Scotts Miracle-Gro דיווחה על הפסד רבעוני קטן מהצפוי והודיעה כי היא מצפה למכירות ורווחים גבוהים יותר בשנת הכספים 2027, מה שהוביל לזינוק חד במניה במסחר טרום-פתיחה. ברבעון הרביעי של שנת הכספים שהסתיים ב-30.09, החברה רשמה הפסד מתואם של $2.16 למניה, טוב מהפסד של $2.21 שהאנליסטים ציפו לו, בעוד שההכנסות הגיעו ל-$302.9 מיליון, מעט מתחת לתחזית של $306.1 מיליון. המניה עלתה ב-9.68% ל-$67.78 לעומת סיום יום המסחר הקודם ב-$61.80, ומתקרבת לראש טווח 52 השבועות שלה.
נקודות מפתח
- Scotts Miracle-Gro היכתה את תחזית ה-EPS המתואם, אף שההכנסות פספסו מעט.
- ה-EPS המתואם לשנה המלאה עלה ב-18% ל-$4.48, בזכות התרחבות המרג’ין הגולמי וחיסכון בעלויות.
- ההנהלה ציינה כי מכירות שנת הכספים 2027 צפויות לעלות ב-2% עד 4%, עם EPS מתואם של $4.70 עד $4.90.
- המסחר האלקטרוני נותר נקודת אור, עם עלייה של 24% במכירות הדיגיטליות של המותגים, המהוות כיום 13% מההכנסות.
- החברה ציינה כי היא מתמודדת עם אינפלציה בסחורות, לחץ על מלאי הקמעונאים וסביבה מאקרו-כלכלית תנודתית.
ביצועי החברה
Scotts Miracle-Gro ציינה כי שנת הכספים 2026 הייתה שנה של הוצאה לפועל יציבה, אף שהרקע הצרכני הרחב נותר מאתגר. המכירות נטו לשנה המלאה עלו ב-1% ל-$3.29 מיליארד, בעוד שמכירות הצרכנים בארה"ב עלו אף הן ב-1%, בהתאם לתחזית הפיננסית. ההנהלה ציינה כי הצמיחה המתונה בשורת ההכנסות אינה משקפת במלואה את השינוי בעסק, שכן החברה עברה ממוצרי מולץ’ ונפח סחורות בעלי מרג’ין נמוך לכיוון מוצרי מותג ומכירות איכותיות יותר.
החברה ציינה כי אסטרטגיה זו סייעה לשיפור הרווחיות. המרג’ין הגולמי לפי GAAP עלה ל-32.3% מ-31.3% בשנה הקודמת, בעוד שהמרג’ין הגולמי המתואם השתפר ל-32.4% מ-31.6%. ה-EBITDA המתואם עלה ב-2% ל-$580 מיליון, ותזרים המזומנים החופשי הגיע ל-$278 מיליון, בהתאם לתחזית הפיננסית.
ההנהלה הצביעה גם על חוסן בקטגוריית הדשא והגינה, שלדבריה צמחה ביותר מ-5% במהלך השנה, למרות סנטימנט צרכני חלש. החברה ציינה כי הצרכנים ממשיכים להתייחס למוצרי דשא וגינה כהכרח ולא כרכישה לפי שיקול דעת.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $302.9 מיליון ברבעון הרביעי, ירידה של 11% לעומת השנה הקודמת ומעט מתחת לתחזית של $306.1 מיליון.
- EPS מתואם: הפסד של $2.16 ברבעון הרביעי, טוב מהפסד הצפוי של $2.21.
- מכירות נטו לשנה המלאה: $3.29 מיליארד, עלייה של 1% לעומת השנה הקודמת.
- EPS מתואם לשנה המלאה: $4.48, עלייה של 18% לעומת השנה הקודמת.
- מרג’ין גולמי לפי GAAP: 32.3%, עלייה של 100 נקודות בסיס לעומת השנה הקודמת.
