Ambuja Cements Limited, הפועלת תחת המותג ACC, דיווחה על החמצה חדה בתוצאות הרבעון השני של שנת הכספים 2027, עם רווח למניה שלילי של $4.54 לעומת תחזית האנליסטים של $2.93. ההכנסות עמדו על $56.4 מיליארד, מתחת לתחזית של $57.31 מיליארד. המניה נסחרה לאחרונה ב-$1,153.5, עלייה של 1.17% מהסגירה הקודמת, וממוקמת קרוב לקצה התחתון של טווח 52 השבועות שלה, אף שהחברה הציגה תוכנית התרחבות נרחבת ותוכניות לצמצום עלויות.
נקודות מפתח
- הרווח למניה החמיץ את התחזיות בפער ניכר, והפך לשלילי בחדות לעומת רווח צפוי.
- ההכנסות נפלו מתחת לאומדנים, אם כי הפער היה קטן בהרבה מהחמצת הרווח למניה.
- היקף המסחר עלה ב-8.6% משנה לשנה, ונתח המסחר עלה ל-74%.
- מוצרים פרמיום היוו 37% ממכירות המסחר, לעומת 35% שנה קודם לכן.
- ההנהלה ציינה כי החברה נותרת ללא חוב ועומדת בלוח הזמנים של תוכנית הרחבת הכושר הגדולה.
ביצועי החברה
Ambuja Cements מסרה כי סיימה רבעון שני עם חוסן יחסי למרות עליית עלויות הדלק והלוגיסטיקה, אך הנתונים המדווחים הצביעו על לחץ ברור על הרווחיות. ההכנסות מפעילות הגיעו ל-INR 9,197 קרורים, ה-EBITDA התפעולי עמד על INR 1,271 קרורים, ושולי ה-EBITDA עמדו על כ-14%.
הרווח לאחר מס הסתכם ב-INR 236 קרורים. החברה ציינה כי נותרת ללא חוב, עם שווי נקי של INR 72,238 קרורים ותחליפי מזומן בסך INR 1,070 קרורים. דירוגי האשראי נותרו על AAA לחוב לתקופה ארוכה ו-A1+ לחוב לטווח קצר.
הרבעון שיקף תמונה תפעולית מעורבת. היקף מכירות הצמנט הגיע ל-16.5 מיליון טון מטרי, ונפחי המסחר צמחו ב-8.6% משנה לשנה. במקביל, עלויות הדלק והלוגיסטיקה המוגברות המשיכו ללחוץ על המרג’ינים. החברה ציינה כי היא מטווחת לביצועים טובים יותר במחצית השנייה של השנה, ככל שכושר הייצור החדש ייכנס לפעולה ויוזמות הפחתת העלויות יתבססו.
נתונים פיננסיים עיקריים
- הכנסות מפעילות: INR 9,197 קרורים
- EBITDA תפעולי: INR 1,271 קרורים
- שולי EBITDA: כ-14%
- EBITDA לטון מטרי: INR 770
- רווח לאחר מס: INR 236 קרורים
- היקף מכירות צמנט: 16.5 מיליון טון מטרי
- צמיחה בנפח המסחר: 8.6% משנה לשנה
- נתח המסחר: 74%, עלייה של 6 נקודות אחוז
- מוצרים פרמיום: 37% ממכירות המסחר, לעומת 35% שנה קודם לכן
- מחזור הון חוזר עסקי: שיפור של 10 ימים
תוצאות מול תחזית
החברה דיווחה על רווח למניה שלילי של $4.54, לעומת תחזית של $2.93. מדובר בהחמצה של $7.47 למניה, או כ-255%. ההכנסות של $56.4 מיליארד גם הן נפלו מתחת לאומדן של $57.31 מיליארד, בפער של $0.91 מיליארד, או 1.6%. על פי נתוני InvestingPro, שני אנליסטים עדכנו כלפי מטה את תחזיות הרווח שלהם לתקופה הקרובה, מה שמרמז כי השוק אולי כבר צפה לחץ מתמשך על הרווחיות.
