Westgold Resources הודיעה על תחילת שנה חזקה לשנת הכספים 2027, עם ייצור של 98,400 אונקיות זהב ברבעון ספטמבר ועלויות שהישארו מתחת לתחזית הפיננסית, בעוד המניה עלתה 3.32% ל-$5.135. החברה ציינה כי הניבה AUD 602 מיליון ממכירות זהב, החזיקה ביותר מ-AUD 1 מיליארד במזומן, בזהב ובהשקעות נזילות, ונותרת על מסלול לעמוד בתחזית הפיננסית השנתית של 385,000 עד 425,000 אונקיות. לא סופקה תחזית רווח למניה או הכנסות לרבעון, ולכן לא ניתן היה לבצע השוואת רווחים ישירה.
נקודות מפתח
- Westgold ייצרה 98,400 אונקיות ברבעון הראשון של שנת הכספים 2027, בקירוב בהתאם לרבעון הקודם ובמסגרת התוכנית השנתית.
- עלות קיום כוללת (AISC) עמדה על AUD 2,912 לאונקייה, מתחת לטווח התחזית הפיננסית של AUD 2,980 עד AUD 3,380.
- החברה הניבה AUD 292 מיליון בתזרים מזומנים תפעולי מהמכרות, וסיימה את הרבעון עם יתרת אוצר של AUD 1.04 מיליארד.
- ההנהלה ציינה כי העסק מייצר כעת יותר ממה שניתן לעבד באופן מיידי, מה שיוצר מלאי חיץ שמסייע להמשיך להפעיל את הטחנות בעת שיבושים.
- החברה חזרה על יעדה ארוך הטווח להגיע לכ-500,000 אונקיות בשנה עד שנת הכספים 2029 באמצעות אסטרטגיית "Westgold 456".
ביצועי החברה
הרבעון של Westgold שיקף עסק שהופך עקבי יותר לאחר שנות שיקום. ייצור של 98,400 אונקיות היה קרוב ל-98,900 האונקיות שדווחו ברבעון הקודם, והחברה ציינה כי ייצרה יותר מ-400,000 אונקיות בארבעת הרבעונות האחרונים. רמת עקביות זו חשובה לחברת כרייה שבעבר הוערכה בחסר על ידי משקיעים בשל ביצוע לא אחיד.
החברה הדגישה גם סטרקצ’ר תפעולי חזק יותר. היקפי הכרייה עלו ב-7% ברבעון לרבעון ל-1.42 מיליון טון, בעוד תפוקת העיבוד הגיעה ל-1.46 מיליון טון. הטחנות פעלו בניצולת מלאה לאורך הרבעון, אפילו עם תחזוקה מתוכננת במתקני Murchison ו-Higginsville. ההנהלה ציינה כי מלאי החיץ שנבנה בתכנון מוקדם סייע לחברה להמשיך להפעיל את המפעלים כאשר מזג אוויר גשום סגר כבישי הובלה באזור Murchison.
נכסי Westgold ממוקמים כולם במערב אוסטרליה, סמכות שיפוט כרייה מדרגה ראשונה, והחברה נשענת על תיק של מרכזי פעילות ב-Murchison ובשדות הזהב הדרומיים. ריכוז גיאוגרפי זה מעניק לה יתרון קנה מידה ופשטות תפעולית, אך גם חושף אותה לסיכוני מזג אוויר ותשתיות אזוריים.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- ייצור זהב: 98,400 אונקיות ברבעון הראשון של שנת הכספים 2027, בהתאם ל-98,900 האונקיות של הרבעון הקודם.
- עלות קיום כוללת (AISC): AUD 2,912 לאונקייה, מתחת לטווח התחזית הפיננסית של AUD 2,980 עד AUD 3,380.
- מרג’ין AISC: AUD 3,117 לאונקייה, המשקף רווחיות גבוהה במחירי הזהב הנוכחיים.
- הכנסות ממכירות זהב: AUD 602 מיליון ממכירת כ-100,000 אונקיות.
- מחיר זהב ממומש: AUD 6,029 לאונקייה.
- תזרים מזומנים תפעולי מהמכרות: AUD 292 מיליון.
- תזרים מזומנים נטו מהמכרות: AUD 157 מיליון לאחר עלויות תפעוליות.
