעומת CAD 2.765 מיליארד בתקופה המקבילה של 2025.
הרבעון הציג תמונה מעורבת מתחת לפני השטח. מכירות מוצרי תשתית חשמל עלו 7% ל-CAD 513 מיליון, בתמיכת צמיחת נפח של 3% בעמודי עץ לתשתיות חשמל ותרומת הרכישה של Crossarm. מכירות קשרי מסילות ירדו מעט ל-CAD 208 מיליון, ומכירות עצי בניין למגורים ירדו ל-CAD 196 מיליון מ-CAD 201 מיליון לפני שנה.
הרווחיות הייתה חלשה יותר. ה-EBITDA המתואם ירד ל-CAD 159 מיליון מ-CAD 171 מיליון, והמרג’ין ירד ב-160 נקודות בסיס ל-16.2%. ההנהלה ציינה כי הלחץ העיקרי נבע מעלויות דלק גבוהות ופיגור זמני בהעברת עליות מחירי עצי הבניין ללקוחות.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: CAD 979 מיליון, עלייה של 2.2% לעומת השנה הקודמת
- מכירות מתחילת השנה: CAD 2.812 מיליארד, עלייה של 1.7%
- EPS מתואם: $0.93, מתחת לתחזית של $1.60
- EBITDA מתואם: CAD 159 מיליון, ירידה מ-CAD 171 מיליון לפני שנה
- מרג’ין EBITDA מתואם: 16.2%, ירידה מ-17.8%
- מכירות מוצרי תשתית חשמל: CAD 513 מיליון, עלייה של 7%
- מכירות קשרי מסילות: CAD 208 מיליון, ירידה קלה מ-CAD 211 מיליון
- מכירות עצי בניין למגורים: CAD 196 מיליון, ירידה מ-CAD 201 מיליון
- תזרים מזומנים תפעולי: CAD 158 מיליון
- נזילות: CAD 836 מיליון בסוף הרבעון
תוצאות מול תחזית
Stella-Jones פיגרה אחרי התחזיות הן ברווח והן בהכנסות. ה-EPS המתואם של $0.93 היה נמוך ב-41.9% מתחזית הקונצנזוס של $1.60, בעוד הכנסות של CAD 979 מיליון היו נמוכות ב-3.1% מהתחזית של CAD 1.01 מיליארד.
הפער הגדול בין הפיגור ב-EPS לפיגור במכירות מרמז כי הבעיה המרכזית הייתה לחץ על המרג’ין ולא קריסת ביקוש. החברה ציינה כי עלויות הדלק הפחיתו את תוצאות הרבעון בכ-CAD 10 מיליון, ואילו פיגור התמחור בעצי בניין למגורים עלה לחברה כ-CAD 5 מיליון.
על אף הפיגור, שורת ההכנסות של החברה עדיין צמחה לעומת השנה הקודמת, וההנהלה ציינה כי מרג’ין ה-EBITDA המתואם היה עולה על 17% ללא שני הלחצים הללו. הדבר מרמז כי הרבעון היה חלש מהצפוי, אך לא בשל התדרדרות רחבה בפעילות הבסיסית.
תגובת השוק
השוק הגיב בחדות. מניית Stella-Jones צנחה 10.12% ל-$60.19 לעומת שער הסיום הקודם של $66.96, ירידה של $6.77 למניה.
המניה נסחרת כעת סמוך לתחתית טווח 52 השבועות שלה, הנע בין $58.37 ל-$101.31. היא נמצאת כ-40.6% מתחת לשיא 52 השבועות, וכ-3.1% בלבד מעל השפל. לפי ניתוח InvestingPro, המניה נראית מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות על בסיס חישובי שווי הוגן, ועשויה להציע נקודת כניסה למשקיע לטווח ארוך. ציון הבריאות הפיננסית של הפלטפורמה מדרג את החברה כ-"FAIR" בסך הכל, עם ציונים חזקים במיוחד בתחום יצירת תזרים המזומנים.
הירידה מרמזת כי המשקיעים התמקדו בפיגור הרווחים ובדחיסת המרג’ין יותר מאשר בתוכניות הצמיחה ארוכות הטווח של החברה. המהלך במסחר טרום-פתיחה מעיד גם הוא כי התגובה הייתה מיידית, ולא נבעה מחולשה רחבה בשוק.
תחזית והנחיות
ההנהלה שמרה על מסר אסטרטגי רחב המתמקד בהתאוששות המרג’ין ובצמיחה לטווח ארוך. החברה ציינה כי תוכנית אופטימיזציית הביצועים החדשה שלה צפויה להניב עד CAD 100 מיליון בחיסכון מצטבר ורווחיות נוספת על פני שלוש שנים, עם קצב שנתי של כ-CAD 30 מיליון.
