V-Mart Retail פרסמה תוצאות מעורבות לרבעון השני של שנת הכספים 2026: ההכנסות הסתכמו ב-$9.53 מיליארד, עברו את התחזית של $9.47 מיליארד, אך ההפסד המתואם למניה עמד על $2.10 – רחב יותר מהצפי של $1.82. המניה עלתה 1.3% ל-$727 לעומת סיום המסחר הקודם של $717.65, מה שמרמז כי המשקיעים התמקדו בעיקר בצמיחה במכירות, ביציבות המרג’ין ובהרחבת רשת החנויות, ולא בהחמצת הרווחיות. ההכנסות עלו 18% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בזכות עלייה בתנועת הלקוחות, שיפור במכירות חנויות זהות ובסיס חנויות גדול יותר.
נקודות מפתח
- ההכנסות עלו 18% בהשוואה שנתית, בתמיכת עלייה בתנועת לקוחות ורשת חנויות מורחבת.
- ההפסד המתואם למניה היה רחב מהצפוי, אך ההפתעה החיובית בהכנסות ריככה את ההשפעה.
- המכירות בחנויות זהות צמחו 3% על בסיס מדווח, או 11% לאחר התאמה לשינוי של 19 ימים בלוח החגים.
- המרג’ין הגולמי נותר יציב על 33.5%, תוך לחץ מוגבל למרות האינפלציה וסביבת התמחור המאתגרת.
- החברה המשיכה להתרחב וסיימה את הרבעון עם 613 חנויות ב-351 ערים.
ביצועי החברה
V-Mart ציינה כי הרבעון השני הושפע משינוי בלוח החגים, מלחץ אינפלציוני ומשוק קמעונאי תחרותי, אך העסק עדיין הציג צמיחה מוצקה במכירות. החברה מסרה כי סך ההכנסות עלה 18% בהשוואה שנתית, תנועת הלקוחות עלתה 36% ומספר הקבלות עלה 15%.
ההנהלה ציינה כי הפעילות הבסיסית נותרה בריאה, בעיקר לאחר התאמה לתזמון חג נברטרי שיצא מחוץ לרבעון. הצמיחה בחנויות זהות עמדה על 11% על בסיס זה, מה שמדגיש את חוסן הביקוש בפלח הקמעונאות ערך.
החברה ממשיכה לפעול בשוק צפוף, בעיקר באזור לב הינדי ובמזרח הודו, שם מרחיבים מספר קמעונאים את פעילותם. למרות זאת, V-Mart ציינה כי היא צוברת תאוצה באמצעות מחירים נמוכים יותר, מיקס אופנה משופר ומיקוד חזק יותר בצרכנים צעירים.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $9.53 מיליארד, עלייה של 18% בהשוואה שנתית ומעל לתחזית של $9.47 מיליארד.
- EPS מתואם: -$2.10, לעומת תחזית הפסד של $1.82 למניה.
- הפתעה בהכנסות: 0.63% מעל להערכות.
- הפתעה ב-EPS: 15.38% מתחת להערכות.
- צמיחה במכירות חנויות זהות: 3% מדווח, או 11% לאחר התאמה לשינוי בלוח החגים.
- מרג’ין גולמי: 33.5%, כמעט פלט לעומת 33.6% שנה קודם לכן.
- EBITDA לפני Ind AS: עלייה של 32% בהשוואה שנתית, עם מרג’ין פלט של 0.6%.
- EBITDA לאחר Ind AS: עלייה של 20% בהשוואה שנתית, עם מרג’ין של 9.0%, לעומת 8.9%.
- מלאי: עלייה של 12% בהשוואה שנתית, בעוד ימי המלאי ירדו ל-90 מ-97.
- מספר חנויות: 613, לאחר פתיחת 23 חנויות חדשות ברבעון.
תוצאות מול תחזית
V-Mart החמיצה את תחזיות הרווחיות אך עקפה במעט את תחזית ההכנסות. החברה רשמה הפסד מתואם של $2.10 למניה, לעומת הערכת הקונצנזוס להפסד של $1.82. מדובר בהחמצה של $0.28 למניה, או 15.4%.
ההכנסות הסתכמו ב-$9.53 מיליארד, עברו את תחזית $9.47 מיליארד ב-$60 מיליון, או 0.63%. ההפתעה החיובית במכירות הייתה צנועה, אך הראתה כי הביקוש נותר יציב למרות עונת החגים המאוחרת ולחץ האינפלציה.
הרבעון היה אפוא מעורב. עבור המשקיעים, השאלה המרכזית היא האם החברה תצליח להמיר את הצמיחה בשורה העליונה לרווחיות חזקה יותר. שיחת הוועידה הצביעה על התקדמות בכיוון זה – מרג’ין גולמי יציב, פריון חנויות משופר ומגמות EBITDA משתפרות – אך הרווחיות עדיין תחת לחץ.
תגובת השוק
המניה עלתה 1.3% ל-$727 מ-$717.65 במושב בורסה האחרון. תנועה זו מרמזת על תגובה חיובית אך מאופקת לתוצאות. המניה עדיין נמצאת הרחק מתחת לשיא 52 השבועות של $882, אך גבוהה בהרבה מהשפל של 52 השבועות של $457.9.
