חברת Tennant דיווחה כי הרווח המתואם למניה ברבעון השלישי היכה את תחזיות וול-סטריט, אף שההכנסות הגיעו מעט מתחת לציפיות. יצרנית ציוד הניקיון התעשייתי רשמה מכירות רבעוניות שיא של $322.3 מיליון ו-EPS מתואם של $1.40. מניות החברה זינקו 8.2% ל-$74.36, לעומת שער הסגירה הקודם של $68.73, ומתקרבות לאמצע טווח 52 השבועות שלהן, שנע בין $60.18 ל-$91.93.
נקודות מפתח
- EPS מתואם של $1.40 היכה את התחזית של $1.02 ב-$0.38, או 37.25%.
- הכנסות של $322.3 מיליון פספסו את האומדן של $330.95 מיליון ב-$8.65 מיליון, או 2.61%.
- המכירות עלו 6.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, עם צמיחה אורגנית של 5.7% המונעת הן על ידי נפח והן על ידי מחיר.
- הכנסות הרובוטיקה קפצו 71% ל-$37 מיליון, והפכו לחלק משמעותי יותר בסיפור הצמיחה של החברה.
- ההנהלה ציינה כי חוסר היעילות הקשור למערכת ה-ERP ירד בחדות, מה שתמך במרג’ינים וברווחים.
ביצועי החברה
Tennant פרסמה מה שכינתה רבעון שלישי שיא, עם שיפור בביקוש ברוב תחומי פעילותה ועלייה של 9.5% בהזמנות מתחילת השנה. החברה ציינה כי כל רבעון בשנת 2026 הציג צמיחה בהזמנות, סימן לכך שביקוש הלקוחות נותר חזק למרות בעיות בשרשרת האספקה, אינפלציה ומגמות אזוריות לא אחידות.
הביצוע החזק ביותר הגיע מהאמריקות, שם עלו המכירות האורגניות 8.1%, בהובלת צפון אמריקה. גם EMEA השתפרה, עם עלייה של 2.3% במכירות האורגניות ומחירים שהפכו לחיוביים, בעוד APAC נותרה חלשה יותר עם ירידה של 4.8% במכירות האורגניות. התמהיל האזורי מצביע על חברה עם מומנטום חזק בשווקי הליבה שלה, אך עדיין מתמודדת עם ביקוש בינלאומי לא אחיד.
הרובוטיקה הייתה הבולטת מכולן. ההכנסות מתחום זה הגיעו ל-$37 מיליון ברבעון, עלייה של 71% לעומת אשתקד ומעל התוכנית. Tennant ציינה כי הכנסות הרובוטיקה בתשעת החודשים הראשונים הגיעו ל-$95.3 מיליון, כבר מעל לסך השנה המלאה של 2025 שעמד על כ-$95 מיליון. צמיחה מהירה זו הופכת לציר מרכזי בסיפור ארוך הטווח של החברה.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- מכירות נטו: $322.3 מיליון, עלייה של 6.2% לעומת השנה הקודמת.
- צמיחה אורגנית במכירות: 5.7%, מתוכן 4.1 נקודות אחוז מנפח ו-1.6 נקודות ממחיר.
- EPS מתואם: $1.40, ירידה מ-$1.46 אשתקד.
- EPS לפי GAAP: $1.12, עלייה מ-$0.80 אשתקד.
- מרג’ין גולמי: 42.3%, לעומת 42.7% אשתקד.
- מרג’ין גולמי מנורמל: 40.4% בלא החזרי מכס.
- EBITDA מתואם: $48.8 מיליון, או 15.1% מהמכירות, כולל כ-$6.1 מיליון בהחזרי מכס.
- EBITDA מתואם ללא החזרי מכס: $42.7 מיליון, או 13.2% מהמכירות.
- הוצאות S&A מתואמות: $89.5 מיליון, או 27.8% מהמכירות.
- תזרים מזומנים תפעולי: $11.9 מיליון, עלייה מ-$5 מיליון ברבעון השני, אך ירידה לעומת אשתקד.
רווחים מול תחזית
ה-EPS המתואם של Tennant היכה את הציפיות בפער ניכר, בעוד ההכנסות פספסו בסכום צנוע. הפתעת הרווחים עמדה על 37.25%, תוצאה חזקה המרמזת שהחברה ניהלה את העלויות טוב יותר מהצפוי. ההכנסות פספסו ב-2.61%, פער שאינו גדול דיו כדי לאותת על בעיית ביקוש מהותית, בפרט לנוכח המכירות השיא ברבעון השלישי והצמיחה האורגנית החזקה.
