SalMar ASA דיווחה על תוצאות רבעון שלישי 2026 שהיו נמוכות מהתחזיות הן ברווח והן בהכנסות, אך חברת גידול הסלמון הנורווגית ציינה כי שיא בנפחי הקציר, שיפור בשליטה על העלויות והשגת מחירים טובים תרמו לתמונה תפעולית משופרת. החברה דיווחה על רווח למניה מתואם של $6.41, מתחת לתחזית של $6.85, והכנסות של $8.66 מיליארד, גם הן נמוכות מהאומדן של $9.16 מיליארד. למרות זאת, המניה עלתה ב-2.33% ל-$592.5 במסחר קדם־שוק, לאחר שסגרה ב-$579, ונותרת קרוב לפסגת טווח 52 השבועות שלה, הנע בין $448 ל-$627.
נקודות מפתח
- SalMar לא עמדה בתחזיות האנליסטים הן ברווח והן בהכנסות, אך החוסר הגיע לצד שיא בנפחי הקציר וביצוע תפעולי חזק יותר.
- ה-EBIT התפעולי לרבעון עלה ל-NOK 1,609 מיליון, בזכות נפחים גבוהים יותר, עלויות נמוכות יותר ומימוש מחירים טוב.
- החברה הפחיתה את התחזית הפיננסית לקציר לכל שנת 2026 ל-347,000 טון מ-350,000 טון, בעיקר בשל ציפיות נמוכות יותר באיסלנד ובסקוטלנד.
- ההנהלה ציינה כי התחזית הביולוגית טובה בסך הכול, אף שמרכז נורווגיה התמודד עם אתגרים לקראת סוף הרבעון.
- החברה שמרה על השקפה חיובית לגבי הביקוש לסלמון וציינה כי צמיחת היצע נמוכה לקראת 2027 עשויה לתמוך במחירים.
ביצועי החברה
SalMar ציינה כי ביצועי הרבעון השלישי השתפרו בחדות לעומת תחילת השנה, בזכות שיא בנפחי הקציר בכלל פעילויותיה ותרומה חזקה מעסקי המכירות והעיבוד. החברה קצרה 105,100 טון ברבעון בנורווגיה, באיסלנד וביחידה הימית הפתוחה שלה, כאשר נורווגיה מהווה את עיקר הנפח.
ה-EBIT התפעולי לרבעון עמד על NOK 1,609 מיליון, עלייה של NOK 372 מיליון לעומת הרבעון השני. בתשעת החודשים הראשונים של 2026, ה-EBIT התפעולי הגיע ל-NOK 4,358 מיליון, יותר מכפול לעומת התקופה המקבילה ב-2025. הרווח למניה המתואם לתשעת החודשים הראשונים עמד על NOK 16.2, כמעט פי שלושה מרמת השנה הקודמת.
עסקי נורווגיה המרכזיים של החברה נותרו מנוע הרווח העיקרי. מרכז נורווגיה קצר 51,400 טון, בעוד צפון נורווגיה סיפקה 48,500 טון והמשיכה לרשום מרווחים חזקים. איסלנד חזרה לתוצאות חיוביות, בעוד Scottish Sea Farms נותרה חלשה בשל בעיות ביולוגיות. SalMar Ocean לא רשמה נפח קציר ברבעון, שכן Ocean Farm 1 סיימה את הקציר במאי, אם כי מחזור הייצור הבא החל בספטמבר.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $8.66 מיליארד, מתחת לתחזית של $9.16 מיליארד
- רווח למניה מתואם: $6.41, מתחת לתחזית של $6.85
- הפתעה בהכנסות: 5.46%-
- הפתעה ברווח למניה: 6.42%-
- EBIT תפעולי: NOK 1,609 מיליון, עלייה של NOK 372 מיליון לעומת הרבעון השני של 2026
- EBITDA תפעולי לתשעת החודשים הראשונים: NOK 5,972 מיליון
- EBIT תפעולי לתשעת החודשים הראשונים: NOK 4,358 מיליון, יותר מכפול לעומת התקופה המקבילה ב-2025
- רווח למניה מתואם לתשעת החודשים הראשונים: NOK 16.2, כמעט פי שלושה מרמות השנה הקודמת
- רווח לאחר מס לתשעת החודשים הראשונים: NOK 2,321 מיליון
- חוב נושא ריבית נטו: NOK 17.9 מיליארד, ירידה של כ-NOK 1.2 מיליארד במהלך הרבעון
- יחס הון עצמי: 36% בסוף הרבעון השלישי
- נזילות זמינה: NOK 15.9 מיליארד
- יחס שוטף: 19.75, המעיד על גמישות פיננסית לטווח קצר חזקה
- יחס מחיר-רווח: 29.76
על פי ניתוח InvestingPro, הנכסים הנזילים של SalMar עולים על ההתחייבויות לטווח קצר, מה שמחזק את המצב הכספי האיתן של החברה. זהו אחד ממספר תובנות מפתח הזמינות לחותמים, המקבלים גישה ליותר מ-10 ProTips נוספים עבור SALM.
