Ivanhoe Mines דיווחה על תוצאות הרבעון השלישי של 2026 שהאכזיבו את וול-סטריט: רווח מתואם של $0.04 למניה, לעומת תחזית של $0.0647, והכנסות של $263.84 מיליון, מתחת לאומדן של $295.97 מיליון. הפספוס הגיע למרות עדכונים תפעוליים חזקים מפעילויות הנחושת והאבץ, ובהם EBITDA מתואם שיא של $241 מיליון והכנסות רבעוניות ראשונות מעל $1 מיליארד בפרויקט Kamoa-Kakula. המניה צנחה 6.48% ל-$8.31 במסחר לאחר שעות הפעילות ובמסחר שלאחר מכן, והתקרבה לקצה התחתון של טווח 52 השבועות שלה.
נקודות מפתח
- Ivanhoe Mines פספסה הן את תחזיות הרווח והן את תחזיות ההכנסות לרבעון.
- Kamoa-Kakula רשמה הכנסות רבעוניות שיא של מעל $1 מיליארד ו-EBITDA מתואם שיא.
- Kipushi המשיכה להתרחב ורשמה EBITDA שיא ומכירות גבוהות יותר.
- ההנהלה עדכנה את מסלול הייצור לטווח הקרוב ב-Kamoa-Kakula, ודחתה חלק מהכרייה בעפרות עשירות למועד מאוחר יותר.
- החברה ציינה כי צמצום השימוש בדיזל והגדלת השימוש באנרגיה סולארית צפויים לסייע בהורדת עלויות החל מהרבעון הבא.
ביצועי החברה
Ivanhoe Mines מסרה כי תוצאות הרבעון השלישי שיקפו מומנטום תפעולי חזק בכלל תיק הנכסים, אף שהמספרים המדווחים לא עמדו בציפיות האנליסטים. ה-EBITDA המתואם עלה ל-$241 מיליון, לעומת $180 מיליון ברבעון השני ו-$87 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד — עלייה של 177% על בסיס שנתי.
התרומה הגדולה ביותר הגיעה שוב מ-Kamoa-Kakula, שם ההכנסות חצו לראשונה את רף $1 מיליארד. פעילות הנחושת מכרה 67,000 טון ברבעון, לעומת 61,000 טון ברבעון השני, כאשר מחירי נחושת ממומשים גבוהים יותר ועלייה חדה בהכנסות מחומצה גופרתית תמכו בתוצאות.
גם Kipushi רשמה רבעון חזק, עם EBITDA של $108 מיליון — יותר מכפול לעומת הרבעון הקודם ועלייה של 300% לעומת השנה שעברה. ההנהלה ציינה כי מכרת האבץ הפכה למנוע רווח ותזרים מזומן משמעותי שני עבור הקבוצה.
עם זאת, השוק נראה ממוקד בפספוס הרווח ובתחזית הייצור המעודכנת ל-Kamoa-Kakula, שם עבודות הכרייה בעפרות עשירות נדחו והחברה העבירה דגש רב יותר לכרייה פתוחה.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $263.84 מיליון, ירידה של 10.9% לעומת תחזית של $295.97 מיליון.
- רווח למניה: $0.04, ירידה של 38.2% לעומת תחזית של $0.0647.
- EBITDA מתואם: $241 מיליון, לעומת $180 מיליון ברבעון השני של 2026 ו-$87 מיליון ברבעון השלישי של 2025.
- הכנסות Kamoa-Kakula: מעל $1 מיליארד, עלייה של 17% לעומת $855 מיליון ברבעון השני של 2026.
- EBITDA של Kamoa-Kakula: $478 מיליון, עלייה של 24.2% לעומת $385 מיליון ברבעון השני של 2026.
- הכנסות Kipushi: $255 מיליון, לעומת $146 מיליון ברבעון השני של 2026.
- EBITDA של Kipushi: $108 מיליון, לעומת $51 מיליון ברבעון השני של 2026.
- מזומן ותחליפי מזומן: $643 מיליון נכון ל-30.09, לעומת $635 מיליון בסוף הרבעון השני.
- חוב נטו יחסי: כ-$1.7 מיליארד, לעומת $1.5 מיליארד ברבעון השני.
- מינוף נטו יחסי: 2.26 פעמים, לעומת 2.48 פעמים ברבעון הקודם.