התוכנית צפויה להתפתח בהדרגה:
- CAD 25 מיליון עד CAD 27 מיליון ב-2027
- CAD 30 מיליון עד CAD 32 מיליון ב-2028
- כ-CAD 35 מיליון ב-2029
החברה ציינה כי הקצב המלא צפוי להיות מושג במחצית השנייה של 2027. ההנהלה הוסיפה כי התוכנית אמורה לסייע בהחזרת מרג’ין ה-EBITDA לטווח היעד של 17.5% עד 18.5% על פני תקופת התחזית של שלוש שנים.
נקודות מפתח נוספות מהתחזית:
- נפחי עמודי עץ לתשתיות חשמל צפויים לצמוח כ-5% ב-2027.
- צמיחה אורגנית בקשרי מסילות צפויה להיות מעט מעל ספרות בודדות נמוכות.
- מתקן מבני הפלדה Candiac צפוי להגיע לקצב מלא עד סוף הרבעון הראשון של 2027.
- הפרויקט ב-Fayetteville, טנסי, נמצא בלו"ז לאישור הפעלה בסוף 2027.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Éric Vachon אמר כי הרבעון הדגים את חוסן הביקוש בשווקי הקצה של החברה, גם כאשר עלויות הדלק פגעו בתוצאות.
"הרבעון הזה הדגים שוב את חוסן הביקוש בכל שווקי הקצה שלנו, כאשר נפחי עמודי עץ לתשתיות חשמל ממשיכים לצמוח", אמר.
הוא הדגיש גם את תוכנית היעילות החדשה, וציין כי היא משלבת מאמצי אופטימיזציית רשת קיימים עם אמצעי חיסכון נוספים. Vachon אמר כי התוכנית עשויה להניב "עד CAD 100 מיליון בחיסכון מצטבר בעלויות ורווחיות נוספת במהלך שלוש השנים הבאות".
סמנכ"לית הכספים Silvana Travaglini אמרה כי לחץ המרג’ין הוא זמני. "ללא השפעת עלויות הדלק הגבוהות ופיגורי התמחור בעצי בניין למגורים, מרג’ין ה-EBITDA המתואם שלנו ברבעון השלישי היה עולה על 17%", ציינה.
סיכונים ואתגרים
- לחץ עלויות דלק: ההנהלה ציינה כי עלויות דלק גבוהות פגעו בתוצאות הרבעון בכ-CAD 10 מיליון, וחלק מהעלויות הללו עשויות לקחת זמן להעברה ללקוחות.
- תזמון תמחור בעצי בניין למגורים: החברה העלתה מחירים בשלב מאוחר יותר של הרבעון, מה שעיכב את התאוששות המרג’ין.
- עונתיות קשרי מסילות: הרבעון הרביעי צפוי להיות חלש יותר עם סיום חלק מתוכניות Class 1 והאטה בפעילות המסחרית.
- לחץ מיקס במוצרי תשתית חשמל: מעבר ל-Southern Yellow Pine, אף שנתמך בביקוש, נושא מחירי מכירה ממוצעים נמוכים יותר.
- סיכון ביצוע בחיסכון בעלויות: תוכנית האופטימיזציה של CAD 100 מיליון תלויה ביישום חלק על פני מספר פעולות.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות בהתאוששות המרג’ין, תוכנית החיסכון בעלויות ושינוי המיקס בעמודי תשתית החשמל.
השאלות התרכזו סביב:
- כיצד תוכנית החיסכון של CAD 100 מיליון תיושם בשלבים
- האם החברה תוכל לחזור ליעד מרג’ין EBITDA של 17.5% עד 18.5% עד 2027
- כמה מלחץ עלויות הדלק ניתן להעביר ללקוחות
- האם המעבר ל-Southern Yellow Pine הוא זמני או מבני
- כיצד הרחבת הפלדה ב-Candiac תשפיע על המכירות ב-2027
ההנהלה ציינה כי תוכנית החיסכון אינה אירוע חד-שנתי, אלא בנייה הדרגתית. הבכירים הוסיפו כי מיקס Southern Yellow Pine משקף את העדפות הלקוחות ושיקולי עלויות, ואינם מצפים להיפוך מהיר.
האנליסטים שאלו גם על המינוף של החברה והקצאת ההון. ההנהלה ציינה כי העלאת אמת המידה של אמנת מסגרת האשראי ל-4.0 פעמים לא הייתה איתות לחוב נוסף או רכישות חוזרות אגרסיביות, אלא פשוט הוספת גמישות. החברה ציינה כי היא ממוקדת בהפחתת המינוף לפני הגברת רכישות חוזרות של מניות או ביצוע רכישות גדולות יותר.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









