Credit Acceptance Corp. דיווחה על רווח מותאם של $13.01 למניה ברבעון השלישי של 2026, והיכתה את תחזית וול-סטריט שעמדה על $12.82, בעוד שההכנסות הגיעו לרמה נמוכה במעט מהתחזית — $594.6 מיליון לעומת $596.41 מיליון. המניה עלתה 5.67% במסחר הרגיל ל-$575.78, ולאחר מכן ירדה 2.22% במסחר המאוחר ל-$563, כשמשקיעים עיכלו תמהיל של צמיחה חזקה בהלוואות, הפסד לפי כללי GAAP הנובע מהתאמת תחזית פיננסית, ותחזית זהירה לביצועי התיק.
נקודות מפתח
- הרווח המותאם למניה היכה את התחזיות בכ-1.5%, בעוד שההכנסות פספסו בכ-0.3%.
- הרווח הכלכלי עלה 18% לעומת השנה הקודמת, והרווח הכלכלי למניה מדולל גדל ב-30%.
- מספר יחידות המחאת הלוואות הצרכניות טיפס 38% בהשוואה שנתית, כשהיקף הדולרי עלה 51%.
- מספר הדילרים הפעילים הגיע לשיא של 12,093, עלייה של 19% לעומת השנה הקודמת.
- נתח השוק הליבתי של החברה במימון רכבים משומשים לשוק הסאב-פריים עלה ל-5.4% מ-4.5%.
ביצועי החברה
Credit Acceptance סיפקה רבעון תפעולי חזק, אף שהתוצאות לפי GAAP נפגעו מהתאמת תחזית פיננסית לתיק בהתאם לכללי חשבונאות CECL. החברה מסרה כי הרווח הנקי המותאם עלה 15% ל-$135.5 מיליון, או $13.01 למניה, בסיוע היקפי הלוואות גבוהים יותר והוצאות תפעוליות נמוכות יותר.
הרבעון הציג מומנטום ברור בפעילות העסקית. המחאות הלוואות עברו את רף 110,000, והיקף ההלוואות הדולרי הגיע ל-$1.4 מיליארד — העלייה השנתית הראשונה במדד זה מאז סוף 2024. החברה גם הוסיפה 1,350 דילרים חדשים, בעוד שהיקף הממוצע לדילר פעיל עלה 15%, ושבר שבעה רבעונים רצופים של ירידות.
הפעילות העסקית ממוקדת בשוק הרכבים המשומשים לשוק הנון-פריים, שם החברה מגדילה את נתח השוק שלה. ההנהלה ציינה כי בשני החודשים הראשונים של הרבעון נרשמה נתח שוק של 5.4% במימון רכבים משומשים לשוק הסאב-פריים, עלייה של 90 נקודות בסיס לעומת השנה הקודמת.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $594.6 מיליון, ירידה של 0.3% מהתחזית של $596.41 מיליון.
- רווח מותאם למניה: $13.01, מעל התחזית של $12.82.
- רווח נקי מותאם: $135.5 מיליון, עלייה של 15% לעומת השנה הקודמת.
- רווח כלכלי: $50.7 מיליון, עלייה של 18% בהשוואה שנתית.
- רווח כלכלי למניה מדולל: $4.87, עלייה של 30% בהשוואה שנתית.
- הפסד נקי לפי GAAP: $56.6 מיליון, או $5.43- למניה, לעומת רווח נקי לפי GAAP של $108.2 מיליון בשנה הקודמת.
- מספר יחידות המחאת הלוואות הצרכניות: יותר מ-110,000 הלוואות, עלייה של 38% בהשוואה שנתית.
- היקף הלוואות דולרי: $1.4 מיליארד, עלייה של 51% בהשוואה שנתית.
- דילרים פעילים: 12,093, עלייה של 19% בהשוואה שנתית.
- רכישות חוזרות של מניות: $161.6 מיליון עבור 269,150 מניות במהלך הרבעון.
