קבוצת Fagerhult דיווחה על תוצאות חלשות מהצפוי לרבעון השלישי: רווח למניה של $0.225 פספס את התחזית של $0.26, והכנסות של $2.02 מיליארד הגיעו מעט מתחת לאומדן של $2.03 מיליארד. חברת התאורה מסרה כי המכירות ירדו 8.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ואילו קצב קבלת ההזמנות המשיך להיחלש. משקיעים הגיבו בחדות: המניה צנחה 19.3% ל-$15.2 מ-$18.8, ומצאה את עצמה קרוב לתחתית טווח 52 השבועות שלה.
נקודות מפתח
- רווח למניה פספס את התחזיות בכ-13.5%, בעוד ההכנסות פספסו בכ-0.5%.
- המכירות נטו ירדו 8.2% בהשוואה שנתית ל-SEK 1.86 מיליארד, בשל ביקוש חלש ברוב השווקים.
- קצב קבלת ההזמנות ירד 13.8% אורגנית ל-SEK 1.7 מיליארד, מה שמהווה איתות להמשך לחץ על המכירות העתידיות.
- EBITA לפני סעיפים המשפיעים על ההשוואתיות ירד ל-SEK 130 מיליון, עם מרג’ין שהצטמצם ל-7% מ-8.6%.
- ההנהלה שמרה על מסלול תוכנית חיסכון בעלויות של SEK 100 מיליון, וזיהתה הזדמנויות חיסכון נוספות של SEK 120 מיליון.
- המניה ירדה 19.3% לאחר פרסום הדוח, בתגובה שלילית חזקה של השוק.
ביצועי החברה
Fagerhult ציינה כי הרבעון התאפיין בתנאי שוק קשים ברוב האזורים הגיאוגרפיים, ובמיוחד בתחום הבנייה החדשה. ירידת המכירות נבעה בחלקה מקצב קבלת הזמנות נמוך בתחילת השנה, וההנהלה ציינה כי פרויקטים גדולים יישארו מוגבלים בתקופה הקרובה.
הרבעון היה מעורב לפי תחומי פעילות. תשתיות היה הביצוע החזק ביותר, עם צמיחה ורווחיות משופרת בסיוע Designplan. Professional היה יציב יחסית. Collection ו-Premium נותרו תחת לחץ, בעיקר בביקוש הקשור למשרדים ולחינוך.
החברה הצביעה גם על מעבר בביקוש הלקוחות לכיוון שיפוץ במקום בנייה חדשה. במסגרת מותג Fagerhult, שיפוצים עלו לכ-75% מהמכירות ברבעון השלישי, לעומת כ-50% ב-2023. ההנהלה ציינה כי מגמה זו נתמכת בכללי יעילות אנרגטית באירופה.
נתונים פיננסיים עיקריים
- הכנסות: SEK 1.86 מיליארד, ירידה של 8.2% בהשוואה שנתית; ירידה אורגנית של 9%.
- קצב קבלת הזמנות: SEK 1.7 מיליארד, ירידה אורגנית של 13.8%.
- EBITA לפני סעיפים המשפיעים על ההשוואתיות: SEK 130 מיליון, לעומת SEK 173 מיליון שנה קודם לכן.
- מרג’ין EBITA: 7%, לעומת 8.6%.
- מרג’ין EBITA בסיסי: כ-5.4% לאחר הוצאת תיסוף earn-out חד-פעמי.
- מרג’ין גולמי: ירידה של 3.6 נקודות אחוז בהשוואה שנתית.
- תזרים מזומנים תפעולי: שלילי של SEK 62 מיליון.
- רווח למניה: 5 öre, לעומת 49 öre באותו רבעון אשתקד.
- סעיפים פיננסיים: שלילי של SEK 66 מיליון, לעומת שלילי של SEK 22 מיליון שנה קודם לכן.
- מרג’ין EBITA מתגלגל ל-12 חודשים: 6.5%, לעומת 6.9%.
- החזר על ההון: 11% ב-12 החודשים האחרונים.