תוצאות מול תחזיות
תוצאות הרבעון השלישי של SalMar לא עמדו בציפיות וול-סטריט. החברה דיווחה על רווח למניה מתואם של $6.41, לעומת תחזית של $6.85, פער של $0.44 למניה. מדובר בהפתעה שלילית של 6.42%. ההכנסות עמדו על $8.66 מיליארד, לעומת ציפיות של $9.16 מיליארד, חוסר של $500 מיליון, או 5.46%.
הפספוס היה בולט, אך לא מחק את השיפור הרחב יותר בעסקים. ההנהלה הצביעה על שיא בנפחי הקציר, ירידה בעלויות הכוללות והשגת מחירים חזקה יותר לעומת מדד שוק הסלמון. החברה ציינה גם כי מגמת העלויות הבסיסית שלה ממשיכה לנוע בכיוון הנכון.
בהשוואה למגמת הפעילות האחרונה של החברה, הרבעון נראה מעורב: התוצאות הכותרתיות לא עמדו באומדנים, אך הרווחים מתחילת השנה ויצירת המזומנים השתפרו בחדות. הדבר מרמז כי משקיעים עשויים להתמקד יותר בחוסן המודל התפעולי מאשר בפספוס של רבעון אחד.
תגובת השוק
מניית SalMar עלתה ב-2.33% ל-$592.5 במסחר קדם־שוק, לעומת הסגירה הקודמת של $579. המהלך הוסיף כ-$13.5 למניה והותיר אותה כ-8.1% מתחת לשיא 52 השבועות של $627, תוך שהיא עדיין כ-32.2% מעל השפל של $448.
עליית מחיר המניה מרמזת כי משקיעים התעודדו מהתקדמות התפעולית של החברה וחוזק המאזן, אפילו לאחר הפספוס ברווח ובהכנסות. תגובת המניה מעידה גם כי השוק עשוי להסתכל מעבר לנתונים הרבעוניים החלשים מהצפוי ולכיוון רקע ההיצע והביקוש של החברה לשנת 2027.
לא סופקו נתונים על נפח מסחר חריג, ולכן אין ראיה ברורה לפעילות חריגה. עם זאת, המהלך המוקדם היה חיובי, דבר בולט לאור הפספוס בשני המדדים הפיננסיים המרכזיים.
המניה הניבה תשואה חזקה של 34% בשנה האחרונה, אם כי ניתוח InvestingPro מצביע על כך שהמניה עשויה להיות מוערכת ביתר ביחס לאומדן השווי ההוגן שלה. משקיעים המחפשים תובנות הערכה מעמיקות יותר יכולים לעיין ברשימת המניות המוערכות ביתר של הפלטפורמה ובדוח המחקר המקיף של Pro, המתמצת נתוני וול-סטריט מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה עבור יותר מ-1,400 מניות אמריקאיות.
תחזית פיננסית והנחיות
SalMar הפחיתה את התחזית הפיננסית לקציר לשנת 2026 ל-347,000 טון מ-350,000 טון. הקיצוץ נבע מאיסלנד, שם הופחתה התחזית ב-1,000 טון ל-20,000 טון, ומסקוטלנד, שם הופחתה התחזית ב-3,000 טון ל-40,000 טון. תחזית נורווגיה נותרה ללא שינוי על 307,000 טון.
לשנת 2027, החברה צופה סך נפח קציר של 348,000 טון, פלט בערך לעומת 2026. נורווגיה עדיין צפויה לייצר 307,000 טון, איסלנד 18,000 טון וסקוטלנד 45,000 טון. החברה ציינה כי התחזית משקפת ביצועים ביולוגיים חזקים יותר ב-2026, כולל צמיחה והישרדות טובות יותר.