- מרג’ין גולמי מתואם: 32.4%, עלייה של 80 נקודות בסיס לעומת השנה הקודמת.
- EBITDA מתואם: $580 מיליון, עלייה של 2% לעומת השנה הקודמת.
- תזרים מזומנים חופשי: $278 מיליון, בהתאם ליעד החברה.
- חוב נטו ל-EBITDA מתואם: 3.89 פעמים, ירידה של 0.21 פעמים לעומת השנה הקודמת.
- נתח המסחר האלקטרוני מהמכירות: 13%, לעומת כ-10% בשנה הקודמת.
רווחים מול תחזית
ההפסד המתואם של $2.16 למניה היכה את ההפסד של $2.21 שהאנליסטים ציפו לו ב-$0.05 למניה, או 2.26%. ההכנסות פספסו ב-$3.2 מיליון, או 1.05%, לעומת תחזית הקונסנזוס.
ההכאה ברווחים הייתה מתונה, אך היא הגיעה לצד תמונה חזקה יותר של הרווח לשנה המלאה. ה-EPS המתואם לשנת הכספים 2026 עלה ב-18% ל-$4.48, מה שמעיד כי שיפורי המרג’ין ובקרת העלויות מייצרים תוצא גדול יותר ממה שמשקפת שורת ההכנסות הרבעונית. פספוס ההכנסות היה קטן ונראה כי הוא משקף ניהול מלאי של הקמעונאים ולא בעיית ביקוש רחבה.
תגובת השוק
המניה עלתה ב-9.68% ל-$67.78 במסחר טרום-פתיחה, עלייה של $5.98 לעומת סיום המסחר הקודם ב-$61.80. המהלך הציב את המניה קרוב לקצה העליון של טווח 52 השבועות שלה, $47.90 עד $75.34, או כ-10% מתחת לשיא.
התגובה מרמזת כי המשקיעים התמקדו יותר בשיפור הרווחיות של החברה, בהתרחבות המרג’ין ובתחזית הפיננסית לשנת 2027, מאשר בפספוס ההכנסות הקל. עלייה של כמעט 10% היא משמעותית עבור חברת מוצרי צריכה ומצביעה על הערכה מחדש חיובית של המומנטום התפעולי של החברה.
תחזית פיננסית והנחיות
לשנת הכספים 2027, Scotts Miracle-Gro ציינה כי היא מצפה:
- צמיחה של 2% עד 4% במכירות נטו
- EPS מתואם של $4.70 עד $4.90
- המשך התרחבות המרג’ין הגולמי, ככל הנראה בקצה הנמוך של טווח היעד לטווח הבינוני של 50 עד 100 נקודות בסיס
- תזרים מזומנים חופשי של כ-$275 מיליון
- לפחות $35 מיליון בחיסכון נוסף בשרשרת האספקה
ההנהלה ציינה כי המחצית הראשונה של שנת הכספים 2027 צפויה להיות פלט לעומת השנה הקודמת, כאשר הצמיחה מרוכזת במחצית השנייה. ראוי לציין כי ניתוח InvestingPro מצביע על כך שהמניה עשויה להיות מוערכת ביתר ברמות הנוכחיות ביחס להערכת השווי ההוגן שלה — משקיעים יכולים לבחון זאת ותובנות הערכה נוספות, כולל גישה לדוח המחקר המקיף של Pro המכסה את SMG ו-1,400+ מניות אמריקאיות נוספות, אשר הופך נתוני וול-סטריט מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה. החברה ציינה כי התחזית הפיננסית מניחה כ-$100 מיליון ברוחות נגדיות בסחורות, אך היא מנסה לקזז זאת באמצעות תמחור ממוקד, חיסכון בשרשרת האספקה, שיפור תמהיל המוצרים וחדשנות.
