MRPL דיווחה על עלייה חדה ברווח הרבעוני לרבעון השני של שנת הכספים 2027, כאשר הרווח הנקי העצמאי טיפס ל-INR 1,881 קרור לעומת INR 639 קרור בתקופה המקבילה אשתקד — גידול של 194%. זאת, למרות שההכנסות הגיעו ל-325.16 מיליארד, נמוך מהתחזית של 354.5 מיליארד. החברה ציינה כי הרבעון הושפע משיבושים גיאופוליטיים, עלויות משלוח גבוהות יותר וכיבוי מתוכנן של מתקנים. המניה ירדה 0.63% במסחר לאחר שעות לרמה של 174.79, אך לאחר מכן התאוששה ל-186.58, עלייה של 3.71% מהסגירה הקודמת. המניה נסחרת במכפיל רווח של 7.45 ושווי שוק של $3.45 מיליארד, ולפי ניתוח InvestingPro היא מוערכת בחסר — עם שווי הוגן הגבוה משמעותית מרמת המחיר הנוכחית — מה שהכניס אותה לרשימת המניות המוערכות בחסר של הפלטפורמה, לצד ציוני בריאות פיננסית מקיפים ומדדי שווי מתקדמים.
נקודות מרכזיות
- הרווח הנקי עלה ב-194% על בסיס שנתי ל-INR 1,881 קרור ברבעון השני של שנת הכספים 2027.
- הרווח הנקי העצמאי לחצי השנה הראשון של שנת הכספים 2027 זינק ב-662% על בסיס שנתי ל-INR 2,796 קרור.
- ההכנסות הגיעו ל-325.16 מיליארד, נמוך ב-8.28% מהתחזית של 354.5 מיליארד.
- החוב ירד ביותר מ-INR 5,000 קרור בתוך שישה חודשים, ויחס החוב להון עצמי השתפר ל-0.55.
- החברה הכריזה על דיבידנד ביניים של INR 3 למניה.
- MRPL ציינה כי היא מתמודדת עם שיבושי אספקה באמצעות גיוון מקורות הנפט הגולמי והגדלת מטעני DAP.
ביצועי החברה
MRPL דיווחה על תוצאות חזקות למרות סביבה תפעולית מאתגרת. החברה התמודדה עם שיבושים גיאופוליטיים במערב אסיה, עלויות משלוח גבוהות וכיבוי מתוכנן באוגוסט, ועדיין הציגה גידול משמעותי ברווח.
בית הזיקוק עיבד 4.18 מיליון טון מטרי ברבעון, קרוב לכושר הייצור השיא שלו של כ-4.5 מיליון טון מטרי. הדלק וההפסד השתפרו ל-9.86% בחצי השנה הראשון, לעומת כ-11% בתקופה המקבילה אשתקד. ההנהלה ציינה כי העסק שמר על חוסנו בזכות גמישות במקורות הנפט הגולמי, ביקוש חזק יותר למוצרים ויעילות תפעולית משופרת.
החברה גם הדגישה רווחים בתחום הקמעונאות והשיווק הישיר. מכירות המוצרים הקמעונאיים עלו בכ-50% על בסיס שנתי, בעוד שהשיווק הישיר של מוצרי נפט גדל ב-30% עד 40%. השיווק הישיר של דיזל הכפיל את עצמו מ-20 אלף טון מטרי ברבעון הראשון ל-40 אלף טון מטרי ברבעון השני.
נתונים פיננסיים עיקריים
- הכנסות: 325.16 מיליארד, נמוך ב-8.28% מהתחזית.
- רווח נקי עצמאי: INR 1,881 קרור, עלייה של 194% לעומת INR 639 קרור בתקופה המקבילה אשתקד.
- רווח נקי עצמאי לחצי שנה ראשון: INR 2,796 קרור, עלייה של 662% לעומת INR 367 קרור.
- EBITDA: INR 3,210 קרור ברבעון השני.
- תפוקה: 4.18 מיליון טון מטרי ברבעון השני.
- דלק והפסד: 9.86% בחצי השנה הראשון, שיפור לעומת כ-11%.
- הלוואות: INR 9,245 קרור בסוף ספטמבר 2026, ירידה של יותר מ-INR 5,000 קרור בשישה חודשים.