המצב הכספי של החברה נותר יציב, עם תשואה על ההון של 32% ב-12 החודשים האחרונים ושיעור רווח גולמי של 94.65%. המניה נסחרת במכפיל רווח (P/E) של 12.64 ומכפיל PEG של 0.39 בלבד, מה שמציב אותה כמוערכת בחסר ביחס לפוטנציאל הצמיחה שלה. על פי טיפ של InvestingPro, ההנהלה מבצעת רכישות חוזרות אגרסיביות של מניות, מה שמשקף אמון בפעילות העסקית.
תוצאות מול תחזיות
Credit Acceptance היכתה את התחזיות ברווח המותאם אך פספסה במעט בהכנסות. החברה דיווחה על רווח מותאם למניה של $13.01, גבוה ב-19 סנט מהתחזית הקונצנזוס — הפתעה של כ-1.5%. ההכנסות פספסו ב-$1.81 מיליון, או כ-0.3%.
ההכאה הצנועה ברווח למניה משמעותית משום שהיא הגיעה לצד מגמות תפעוליות חזקות יותר. צמיחת ההלוואות האיצה בחדות, פעילות הדילרים השתפרה והוצאות התפעול ירדו 10% בהשוואה שנתית. עם זאת, ההפסד לפי GAAP והתאמת התחזית הפיננסית ככל הנראה ריסנו את ההתלהבות. משקיעים נוטים לעיתים להתעלם מתנודות חדות הנובעות מ-CECL, אך אלה עדיין נוטות להשפיע על הסנטימנט כשהן גדולות.
התוצאה הייתה טובה יותר ממה שרבעון פשוט של הכאת תחזיות ועדכון כלפי מעלה עשוי להצביע עליו, אך לא חזקה מספיק כדי לקזז לחלוטין את החששות בנוגע לעדכוני התחזית הפיננסית ולמסלול התשואות העתידיות.
תגובת השוק
המניה עלתה בחדות במסחר הרגיל לפני שנסוגה במסחר המאוחר. המניה נסגרה ב-$575.78, עלייה של 5.67% מהסגירה הקודמת של $544.90. לאחר פרסום הדוח, המניה ירדה ל-$563, ירידה של 2.22% מהסגירה, אם כי עדיין כ-3.3% מעל סיום היום הקודם.
המניה נמצאת קרוב לקצה העליון של טווח 52 השבועות שלה — $401.9 עד $668.86 — מה שמצביע על כך שהשוק כבר תגמל את החברה על ההתקדמות התפעולית האחרונה שלה. הנסיגה במסחר המאוחר מרמזת שחלק מהמשקיעים בחרו לממש רווחים לאחר העלייה הראשונית, בעיקר לאחר שראו את ההפסד לפי GAAP ואת התאמת התחזית הפיננסית.
למרות התשואה החזקה מתחילת השנה של כמעט 30%, ניתוח InvestingPro מצביע על כך שהמניה עדיין מוערכת בחסר על בסיס אומדן השווי ההוגן שלה. למשקיעים המחפשים תובנות מעמיקות יותר, InvestingPro מציע גישה לטיפים נוספים וציוני בריאות פיננסית מקיפים שיסייעו להעריך את הפוטנציאל ארוך הטווח של Credit Acceptance.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה סיפקה תחזית פיננסית פורמלית מוגבלת, אך תיארה מערכת ברורה של סדרי עדיפויות. החברה ציינה כי ברצונה לשפר את דיוק התמחור, לעמיק את הקשרים עם הדילרים, לשפר את חוויית הצרכן ולהקצות הון להזדמנויות שממקסמות את הרווח הכלכלי ארוך הטווח למניה.
בכירים ציינו כי כרטיס הניקוד החדש שהוצג בסוף הרבעון הקודם ימשיך להשתפר. הם גם ציינו כי השפעת התאמת התחזית הפיננסית תתפרס על פני חיי ההלוואות המושפעות, במקום להיות מוכרת כולה ברבעון אחד. ההנהלה מצפה כי ווינטג’ים חדשים יותר, המתומחרים עם מודלי סיכון מדויקים יותר, ישפרו את תמהיל התשואות הכולל לאורך זמן.
החברה גם הדגישה מספר יוזמות אסטרטגיות:
- אינטגרציות נוספות עם פלטפורמות אגרגטור כגון RouteOne, Dealertrack ו-DealerCenter.