SalMar ציינה גם כי עלויות הרבעון הרביעי צפויות להיות נמוכות במקצת לעומת הרבעון השלישי, אם כי הירידה עשויה להיות קטנה יותר מהצפוי בשל בעיות ביולוגיות מתמשכות במרכז נורווגיה. החברה מתכננת להשקיע NOK 350 מיליון בשדרוג מתקן InnovaMar שלה במחצית הראשונה של 2027, תוך שמירה על הוצאות ההון הכוללות בערך באותה רמה כמו ב-2026.
ההנהלה נותרה אופטימית לגבי השוק. היא ציינה כי הביקוש לסלמון חזק וכי צמיחת היצע גלובלית נמוכה ב-2027 עשויה לתמוך במחירים. החברה ציינה גם כי הרכישה המתוכננת של Måsøval עשויה להוסיף 64,000 טון, או 18%, לייצור אם תאושר על ידי המסדירים.
נתוני InvestingPro מצביעים על כך שהרווח הנקי צפוי לצמוח השנה, מה שתומך בהשקפה האופטימית של ההנהלה. למשקיעים המחפשים ניתוח מקיף, SalMar נמצאת בין יותר מ-1,400 מניות המכוסות על ידי דוחות מחקר מפורטים של Pro, הזמינים באופן בלעדי לחותמים.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Frode Arntsen אמר כי הרבעון הוגדר על ידי היקף וביצוע. "הרבעון השלישי היה אכן רבעון של נפחי שיא," אמר, תוך שהוא מודה לעובדים על עבודתם "סביב השעון".
הוא הצביע גם על המבנה התפעולי הרחב יותר של החברה. "למרות שהתפתחות העלויות ברבעון השלישי לא הייתה בדיוק כפי שקיווינו, תראו היום שגם הרבה מאוד הלך טוב מאוד," אמר Arntsen.
סמנכ"ל הכספים Ulrik Steinvik אמר כי תוצאות החברה שיקפו מיזוג נוח של תפוקה גבוהה יותר ותמחור טוב יותר. "נפחים גבוהים יותר, עלויות נמוכות יותר והשגת מחירים טובה הביאו לשיפור ברור ברווחים עד כה השנה," אמר.
Steinvik הדגיש גם את המאזן של החברה. "רמת החוב שלנו נמצאת שוב בטווח שהודענו עליו לאורך זמן. זה נותן לנו מצב כספי טוב לפיתוח נוסף של SalMar ולעסקת Mowi המתוכננת," אמר.
סיכונים ואתגרים
- בעיות ביולוגיות במרכז נורווגיה: ISA, בעיות בריאות זימים ותמותה הגדילו את העלויות לקראת סוף הרבעון ועשויות להמשיך להשפיע על הרבעון הרביעי.
- ביצועים חלשים בסקוטלנד: Scottish Sea Farms נותרת תחת לחץ מאתגרים ביולוגיים, העלולים להכביד על המרווחים והנפח.
- תחזית נמוכה יותר באיסלנד: ציפיות קציר מופחתות שם מגבילות את הצמיחה לטווח הקרוב.
- תנודתיות מחירים: מחירי הסלמון היו נמוכים יותר ברבעון, והתוצאות העתידיות תלויות בהתפתחות השוק.
- סיכון ביצוע בפרויקטי הרחבה: שדרוג InnovaMar והעסקה המתוכננת של Måsøval שניהם דורשים ביצוע חלק.
- סיכון רגולטורי ואינטגרציה: עסקת Måsøval עדיין זקוקה לאישור תחרות, וכל עיכוב עלול להשפיע על תוכניות הצמיחה.
שאלות ותשובות
לא נכללה מושב בורסה רשמי לשאלות ותשובות של אנליסטים בתמליל. ההנהלה השתמשה בשיחה כדי לסקור את תוצאות הפעילות של הרבעון, תחזית הנפח המעודכנת, המצב הביולוגי בכל אזור ותוכניות הצמיחה ארוכות הטווח של החברה.
הנקודות החשובות ביותר שהעלתה ההנהלה היו הבעיות הביולוגיות לקראת סוף הרבעון במרכז נורווגיה, תחזית הנפח הנמוכה יותר לאיסלנד ולסקוטלנד, חוזק הביקוש לסלמון ותפיסת החברה כי צמיחת היצע נמוכה לקראת 2027 עשויה לתמוך במחירים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