הרבעון נראה טוב יותר מבחינת רווחיות מאשר מבחינת צמיחה בהכנסות. ההנהלה ציינה כי המחירים היו חזקים יותר מהצפוי וכי חוסר היעילות הקשור ל-ERP ירד בחדות לעומת המחצית הראשונה של השנה. גורמים אלה סייעו לקזז לחץ מהובלה, חומרים ומחסור בחלקים. במובן זה, הכאת תחזית הרווחים נראית כמשקפת שיפורים בביצוע ולא רק חיזוק חד-פעמי.
בהשוואה לרבעונים האחרונים, התוצאה מרמזת כי Tennant עוברת את שלב ההפרעות התפעוליות החמורות ביותר הקשורות להטמעת ה-ERP. החברה ציינה כי ההשפעה הפיננסית מבעיות אלה ירדה לכ-$2 מיליון ברבעון, לעומת כ-$10 מיליון במחצית הראשונה. שיפור זה תמך במרג’ינים וככל הנראה הפך את הכאת תחזית ה-EPS למשמעותית יותר עבור המשקיעים.
תגובת השוק
המניה עלתה 8.2% ל-$74.36 מ-$68.73, רווח של $5.63. המהלך מרמז שהמשקיעים התמקדו בהכאת תחזית הרווחים, בשיעור צמיחת הרובוטיקה ובסימנים לכך שבעיות ה-ERP מתמתנות. המניה נותרת כ-19.4% מעל שפל 52 השבועות של $60.18, אך עדיין כ-19.1% מתחת לשיא 52 השבועות של $91.93.
התגובה נראית חיובית אך מדודה. פספוס ההכנסות עשוי לעצור את ההתאוששות מלהיות גדולה עוד יותר, בעוד לחץ המרג’ין המתמשך והביקוש האזורי הלא אחיד הגבילו ככל הנראה את ההתלהבות. עם זאת, עליית המניה מעידה כי השוק מעניק ל-Tennant קרדיט על ביצוע טוב יותר ועל מסלול ברור יותר לצמיחה ברווחים.
תחזית פיננסית והנחיות
Tennant אישרה מחדש את תחזיתה לשנה המלאה 2026. החברה צופה מכירות נטו של $1.27 מיליארד עד $1.31 מיליארד, EBITDA מתואם של $155 מיליון עד $170 מיליון, EPS מדולל לפי GAAP של $2.15 עד $2.80 ו-EPS מדולל מתואם של $3.80 עד $4.45.
לרבעון הרביעי, ציינה ההנהלה כי נקודת האמצע של התחזית הפיננסית מרמזת על מכירות נטו של כ-$346 מיליון ו-EBITDA מתואם של כ-$49 מיליון, או כ-14% מהמכירות. החברה ציינה כי כחצי מהעלייה הרצופה הצפויה במכירות צפויה להגיע מהמרת צבר הזמנות, כשהיתר נתמך בהזמנות חדשות וביצועי EMEA חזקים עונתית.
ההנהלה גם שמרה על יעד הרובוטיקה שלה, וציינה כי הכנסות הרובוטיקה לשנה המלאה 2026 צפויות להגיע ל-$130 מיליון עד $145 מיליון, וכי החברה נמצאת במסלול להשגת $250 מיליון בהכנסות רובוטיקה עד 2028. השקות מוצרים חדשים, כולל X2 ROVR, X16 SWEEP ו-P1 VAC, צפויות לסייע בתמיכה ביעד זה.
הדירקטוריון אישר גם העלאה של 5% בדיבידנד הרבעוני ל-$0.325 למניה, המדגישה את האמון בתזרים המזומנים ובהחזרי ההון. זהו השנה ה-33 ברציפות שבה Tennant מעלה את הדיבידנד שלה, על פי טיפים של InvestingPro, כאשר החברה שומרת על תשלומי דיבידנד במשך 56 שנים רצופות. תשואת הדיבידנד הנוכחית עומדת על 1.8%. למשקיעים המחפשים ניתוח דיבידנד מעמיק וטיפים בלעדיים — InvestingPro מציע 9 ProTips נוספים עבור Tennant, לצד כלי סינון מתקדמים ותובנות מומחים.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Dave Huml אמר כי הרבעון הציג "התקדמות ברורה", והצביע על הזמנות חזקות, מכירות שיא ברבעון השלישי ושיפור בפעולות. הוא ציין כי מאמצי ההתאוששות מה-ERP של החברה "מניבים תוצאות", סימן לכך שהשלב המשבש ביותר של ההטמעה עשוי להיות מאחורינו.