- צבירת אוצר בסיסית: AUD 251 מיליון לפני רכישות חוזרות, הוצאות צמיחה ומכירות נכסים.
- יתרת אוצר בסגירה: AUD 1.04 מיליארד במזומן, בזהב ובהשקעות נזילות.
- נזילות זמינה: AUD 1.6 מיליארד, כולל מסגרת אשראי של AUD 600 מיליון שטרם נמשכה.
רווחים מול תחזית
לא סופקה תחזית קונצנזוס לרווח למניה או להכנסות לרבעון, ולכן לא ניתן לחשב הכאה או החטאה רשמית. עם זאת, העדכון התפעולי מצביע על תחילת שנה בריאה. הייצור היה יציב, העלויות היו מתחת לתחזית הפיננסית, ויצירת המזומנים נותרה חזקה.
בהשוואה להיסטוריה האחרונה של Westgold, התוצאה נראית יותר כהמשך של שיפור בביצוע מאשר הפתעה חד-פעמית. החברה סיפקה ארבעה רבעונות רצופים מעל 400,000 אונקיות על בסיס שנתי, סימן לכך שבסיס הייצור שלה יציב יותר מאשר בתקופות קודמות. הנקודה הבולטת ביותר למשקיעים אינה הפתעת רווחים גדולה, אלא יכולת החברה לשמור על ייצור יציב תוך הרחבת בסיס העתודות ומימון צמיחה.
תגובת השוק
מניות Westgold עלו 3.32% ל-$5.135 מהסגירה הקודמת של $4.97. המניה רשמה עלייה של $0.165 ביום המסחר. תנועה זו מותירה את המניות כ-21.4% מעל השפל של 52 שבועות של $4.24, אך עדיין 37.1% מתחת לשיא של 52 שבועות של $8.16.
התגובה מרמזת כי משקיעים קיבלו בברכה את המשמעת התפעולית של הרבעון, אך לא בעוצמה מספקת כדי לאותת על הערכה מחדש מלאה. Westgold נותרת יצרנית זהב בשווי שוק קטן, ומניותיה עשויות לנוע עם שינויים במחירי הזהב, ביטחון הייצור ורגש כלפי חברות כרייה אוסטרליות. ללא נתוני מחזור, לא ניתן לקבוע האם המסחר היה כבד במיוחד.
תחזית פיננסית והנחיות
Westgold השאירה את התחזית הפיננסית לשנת הכספים 2027 ללא שינוי. החברה צופה לייצר 385,000 עד 425,000 אונקיות לשנה המלאה, עם עלות קיום כוללת של AUD 2,980 עד AUD 3,380 לאונקייה. ההנהלה ציינה כי ביצועי הרבעון הראשון הותירו את החברה על מסלול ברור לעמוד ביעדים אלה.
ההוצאות ההוניות צפויות להישאר גבוהות בעוד Westgold ממנת צמיחה באופן פנימי. ההון שאינו לקיום מוערך ב-AUD 450 מיליון עד AUD 480 מיליון לשנת הכספים 2027, בעוד ההוצאות על חקירה ופיתוח משאבים צפויות להסתכם ב-AUD 50 מיליון עד AUD 75 מיליון. ברבעון הראשון, החברה הוציאה AUD 111 מיליון על הון שאינו לקיום ו-AUD 24 מיליון על חקירה.
התוכנית ארוכת הטווח, הנקראת Westgold 456, קוראת להגדלת הייצור ל-425,000 עד 470,000 אונקיות בשנת הכספים 2028 ו-460,000 עד 510,000 אונקיות בשנת הכספים 2029. החברה צופה גם כי כושר העיבוד יגדל מ-5.7 מיליון טון בשנה ליותר מ-7 מיליון טון עד שנת הכספים 2029.
Westgold ציינה כי מדיניות החזר ההון שלה נותרת בתוקף, עם תשואה שנתית מינימלית של AUD 0.03 למניה, כולל לפחות AUD 0.02 כדיבידנד. הדירקטוריון אישר גם רכישה חוזרת בשוק בסך AUD 50 מיליון, מתוכה AUD 22.3 מיליון כבר הושלמו במחיר ממוצע של AUD 5.46 למניה.