- שווי שוק: $8.47 מיליארד במחירים הנוכחיים.
- יחס שוטף: 2.16, המעיד כי נכסים נזילים עולים על התחייבויות לטווח קצר.
- מכפיל רווח: 65.6, המשקף כפולה גבוהה של רווחים.
רווח מול תחזית
הרווח המתואם למניה של Ivanhoe Mines עמד על $0.04, נמוך ב-$0.0247 מהאומדן הקונצנזוס של $0.0647 — פספוס של 38.2%. ההכנסות פספסו ב-$32.13 מיליון, או 10.9%, לעומת הציפיות.
הפספוס היה משמעותי מספיק כדי לאכזב משקיעים, אף שנכסי התפעול של החברה הציגו שיפור רצף חזק. Kamoa-Kakula שברה שיא הכנסות ו-Kipushi רשמה את רבעון ה-EBITDA הטוב ביותר שלה עד כה. הדבר מרמז כי הפער בין הרווח המדווח לציפיות נבע יותר מתזמון, עלויות ומיקס מוצרים, ופחות מהידרדרות רחבה בעסקים.
התוצאות הגיעו גם על רקע עלייה בעלויות המזומן ב-Kamoa-Kakula, שם עלויות המזומן C1 הגיעו ל-$3.00 לפאונד ברבעון, לעומת ממוצע מצטבר של $2.80 מתחילת השנה. ההנהלה ייחסה את העלייה לעלויות אנרגיה גבוהות יותר ולאיכות עפרה נמוכה יותר שעובדה.
תגובת השוק
מניית Ivanhoe Mines צנחה 6.48% ל-$8.31, לעומת שער הסגירה הקודם של $8.88. הירידה מחקה כ-$0.57 למניה והותירה את המניה קרוב לתחתית טווח 52 השבועות שלה, שנע בין $7.64 ל-$20.34.
המהלך מרמז כי המשקיעים לא הרגישו ביטחון מביצועי הנכסים החזקים. במקום זאת, הם נראו ממוקדים בפספוס הרווח, בנתוני ההכנסות הרכים ובאיפוס פרופיל הייצור לטווח הקרוב ב-Kamoa-Kakula. חולשת המניה בולטת במיוחד לנוכח העובדה שהחברה דיווחה על EBITDA שיא והתקדמות משמעותית הן ב-Kamoa-Kakula והן ב-Kipushi.
לא סופקו נתוני מחזור מסחר, ולכן לא ניתן לאשר האם הירידה התרחשה בנפח מסחר חריג.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה השאירה את תחזית עלויות המזומן השנתית ל-2026 עבור Kamoa-Kakula ללא שינוי, אף לאחר רבעון בעלויות גבוהות יותר. החברה ציינה כי עלייה בעלויות הדיזל צפויה להתמתן עם כניסתה לפעולה של מתקן סולארי חדש בהספק 60 מגה-וואט, שיפחית את הוצאות האנרגיה החל מהרבעון הרביעי.
לשנת 2027, Ivanhoe Mines עדכנה את תחזית הייצור של נחושת ל-300,000 עד 350,000 טון, תוך ציון כי הטווח מבוסס על ייצור ממכרה ולא על שחרור מלאי. ההנהלה ציינה כי התוכנית החדשה מפחיתה את התלות בשיקום Kakula ומוסיפה עפרה מכרייה פתוחה כמקור אספקה בסיכון נמוך יותר.
אבני דרך מרכזיות כוללות:
- פינוי קרקע מוקדם בשתי מחצבות פתוחות עשירות ברבעון הראשון של 2027.
- עפרה ראשונה מהמחצבות הפתוחות צפויה באוגוסט 2027.
- כושר מלא של בית הטחינה צפוי להתמלא ברבעון הרביעי של 2027.
- כושר מלא של בית ההיתוך צפוי לשימוש ברבעון הרביעי של 2027.