- יחס חוב להון עצמי: 0.55, ירידה מ-1.01 בסוף מרץ 2026.
- ציון Piotroski: 9 מתוך 9, המשקף עוצמה פיננסית יוצאת דופן במדדי רווחיות, מינוף ויעילות תפעולית.
- החזר על ההון העצמי: 29% ב-12 החודשים האחרונים, המעיד על יצירת רווח חזקה ביחס להון בעלי המניות.
- דיבידנד ביניים: INR 3 למניה, בסך כולל של INR 526 קרור.
- הפסד חריג זמני: INR 118.76 קרור כתוצאה מאירוע השריפה ביחידת CHTU.
תוצאות מול תחזיות
הכנסות MRPL פספסו את התחזיות ב-29.34 מיליארד, או 8.28%, לעומת תחזית של 354.5 מיליארד. הרווח למניה (EPS) עמד על 11.2, אך לא היה קיים אומדן קונצנזוס להשוואה, ולכן לא ניתן היה למדוד הפתעה ישירה ב-EPS.
לפי טיפים של InvestingPro, ל-MRPL ציון Piotroski מושלם של 9, המאשר את הבריאות הפיננסית החזקה שבאה לידי ביטוי בתוצאות הרבעון. פספוס ההכנסות לא מנע ביצוע רווחי חזק. הרווח הנקי עלה בחדות על בסיס שנתי, בסיוע תוצאות תפעוליות משופרות, מימוש טוב יותר של מוצרים ונטל חוב נמוך יותר. גודל הגידול ברווח מרמז כי המשקיעים התמקדו יותר באיכות הרווחים ובשיפור המאזן מאשר בפספוס ההכנסות.
בהשוואה להיסטוריה האחרונה של החברה, הרבעון בולט כאחד בעל מומנטום רווחים חזק. צמיחת הרווח של 662% בחצי השנה הראשון הייתה חזקה בהרבה מפספוס ההכנסות, מה שמצביע על כך שהעסק נהנה מתמהיל נוח של רווחים תפעוליים ופריטים חד-פעמיים, כולל החזר מס ויעילות משופרת.
תגובת השוק
המניה ירדה 0.63% במסחר לאחר שעות, מ-175.89 ל-174.79, לאחר פרסום התוצאות. זה מרמז על תגובה ראשונית זהירה במידה, ככל הנראה בשל פספוס ההכנסות והבעיות התפעוליות שנדונו בשיחת הוועידה.
מאוחר יותר, המניה נסחרה ב-186.58, עלייה של 3.71% מהסגירה הקודמת של 179.9. תנועה זו הציבה את המניה בחצי העליון של טווח 52 השבועות שלה, בין 136.02 ל-212.31, מה שמראה כי השוק עדיין מייחס ערך להתאוששות הרווחים ולמאזן החזק יותר של החברה.
לא סופקו נתוני נפח מסחר, ולכן לא ניתן לקבוע האם התנועה לוותה בסחירות ניירות ערך חריגה. פעולת המחיר מצביעה על תגובה מעורבת: חלק מהמשקיעים נראה כי התמקדו בפספוס ההכנסות, בעוד שאחרים ככל הנראה הגיבו לצמיחת הרווח החזקה ולהפחתת החוב.
תחזית והנחיות
MRPL ציינה כי ההוצאות ההוניות יישארו צנועות, בטווח של INR 1,200 קרור עד INR 1,500 קרור לשנת הכספים 2026-27, כאשר ההשקעה מתמקדת בתחזוקה, שדרוגים ופרויקטים קטנים. ההנהלה ציינה כי אין בתוכניתה הרחבת כושר ייצור משמעותית בתקופה הקרובה.
החברה צופה כי תפוקת הרבעון השלישי תישאר קרובה לרמות הרבעון השני, גם לאחר שריפת ה-CHTU, וציינה כי היחידה אמורה להיות משוחזרת עד אמצע דצמבר 2026. כמו כן, היא צופה כי הדלק וההפסד ירד מתחת ל-10%, עם יעד ארוך טווח של כ-9.5% לאחר שפרויקט חשמל הרשת יהיה פעיל במלואו.
תוכניות עתידיות נוספות כוללות:
- הרחבת הרשת הקמעונאית לכ-500 סניפים עד שנת הכספים 2028.