הפער הגדול בהחמצת הרווח למניה, לעומת החמצה קטנה יחסית בהכנסות, מצביע על לחץ על המרג’ינים ולא על קריסה רחבה בביקוש. החברה ציינה כי עלויות הדלק והלוגיסטיקה נותרו גבוהות במהלך הרבעון, מה שסייע להסביר את השורה התחתונה החלשה.
בהשוואה לנרטיב התפעולי האחרון של החברה, התוצאה הייתה חלשה מהצפוי. ההנהלה הדגישה פרמיומיזציה, צמיחה מונעת מסחר וצמצום עלויות, אך הרבעון הראה כי יתרונות אלו טרם קיזזו במלואם את לחץ עלויות התשומות.
תגובת השוק
המניה נסחרה לאחרונה ב-$1,153.5, עלייה של 1.17% מהסגירה הקודמת של $1,153.5, על פי הנתונים האחרונים שסופקו. המהלך היה מתון ולא שיקף את היקף החמצת הרווח למניה.
במחיר הנוכחי, המניה גבוהה בכ-1.7% מהשפל של 52 שבועות של $1,115, ונמוכה בכ-42% מהשיא של 52 שבועות של $1,987. זה ממקם את המניה קרוב לתחתית טווח המסחר השנתי שלה, מה שמרמז כי משקיעים נותרים זהירים. ניתוח InvestingPro מאשר כי המניה נסחרת קרוב לשפל של 52 שבועות, והערכת השווי ההוגן של הפלטפורמה מצביעה על כך שהרמות הנוכחיות מהוות הזדמנות או שמוצדקת זהירות נוספת. משקיעים המעוניינים בתובנות מעמיקות יכולים לגשת לדוח המחקר המקיף של ACC ב-Pro, אחד מ-1,400+ דוחות זמינים המתרגמים נתונים פיננסיים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה באמצעות ויזואליזציות אינטואיטיביות וניתוח מומחים.
התגובה המוגבלת עשויה להצביע על כך שהשוק כבר התמקד בתוכנית ההתרחבות ארוכת הטווח של החברה, במאזן נקי מחוב ובמאמצי צמצום העלויות. עם זאת, תוצאת הרווח למניה החלשה צפויה להמשיך וללחוץ על הסנטימנט עד שהמרג’ינים ישתפרו באופן ברור יותר.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה ציינה כי היא מצפה לשיפור בצמיחת הנפח במחצית השנייה של שנת הכספים 2027, כאשר גם מגזר המסחר וגם מגזר הלא-מסחר יהפכו לחיוביים החל מהרבעון השלישי. החברה ציינה גם כי היא מטווחת לניצול כושר ייצור של כ-75% עד סוף שנת הכספים 2027, לעומת כ-61%-62% ברבעון השני.
החברה חזרה על יעד העלויות שלה לשנת הכספים 2027 של INR 4,250 לטון מטרי, וציינה כי היא בדרך להגיע ל-INR 4,000 לטון מטרי עד שנת הכספים 2028 בכושר ייצור משולב של 149 MMTPA. כמו כן נאמר כי תוכנית ההרחבה מממנת את עצמה מתזרימי המזומנים.
תוכניות ההרחבה המרכזיות כוללות 14 פרויקטים להוספת כ-30 MMTPA של כושר ייצור צמנט ו-10.3 MMTPA של כושר ייצור קלינקר. החברה מצפה שהכושר הנוכחי של 113.5 MMTPA יעלה ל-140 MMTPA עד שנת הכספים 2028, ל-149 MMTPA עד שנת הכספים 2029 ול-155 MMTPA עד שנת הכספים 2030.