החברה ציינה גם כי Kamoa-Kakula עשויה לנוע לכיוון ייצור של 400,000 עד 450,000 טון נחושת ב-2028, בסיוע מחצבות פתוחות, עפרות עשירות יותר והרחבת שלב 4 עתידית. Kipushi מודרכת לייצור 270,000 עד 290,000 טון אבץ ב-2026, בעוד Platreef צפויה להתחיל ייצור מסחרי בסוף 2026 או תחילת 2027. אנליסטים נותרים אופטימיים לגבי הסיפור לטווח הארוך, כאשר ההמלצות הקונצנזוס שוריות ויעדי המחיר נעים בין $7.78 ל-$13.55. מנויי InvestingPro נהנים מגישה ל-13 ProTips נוספים עבור Ivanhoe Mines, לצד מדדים פיננסיים מקיפים ודוח מחקר Pro מפורט שהופך נתונים מורכבים למידע פעיל לקבלת החלטות השקעה חכמות יותר.
דברי ההנהלה
המייסד רוברט פרידלנד נקט טון שורי יוצא דופן ואמר: "מעולם לא הייתה עת טובה יותר לרכוש Ivanhoe Mines." הוא ציין כי הוא "בטוח ביותר" בשיקום ובצוות הניהול של החברה.
סמנכ"ל הכספים דיוויד ואן הירדן אמר כי Kipushi היא כעת "מנוע רווח ותזרים מזומן משמעותי שני עבור הקבוצה", תוך הדגשת החשיבות הגוברת של המכרה לפרופיל הפיננסי של החברה.
סגן הנשיא הבכיר לשירותים טכניים סיימון בוטומס אמר כי תוכנית המכרה המעודכנת הופכת כל שיפור ב-Kakula ל"יתרון ולא לתלות", המשקף את מאמצי ההנהלה לצמצם סיכוני הוצאה לפועל.
סיכונים ואתגרים
- עיכוב בכרייה ב-Kakula: עבודות הכרייה בעפרות עשירות צפויות כעת מאוחר יותר מהמתוכנן, דבר שעלול ללחוץ על תפוקת הנחושת לטווח הקרוב.
- עלויות תפעול גבוהות יותר: עלויות הדיזל והאנרגיה נותרות גבוהות, מה שהעלה את עלויות המזומן ברבעון.
- סיכון מיקס ייצור: איכות עפרה נמוכה יותר שעובדה ברבעון הפחיתה את היעילות לטווח הקרוב.
- חוב וצרכי הון: החוב הנטו גדל והחברה ממנת מספר פרויקטים גדולים בו-זמנית.
- סיכון הוצאה לפועל בפרויקטים חדשים: מחצבות פתוחות, תכנון שלב 4 ופיתוח Platreef דורשים הוצאה לפועל מוצלחת על פני מספר שנים.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו רבות בתוכנית המעודכנת של Kamoa-Kakula ובתזמון צמיחת הייצור העתידית. השאלות נסבו סביב הסיבה לכך שהחברה לא כללה מחצבות פתוחות מוקדם יותר, עד כמה ההנהלה בטוחה בתוכנית המכרה המעודכנת ומה מסלול הייצור החדש משמעותו לשנים 2027 ו-2028.
ההנהלה ציינה כי אסטרטגיית המחצבות הפתוחות החדשה מבוססת על מודלים גיאוטכניים והידרולוגיים מעודכנים, ונועדה להפחית את ההסתמכות על פיתוח מחדש של המנהרות התת-קרקעיות ב-Kakula. כמו כן נמסר כי אין צורך בהיתרים חדשים עבור המחצבות הפתוחות הראשונות, שכן כרייה פתוחה כבר נכללה בהיתרים המקוריים.
תחום נוסף שעלה לדיון היה תחזית הייצור ל-2027. ההנהלה ציינה כי יעד של 300,000 עד 350,000 טון מבוסס על ייצור ממכרה בלבד, ולא על שחרור מלאי. כמו כן נמסר כי החברה מצפה לבנות מלאי בהמשך, במקום להסתמך על הפחתת מלאי כדי לעמוד בתחזית הפיננסית.
האנליסטים שאלו גם על תמחור חומצה גופרתית, עלויות מזומן וכיבוי בית ההיתוך המתוכנן. ההנהלה ציינה כי הכיבוי הוקדם כדי להתאים לסדר הכרייה וכי 35 יום הוא משך רגיל לבנייה מחדש של הריצוף. לגבי חומצה גופרתית, החברה ציינה כי כל ירידת מחיר תגיע ככל הנראה לצד ירידה בעלויות הדיזל, מה שיסייע בקיזוז ההשפעה על המרג’ינים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