- המשך הפחתת החוב תוך שמירה על תשואות לבעלי המניות.
- קידום צינור ה-ATF מ-Devangonthi לשדה התעופה של בנגלור, שצפוי לעלות יותר מ-INR 200 קרור ולהסתיים עד 2029-30.
- שמירה על יצוא נמוך בתקופה הקרובה תוך מתן עדיפות לאספקה מקומית.
- הערכת עיבוד RLNG מדי חודש על בסיס כלכלי.
דברי ההנהלה
ההנהלה ציינה כי סביבת הפעילות נותרת מאתגרת. "התעשייה עדיין במצב תגובתי, והאירועים מתפתחים על בסיס קבוע," אמר אנאנד, והוסיף כי החברה מנווטת את המצב "במקצועיות ובנחישות תוך שמירה על גישת האומה תחילה."
בנוגע לרווחים, אמר אנאנד: "הרווח הנקי העצמאי עמד על INR 1,881 קרור על בסיס EBITDA של INR 3,210 קרור. זה כמעט פי שלושה מהרווח של הרבעון השני של השנה שעברה, שעמד על INR 639 קרור."
בנוגע למאזן, אמר: "יחס החוב להון עצמי השתפר בהתאם מ-1.01 כפי שדווח בסוף מרץ 2026 ל-0.55 בסוף ספטמבר 2026."
Deepak Prabhakar אמר כי נוכחות החברה בשוק אמורה לסייע בשימור לקוחות לאורך זמן. "אנחנו חברה ממשלתית, ובהיותנו מגזר ציבורי אחראי, לא ביצענו כל קיצוץ בפעילות. אנחנו ממשיכים לשרת את השוק," אמר.
סיכונים ואתגרים
- שיבוש גיאופוליטי: הסכסוך במערב אסיה ממשיך להשפיע על מקורות הנפט הגולמי, עלויות המשלוח והביטוח.
- אינפלציית משלוחים: תעריפי המשלוח עלו ל-INR 7 עד INR 10 לחבית במקרים קיצוניים, ולוחצים על המרג’ין.
- שיבוש תפעולי: שריפת ה-CHTU גרמה להפסד זמני ועשויה להשפיע על תמהיל המוצרים בתקופה הקרובה.
- לחץ על הכנסות: הרבעון האחרון פספס את תחזיות ההכנסות, מה שעשוי להעלות שאלות לגבי מומנטום ההכנסות.
- חששות שקיפות: החברה אינה מדווחת עוד על GRM רבעוני, מה שעשוי להקשות על השוואה לעמיתים עבור המשקיעים.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות במקורות הנפט הגולמי, בעלויות המשלוח וביכולת החברה לשמור על המרג’ינים. ההנהלה ציינה כי היא מרחיבה את בסיס הרכש שלה, רוכשת ממערב אפריקה, מהאמריקות ומרוסיה, ומשתמשת במטעני DAP נוספים כדי להפחית אי-ודאות.
שאלות נוספות התמקדו בתוכניות הצמיחה. MRPL ציינה כי ההוצאות ההוניות יישארו בטווח צנוע וכי אינה מקדמת תוכנית הרחבה משמעותית. במקום זאת, היא מתמקדת בתחזוקה, צמיחה קמעונאית ופרויקטי תשתית סלקטיביים.
האנליסטים שאלו על תמהיל המוצרים, תפוקת בית הזיקוק והשפעת שריפת ה-CHTU. ההנהלה ציינה כי התפוקה אמורה להישאר קרובה לרמות הרבעון השני וכי לשריפה אמורה להיות השפעה מוגבלת בלבד על תשואת הזיקוק. החברה גם ציינה כי היא יכולה לעבור במהירות בין ATF לדיזל, בהתאם לזמינות הנפט הגולמי.
נושאים נוספים כללו את ההחלטה שלא לפרסם GRM רבעוני, התחזית לעיבוד RLNG וקצב הרחבת סניפי הקמעונאות. ההנהלה ציינה כי הרשת הקמעונאית צפויה לגדול לכ-500 סניפים עד שנת הכספים 2028 וכי החברה תמשיך לתת עדיפות לאספקה מקומית על פני יצוא.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