החברה ציינה גם כי Black Kow, שנרכשה באוקטובר, צפויה להוסיף 1% עד 2% לצמיחת המכירות בשנת הכספים 2027. היא מצפה שהמסחר האלקטרוני, רישומי קמעונאות חדשים וחדשנות יסייעו לתמוך בשורת ההכנסות.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Nate Baxter אמר כי החברה "עשתה את מה שאמרנו שנעשה", והוסיף כי העסק משתנה "בדיוק בכיוון שה-SMG 2.0 קורא לו".
הוא ציין גם כי החברה בנתה תוכנית לשנת הכספים 2027 שיכולה להתמודד עם רקע תנודתי. "בנינו תוכנית כדי שנוכל להיות פלט עד ירידה קלה בשורת ההכנסות ועדיין לעמוד בתחזית הפיננסית שלנו", אמר Baxter.
סמנכ"ל הכספים Mark Scheiwer אמר כי החברה "מפעילה את העסק ביעילות" ומתמקדת בהוצאה לפועל ממושמעת והקצאת הון. הוא ציין כי תוצאות שנת הכספים 2026 הדגימו "את ההתקדמות שעשינו בחיזוק העסק ועמידה בהתחייבויות הפיננסיות שלנו".
ההנהלה הדגישה גם את עבודת שרשרת האספקה. Baxter ציין כי כ-55% מעלות הסחורות שנמכרו נעולה היטב מראש לפני שנת הכספים, וכי אוריאה נעולה ביותר מ-80% ברמות נוחות.
סיכונים ואתגרים
- אינפלציה בסחורות: החברה מצפה לכ-$100 מיליון ברוחות נגדיות בסחורות בשנת הכספים 2027, שעלולות ללחוץ על המרג’ינים אם התמחור או החיסכון יפלו בחסר.
- רמות מלאי קמעונאי: המלאים סיימו את השנה בעלייה של ספרה בודדת נמוכה, וההנהלה מצפה לרוח נגדית מסוימת במכירות מנורמליזציה של המלאי.
- ביקוש עונתי: העסק נותר רגיש לתנאי מזג אוויר ולדפוסי קנייה עונתיים, בעיקר בתחום הדשאים.
- גמישות תמחור: החברה מסתמכת על העלאות מחירים ממוקדות, שעלולות להיתקל בהתנגדות אם הצרכנים יהפכו רגישים יותר למחירים.
- אי-ודאות מאקרו-כלכלית: ההנהלה ציינה כי התוכנית אינה מניחה שיפור בשוק הצרכני או שוק הדיור, מה שמשקף את הזהירות שבה נותרת התחזית הפיננסית.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות במלאי, בתמחור ובהגנה על המרג’ין. השאלות נסבו סביב האפשרות שהקמעונאים יצמצמו מלאי לפני קבלת העלאות מחירים, כמה מלחץ הסחורות ניתן לקזז באמצעות תמחור, וכמה גמישות יש לחברה ב-SG&A.
ההנהלה ציינה כי היא אינה מצפה לעיוות מלאי משמעותי. הבכירים אמרו כי מלאי הקמעונאים צפוי להישאר בערך פלט לרמות שנת הכספים 2026, ולא לרדת בחדות. הם ציינו גם כי לחברה יש ראות לתוכניות המלאי של הקמעונאים ואינה רואה סיכון משמעותי לצמצום.
בנוגע לתמחור, ההנהלה ציינה כי היא משתמשת בגישה מבוססת נתונים ומצפה לתמחור ממוצע של כ-4% על פני תיק המוצרים, כאשר כמחצית מכך מקוזזת על ידי גמישות. משמעות הדבר היא מימוש תמחור נטו של כ-2%.
האנליסטים שאלו גם על תחזית המרג’ין הגולמי של החברה ועל קצב רכישות המניות החוזרות. ההנהלה ציינה כי התרחבות המרג’ין הגולמי צפויה להימשך, אם כי ככל הנראה בקצה הנמוך של הטווח הרגיל שלה, וכי רכישות המניות החוזרות יהיו אופורטוניסטיות ולא מתוכננות, כאשר הפחתת החוב נותרת עדיפות ההון העיקרית.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