- המשך הרחבת כלי השירות העצמי הדיגיטליים לצרכנים.
- שימוש נרחב יותר בנתונים ובבינה מלאכותית בתמחור, בבחירת דילרים ובגבייה.
- צמיחה בהצעת מימון לרכבים עם נזק מבני קל.
- המשך החזרת הון באמצעות רכישות חוזרות של מניות כאשר הדבר כדאי מבחינה כלכלית.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Vinayak Hegde אמר כי הרבעון הציג עוצמה רחבה בפעילות העסקית. "מספר יחידות המחאת הלוואות הצרכניות עלה 38% בהשוואה שנתית. היקף ההלוואות הדולרי עלה 51%. הרווח הכלכלי עלה 18%," אמר, והוסיף כי מספר הדילרים הפעילים הגיע לשיא של מעל 12,000.
Hegde גם מסגר את אסטרטגיית החברה כמאמץ טרנספורמציה ארוך טווח. "שמנו לנו למטרה להפוך את Credit Acceptance לחברה מונחית נתונים לעומק ומופעלת בינה מלאכותית, תוך שמירה על גישה ממושמעת לסיכון ולהקצאת הון," אמר.
סמנכ"ל הכספים Joe Billante ציין כי מדד הביצוע העיקרי של החברה הוא הרווח הכלכלי, משום שהוא משקף הן את הרווחיות והן את עלות ההון. הוא גם ציין כי מטרת החברה אינה פשוט לקצץ בעלויות, אלא להשתמש במשאבים בדרכים שממקסמות את הערך ארוך הטווח.
סיכונים ואתגרים
- התאמות תחזית פיננסית: עדכון התיק הגדול של החברה מראה כי ביצועי ההלוואות עלולים לסטות מהציפיות, דבר שעשוי להשפיע על הרווחים המדווחים.
- תנודתיות בדיווח לפי GAAP: חשבונאות CECL עלולה ליצור תנודות חדות ברווח המדווח, מה שמקשה על קריאת התוצאות מרבעון לרבעון.
- סיכון אשראי בשוק הנון-פריים: הפעילות העסקית תלויה בלווים בעלי אשראי חלש יותר, מגזר שעשוי להיות רגיש ללחצים כלכליים.
- לחץ על התשואות: ההנהלה הודתה כי ההתאמה תשפיע על התשואות לאורך זמן, גם אם ווינטג’ים חדשים יותר יניבו ביצועים טובים יותר.
- סיכון ביצוע: החברה משנה בו-זמנית את כרטיס הניקוד שלה, אסטרטגיית הדילרים ומחסנית הטכנולוגיה, דבר שעלול ליצור מורכבות תפעולית.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות בהתאמת התחזית הפיננסית ובמשמעותה לתשואות העתידיות. שאלה אחת עסקה בשאלה האם העדכון קשור לליטיגציה. ההנהלה השיבה בשלילה.
נושא מרכזי נוסף היה האם התשואה המותאמת תרד ברבעונים הקרובים. ההנהלה ציינה כי השפעת שינוי התחזית הפיננסית תתפרס על פני חיי ההלוואות וכי ווינטג’ים חדשים יותר צפויים לשפר את התמהיל לאורך זמן.
האנליסטים גם שאלו היכן הגבייה הניבה ביצועים נמוכים מהצפוי. ההנהלה ציינה כי הבעיה הייתה מרוכזת בפלחי ציון הסיכון הפנימי הנמוכים יותר, ולא בטווח FICO ספציפי או בסוג רכב מסוים. הבכירים ציינו כי כרטיס הניקוד החדש מספק להם תצוגה עדינה יותר של הסיכון ואמור לשפר את החלטות התמחור וההמחאה.
נושא אחרון היה האמון במודל החדש. ההנהלה ציינה כי תחזיות בשוק הנון-פריים לעולם לא יהיו סטטיות, אך היא מאמינה כי כרטיס הניקוד העדכני מספק לה מסגרת טובה יותר להחלטות עתידיות ואיטרציה מהירה יותר מבעבר.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