- ציון בריאות פיננסית: 2.42, המדורג "FAIR" על ידי InvestingPro.
- תשואת דיבידנד: 4.9%, המספקת תמיכה בהכנסות למרות האתגרים התפעוליים.
תוצאות מול תחזית
רווח למניה המתואם של Fagerhult עמד על $0.225, נמוך ב-$0.035 מהתחזית של $0.26 — פספוס של 13.5%. הכנסות של $2.02 מיליארד הגיעו כ-$10 מיליון מתחת לאומדן של $2.03 מיליארד, כלומר פספוס של כ-0.5%.
פספוס הרווחים היה משמעותי יותר מחוסר ההכנסות. המכירות היו קרובות לציפיות, אך הרווחיות נחלשה ככל שהיקפים ירדו והמרג’ינים התכווצו. ההנהלה ציינה גם כי EBITA המדווח נהנה מתיסוף earn-out חד-פעמי של כ-SEK 30 מיליון. בנטרול סעיף זה, מרג’ין EBITA הבסיסי היה עומד על כ-5.4%, מה שמרמז כי העסק נותר תחת לחץ משמעותי.
בהשוואה לשנה הקודמת, הרבעון היה חלש בבירור. ההכנסות ירדו 8.2%, EBITA צנח בכמעט 25%, והרווח למניה ירד בחדות. התוצאה חיזקה את ההערכה כי החברה עדיין מתמודדת עם מחזור ביקוש קשה.
תגובת השוק
המניה ירדה 19.3% ל-$15.2 לאחר פרסום הדוח, לעומת סיום יום המסחר הקודם של $18.8. כך מצאה עצמה המניה מעט מעל לשפל 52 השבועות של $14.1, ורחוק מתחת לשיא 52 השבועות של $46.4. למרות הירידה החדה, המניה נסחרת במכפיל הון של 1.97, וניתוח InvestingPro מצביע על כך שהמניה מוערכת ביתר במעט ביחס לשווי ההוגן. משקיעים המחפשים תובנות הערכה מעמיקות יותר יכולים לגשת לניתוח שווי הוגן מקיף ולמעל 5 ProTips נוספים בפלטפורמה.
גודל הירידה מצביע על כך שהמשקיעים התמקדו בקומבינציה של קצב הזמנות חלש, מרג’ינים נמוכים ותזרים מזומנים שלילי. הנראות המוגבלת של החברה בטווח הקרוב הוסיפה ככל הנראה ללחץ. לא סופקו נתוני היקף מסחר, ולכן לא ניתן לאשר האם המהלך התרחש עם פעילות חריגה בהיקפה, אך פעולת המחיר הייתה חמורה מספיק כדי להצביע על הערכה מחדש שלילית רחבה של התחזית.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה לא הציגה תחזית פיננסית מפורטת לטווח הקצר למכירות או לרווחים, וציינה כי הנראות נותרת מוגבלת. היא ציינה כי פרויקטים גדולים אינם צפויים לחזור בקרוב, אם כי קיימת פעילות מסוימת בטווח הארוך יותר. טיפ של InvestingPro מציין כי אנליסטים צופים שהחברה תישאר רווחית השנה למרות הרוח הנגדית בטווח הקרוב. למשקיעים המחפשים ניתוח מקיף, Fagerhult נמצאת בין למעלה מ-1,400 מניות המכוסות בדוחות Pro Research, המתרגמים נתונים פיננסיים מורכבים לאינטליגנציה ברורה וניתנת לפעולה.
החברה שמרה על מסלול תוכנית חיסכון בעלויות של SEK 100 מיליון, וציינה כי זיהתה הזדמנויות חיסכון נוספות של SEK 120 מיליון מהסקירה האסטרטגית שלה. Fagerhult צופה גם שיפור של כ-SEK 100 מיליון בהון החוזר ברבעון הרביעי, בעיקר מירידת מלאי וניהול חייבים משופר.