דברי ההנהלה
הדירקטור המנהל והמנכ"ל Wayne Bramwell אמר: "סיפקנו תחילת שנה חזקה לשנת הכספים 2027, עם ייצור של 98,400 אונקיות בעלות קיום כוללת של AUD 2,912 לאונקייה, ואנו נמצאים על מסלול ברור לעמוד בתחזית הפיננסית שלנו לשנת הכספים 2027."
הוא הוסיף כי אסטרטגיית החברה פועלת כמתוכנן: "ייצור חזק יותר מניע יצירת מזומנים חזקה יותר, אשר ממנת הן את הצמיחה שלנו והן את ההחזרים השוטפים לבעלי המניות שלנו."
Bramwell טען כי השוק טרם הכיר במלואו בשינוי בעסק. "היסטורית, השוק הפחית את ערך Westgold בשל ביצוע לא עקבי, סיכון תפעולי, ועסק שעדיין נמצא בשיקום. חלק מכך היה מוצדק בזמנו, אך זה כבר לא המצב," אמר.
מנהל התפעול הראשי Aaron Rankine הדגיש את תפקיד מלאי החיץ ורצף הכרייה. "מלאי החיץ שלנו נבנה בתכנון מוקדם, יוצר חוסן בפעילות שלנו ומפחית סיכון בהרחבות הטחנות המצטברות המתוכננות שיתמכו בייצור גבוה יותר בעלות נמוכה יותר," אמר.
סיכונים ואתגרים
- סיכון ביצוע: Westgold עדיין מריצה מספר נכסים, כולל Great Fingall, שלא צפויה להגיע לייצור מסחרי עד הרבעון הרביעי של שנת הכספים 2027.
- עוצמת הון: החברה מוציאה רבות על פיתוח, תשתיות עיבוד וחקירה, מה שעלול להכביד על תזרים המזומנים בטווח הקרוב.
- מורכבות תפעולית: היקפי כרייה גבוהים יותר חייבים להיות מותאמים לכושר עיבוד ולוגיסטיקה, במיוחד כאשר החברה בונה מלאי חיץ ומרחיבה מרכזים.
- חשיפה למזג אוויר: מזג אוויר גשום עלול לשבש כבישי הובלה ולוחות זמנים של כרייה, אפילו כאשר מלאי החיץ מספק כרית ביטחון.
- לחץ עלויות: פיצול מוקדם בכריות פתוחות ותחזוקה עלולים להעלות עלויות יחידה ברבעונות מסוימים.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בהרצת מכרות, תוכניות הרחבה עתידיות והחזרי הון. השאלות התרכזו בנתיב של Bluebird להגיע ליותר מ-1 מיליון טון בשנה, כושר העיבוד הזמין ל-Beta Hunt, ואם החברה תמשיך ברכישות חוזרות מעבר ל-AUD 50 מיליון המאושרים.
ההנהלה ציינה כי עבודות הסרת המגבלות של Bluebird הושלמו וכי המכרה צפויה להגיע לקצב הפעילות הממוקד. לגבי Beta Hunt, החברה ציינה כי היא כבר כורה בקצב שנתי של 2 מיליון טון וצופה לשמור על קצב זה מהרבעון השני ואילך, בעוד כושר העיבוד כולל טיפול בתשלום עומד על כ-1.7 מיליון טון בשנה.
משקיעים שאלו גם על הרחבת שדות הזהב הדרומיים לטווח הארוך. Westgold ציינה כי מחקרים משולבים מתנהלים לגבי מערכת כרייה-וטחינה אפשרית של כ-4 מיליון טון, כאשר ההחלטה על מיקום הטחנה עדיין בבחינה. ההנהלה ציינה כי עבודת המחקר צפויה להסתיים במחצית השנייה של שנת הכספים 2027.
בנוגע להחזרי הון, Bramwell אמר כי הדירקטוריון מוכן להמשיך ברכישות חוזרות מעבר ל-AUD 50 מיליון אם הערך יישאר זמין. החברה ציינה גם כי היא מתמקדת בצמיחה אורגנית ולא ברכישות, כאשר ההנהלה תיארה את האסטרטגיה הנוכחית כבניית צמיחה מנכסים שהיא כבר מחזיקה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.