התחזית הפיננסית להוצאות הון לשנת הכספים 2027 נקבעה על INR 6,500 עד INR 7,000 קרורים, עם הוצאות שנתיות דומות צפויות בשנות הכספים 2028 ו-2029. ההנהלה ציינה כי הזמנת הציוד כבר הושלמה והכנות הפרויקט בעיצומן. למשקיעים המעריכים את אסטרטגיית ההרחבה של ACC לצד השווי הנוכחי שלה, InvestingPro מציע גישה ל-10 ProTips נוספים, ציוני בריאות פיננסית מתקדמים וכלי השוואה עם עמיתים לתמיכה בקבלת החלטות מושכלת יותר.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Vinod Bahety אמר כי הרבעון הפגין חוסן למרות לחץ העלויות. "Ambuja Cements סיפקה ביצוע חוסן ברבעון השני של שנת הכספים 2027, המשקף את המיקוד שלה בצמיחה איכותית למרות הרוח הנגדית של עלויות הדלק והלוגיסטיקה המוגברות," אמר.
הוא גם הדגיש את שיפור תמהיל המוצרים של החברה. "נפח המסחר צמח ב-8.6% משנה לשנה, ואחוז נתח המסחר עלה ב-6% ל-74%. המוצר הפרמיום עומד כעת על 37% מסך מכירות המסחר, לעומת 35% בשנה שעברה," אמר Bahety.
על המצב הכספי של החברה אמר: "אנו ממשיכים להישאר ללא חוב עם הדירוג הגבוה ביותר של AAA לטווח ארוך ו-A1+ לטווח קצר, המספק עוצמה פיננסית מספקת לתמיכה בתוכנית ההרחבה שלנו."
ההנהלה ציינה כי אסטרטגיית החברה היא להמשיך לצמוח תוך שמירה על ערך. Bahety אמר: "יש שוק לכולם לקבל את הנפח. אנחנו נבחר את הערך, ונמשיך במסע שלנו לנתח שוק."
סיכונים ואתגרים
- אינפלציה בעלויות הדלק: עלויות גבוהות יותר של פחם ודלק מיובא עלולות להמשיך ולסחוט את המרג’ינים.
- לחץ לוגיסטי: עלויות הובלה הצמודות לדיזל נותרות רוח נגדית, גם עם חלק מהפחתות המרחק.
- חולשת ביקוש הקשורה למזג אוויר: תנאי מונסון גרועים והכרזות בצורת עלולות להאט את פעילות הבנייה בשווקים מרכזיים.
- סיכון ביצוע: החברה משיקה תוכנית הרחבה גדולה, המגדילה את הסיכון לעיכובים או חריגות בעלויות.
- פער ניצול: חלק מהנכסים, כולל Penna ו-Sanghi, עדיין פועלים בניצול של כ-50%, מה שמגביל את שיפורי היעילות בטווח הקצר.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות בעיתוי ההרחבה, ניצול הכושר ויכולת החברה להגן על המרג’ינים תוך הוספת מפעלים חדשים.
שאלות רבות נסבו סביב הסיבה לכך שהחברה ממשיכה עם הוצאות הון גדולות למרות ביקוש רך. ההנהלה ציינה כי ההרחבה אינה מונעת מתוצאות רבעוניות ומכוונת לצמיחה מוספת ערך במערב, מזרח וצפון. כמו כן נאמר כי גל הפרויקטים הראשון כבר קרוב להשלמה, ומעניק לחברה בסיס לשלב הבא.
האנליסטים שאלו גם על אספקת קלינקר, במיוחד עבור יחידות טחינה חדשות במזרח. ההנהלה ציינה כי יש לה מספיק תמיכת קלינקר מנכסים קיימים ומתכננת לעבור הרחק ממפעלים בעלות גבוהה ויעילות נמוכה.
נושא מרכזי נוסף היה בקרת עלויות. ההנהלה ציינה כי יעד העלויות לשנת הכספים 2027 של INR 4,250 לטון מטרי נותר בעינו, בסיוע שימוש גבוה יותר בחשמל ירוק, יותר פחם מקומי, שיפורים לוגיסטיים וכושר התאוששות חום פסולת חדש.
שאלות כיסו גם את המיזוג המוצע של ACC ו-Orient Cement עם Ambuja. ההנהלה ציינה כי התוכנית מתקדמת לאישור NCLT ועשויה להסתיים במהלך שנת הכספים, בכפוף לאישורים רגולטוריים. נאמר כי המיזוג יפשט את סטרקצ’ר התאגידי ויתמוך בסינרגיות ארוכות טווח.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