Huml הדגיש גם את עסקי הרובוטיקה, ואמר כי ההכנסות עלו 71% וכי התיק מגיע כעת ליישומים ולנקודות מחיר חדשות. הוא תיאר את גישת החברה כהצעת "הפתרון הרובוטי הנכון לבקשה הנכונה", המשקפת אסטרטגיה המחלקת את השוק בין מוצרי פרמיום ומוצרי ערך.
מנהלת הכספים Fay West אמרה כי החברה רואה "מסלול ברור" להשגת תחזית המכירות לרבעון הרביעי, וציינה כי המרת צבר הזמנות צפויה להוות כחצי מהעלייה הרצופה. היא הוסיפה כי העלאת הדיבידנד משקפת אמון בעסקים ובתחזית תזרים המזומנים.
סיכונים ואתגרים
- אילוצים בשרשרת האספקה: מחסור בחלקים הקל, אך לא נפתר לחלוטין ועדיין משפיע על יעילות הייצור.
- לחץ על המרג’ין: עלויות הובלה, חומרים ועבודה נותרות גבוהות, מה שמגביל את התאוששות המרג’ין הגולמי.
- חולשה אזורית: הזמנות EMEA ירדו 9% ומכירות APAC ירדו, מה שעלול להאט את הצמיחה הכוללת.
- לחץ על הון חוזר: חייבים ומלאי נותרים גבוהים בעוד החברה מתמודדת עם השפעות ה-ERP.
- סיכון ביצוע ברובוטיקה: השקות מוצרים מהירות יוצרות הזדמנות, אך גם דורשות מסחור חלק ותמיכת אספקה.
Tennant נושאת שווי שוק של $1.27 מיליארד ומחזיקה ביחס שוטף בריא של 2.04, המעיד כי נכסים נזילים עולים על ההתחייבויות לטווח קצר. InvestingPro מעניק לחברה ציון בריאות פיננסית כוללת "הוגן". לניתוח מקיף של המצב הכספי של Tennant, מסלול הצמיחה והמיצוב התחרותי שלה, משקיעים יכולים לגשת לדוח המחקר המקיף Pro Research Report, הזמין עבור מניה זו ו-1,400+ מניות אמריקאיות נוספות ב-InvestingPro.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות במרג’ינים, בהתאוששות מה-ERP ובקצב צמיחת הרובוטיקה. שאלה אחת עסקה בסיבה לשיפור המרג’ין הגולמי מעבר לצפוי. ההנהלה ציינה כי המחירים התממשו טוב יותר מהמתוכנן הן בצפון אמריקה והן ב-EMEA, וכי החזרי מכס גם הם סייעו.
נושא נוסף היה מה מתוך עיכוב הייצור של החברה נבע מבעיות ERP לעומת מחסור בספקים. ההנהלה ציינה כי חוסר היעילות הקשור ל-ERP היה נמוך בהרבה מאשר במחצית הראשונה וצפוי לרדת עוד ברבעון הרביעי. נאמר כי ההפרעות המשמעותיות ביותר כבר מאחורי החברה, אם כי בעיות שיוריות מסוימות נותרות בניהול מחסנים, חשבוניות ונתוני לקוחות.
האנליסטים שאלו גם על רובוט P1 VAC החדש, מוצר המרחיב את Tennant לתחום ניקוי בשואב אבק. ההנהלה ציינה כי המוצר מרחיב את השוק הפוטנציאלי ומיועד ללקוחות מודעי ערך, בעיקר דרך ערוצי הפצה. החברה ציינה כי ההשקה, יחד עם X2 ROVR ו-X16 SWEEP, מדגימה את יכולתה להביא מוצרים לשוק במהירות.
שאלות על זמינות רכיבים ופריסת הרובוטיקה קיבלו תשובות דומות: המחסורים מתמתנים, אך החברה עדיין מנהלת אילוצים ברחבי הרשת. ההנהלה ציינה כי הרובוטיקה לא הייתה חסינה מבעיות אלה, אם כי היא רואה נראות טובה יותר לגבי האספקה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