העלייה הצנועה מרמזת כי המשקיעים אולי התעלמו מהחמצת הרווחיות והתמקדו בצמיחת ההכנסות, ביציבות המרג’ין ובתוכניות ההתרחבות של החברה. התנועה לא הייתה גדולה מספיק כדי לאותת על שינוי דירוג משמעותי, אך היא מראה כי השוק לא ענש את המניה על ההפסד הרחב מהצפוי.
לא סופקו נתוני היקף מסחר, ולכן לא ניתן לשפוט האם התנועה התרחשה עם פעילות חריגה.
תחזית והנחיות
ההנהלה ציינה כי היא ממשיכה להתמקד בצמיחה כוללת של 17% עד 20% במכירות לאורך זמן, ומצפה לפתוח לפחות 90 עד 100 חנויות חדשות בשנת הכספים הנוכחית. החברה פתחה 48 חנויות בחצי הראשון ומתכננת לפתוח עוד 40 עד 42 בחצי השני.
בכירי החברה ציינו גם כי לחץ התמחור נותר ניתן לניהול, אם כי לא נעלם. החברה מצפה להעביר לצרכנים צמיחה של 5% עד 6% במחיר המכירה הממוצע, וציינה כי המרג’ין הגולמי עשוי לנוע כ-0.5% בכל כיוון בהתאם לתנאי השוק.
V-Mart ציינה גם כי גילמה עלויות גבוהות יותר של נפט גולמי וחומרי גלם, אך אם לחצים אלה יימשכו, ייתכן שתידרש סיבוב נוסף של העלאות מחירים ברבעון הרביעי. החברה אמרה כי תמשיך להשקיע בהרחבת חנויות, טכנולוגיה ויכולות omnichannel, תוך שימוש בתזרים המזומנים בעיקר לצמיחה אורגנית.
דברי הבכירים
הדירקטור המנהל לאליט אגרוואל אמר כי החברה רואה התנהגות צרכנית שונה ברחבי הודו וכי אסטרטגיית המוצר חייבת לשקף שונות זו. "בהאראט אינה שוק אחד," אמר, וציין כי העדפות האופנה משתנות לפי תרבות, אירוע, חג ואקלים.
הוא גם הצביע על עוצמת הפעילות של החברה בדרום הודו. "הפעילות בדרום הודו ממשיכה לבעור," אמר, והוסיף כי רשת Unlimited "כמעט מתאימה למספר המכירות למרובע רגל של V-Mart" והציגה רווחיות גבוהה יותר.
בנוגע לקמעונאות omnichannel, אמר אגרוואל כי 58% מההזמנות המקוונות מסופקות ממלאי החנויות, מה שמסייע לחברה להימנע מעלויות מחסן מיוחדות וסיכון מלאי. הוא ציין כי 41 לאק לקוחות קשורים דיגיטלית ב-LimeRoad המירו לביקורי חנות תוך 15 ימים, שאותו תיאר כדוגמה מרכזית למודל המקוון-לא מקוון של החברה.
סיכונים ואתגרים
- לחץ אינפלציוני: עלויות גבוהות יותר של מזון, דלק וחומרי גלם עלולות לסחוט את הוצאות הצרכנים ואת המרג’ינים הקמעונאיים.
- עצימות תחרותית: מתחרים נוספים פותחים חנויות בשווקי הליבה של V-Mart, מה שעלול ללחוץ על התמחור ועל נתח השוק.
- שינויי תזמון חגים: מכירות עלולות לנוע בין רבעונים, מה שהופך את התוצאות לפחות צפויות.
- אינפלציית שכר ועלויות תפעול: העלאות שכר מינימום ולחצי עלויות אחרים עלולים להגביל את התאוששות המרג’ין.
- צרכי מלאי והון חוזר: בניית מלאי עונתית עלולה להגדיל את קבלת ההלוואות ולקשור מזומנים.
שאלות ותשובות
אנליסטים שאלו על התאוששות המרג’ין, יעילות המלאי, הרחבת חנויות ותחזית צמיחת המכירות. ההנהלה ציינה כי החברה עדיין עובדת לקראת רמות המרג’ין שהשיגה בשנים 2017-18 ו-2018-19, אך מאמינה כי היעילות משתפרת באמצעות שליטה טובה יותר במלאי, משא ומתן עם ספקים ומכירות גבוהות יותר למרובע רגל.
שאלות נוספות התמקדו בקצב פתיחת החנויות. ההנהלה ציינה כי החברה פתחה 48 חנויות עד כה השנה וטיווח לפתוח עוד 40 עד 42 בחצי השני. כמו כן נאמר כי המטרה ארוכת הטווח היא להגיע ל-100 פתיחות חנויות בשנה.
אנליסטים לחצו על נושא הלחץ התחרותי באזורי מפתח. ההנהלה ציינה כי התחרות העזה ביותר היא ברצועה המזרחית והמרכזית-צפונית, כולל אודישה, בנגל, ביהאר, ג’הארקהאנד ואוטאר פראדש.
נושא מרכזי נוסף היה Unlimited, הפעילות של החברה בדרום הודו. ההנהלה ציינה כי החנויות החדשות יותר של הרשת מציגות ביצועים טובים, עם רווחיות גבוהה יותר ופריון חזק יותר לעומת מיקומים ותיקים. החברה ציינה גם כי התמחור שלה בדרום הודו נותר גבוה בכ-5% מ-V-Mart, כדי לשקף עלויות תפעול גבוהות יותר.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