פעולות מתוכננות נוספות כוללות:
- מבנה מחדש ב-LTS בגרמניה, לרבות איחוד מכירות וסגירת אתר הייצור המקומי;
- השקעה שלילית בחברה הבת האסטונית, אשר תהפוך למפיץ;
- מכירת נכס משרדי בגילדפורד, בריטניה, הצפויה לסייע לתזרים המזומנים ולחוב הנקי.
ההנהלה ציינה כי עלויות המבנה מחדש מוערכות ב-SEK 350 מיליון עד SEK 400 מיליון, כאשר רוב ההשפעה במזומן צפויה ברבעון הרביעי ומעט ברבעון הראשון של 2027.
דברי מנהלי החברה
Bodil Sonesson, המנכ"לית, ציינה כי הרבעון היה מתחת לציפיות. "השוק נותר מאתגר במהלך הרבעון השלישי, והביצועים שלנו היו מתחת לציפיותינו. כמובן שאנחנו לא מרוצים מהתוצאה," אמרה.
היא הצביעה גם על פעולות הקיצוץ בעלויות של החברה. "תוכנית החיסכון של SEK 100 מיליון שהודענו עליה ביולי נמצאת במסלול," אמרה Sonesson, והוסיפה כי סך החיסכון בעלויות ברבעון השלישי הגיע ל-SEK 51 מיליון.
Oscar Wallstén, סמנכ"ל הכספים, ציין כי הרווחיות הבסיסית נותרה תחת לחץ לאחר נטרול תיסוף Capelon החד-פעמי. "בנטרול אותו סעיף, מרג’ין EBITA היה עומד על כ-5.4%," אמר.
סיכונים ואתגרים
- ביקוש חלש בבנייה חדשה: החברה ציינה כי הפעילות נותרת מוגבלת ברוב השווקים, מה שעלול לבלום את קצב ההזמנות והמכירות.
- לחץ על המרג’ינים: היקפים נמוכים, תמהיל חלש ועלויות חומרים גבוהות יותר מכווצים את הרווחיות.
- לחץ על תזרים המזומנים: תזרים מזומנים תפעולי שלילי והון חוזר גבוה נותרים קונצרן.
- עלויות מימון גבוהות יותר: הסעיפים הפיננסיים הידרדרו בחדות, ולחצו על הרווח למניה.
- סיכון ביצוע במבנה מחדש: החברה זיהתה חיסכון, אך העיתוי והמימוש של אותם תגמולים עדיין חשובים.
- נראות מוגבלת: ההנהלה ציינה כי פרויקטים גדולים אינם צפויים לחזור בקרוב, מה שהופך את ההתאוששות בטווח הקרוב לאי-ודאית.
שאלות ותשובות
אנליסטים התמקדו בעמידה בקובננטים, עלויות מבנה מחדש, הון חוזר ותחזית ההזמנות.
ההנהלה ציינה כי החברה עומדת בקובננטים הבנקאיים שלה, הכוללים מבחני כיסוי ריבית ומינוף. בנוגע למבנה מחדש, מנהלי העסקים ציינו כי האומדן של SEK 350 מיליון עד SEK 400 מיליון עדיין עומד בעינו, אם כי העיתוי הוסט מעט לכיוון הרבעון הרביעי והרבעון הראשון של 2027.
שאלות נוספות התמקדו בתזרים המזומנים ובהון החוזר. ההנהלה ציינה כי היא צופה שיפור של כ-SEK 100 מיליון ברבעון הרביעי ככל שהמלאי יתנרמל והחייבים ישתפרו. אנליסטים שאלו האם פרויקטים שנדחו עשויים לחזור, אך החברה ציינה כי אינה מצפה שפרויקטים גדולים יתממשו בקרוב.
תחום נוסף שעלה לדיון היה שוק השיפוצים ומרכזי הנתונים. ההנהלה ציינה כי שיפוצים הופכים לחלק גדול יותר מהעסק, בעוד מרכזי נתונים נותרים הזדמנות מבטיחה אך בעלת מחזור ארוך, עם למעלה מ-60 פרויקטים שהושלמו כבר ברחבי אירופה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








