Navitas Semiconductor דיווחה כי הכנסותיה ברבעון השלישי של 2026 עלו ב-38% לעומת התקופה המקבילה אשתקד וב-33% לעומת הרבעון הקודם. יחד עם זאת, יצרנית השבבים רשמה הפסד גדול מהצפוי, על רקע המשך ההשקעות במעבר לשווקי הספק הגבוה ולתשתיות AI. החברה דיווחה על הפסד של $0.14 למניה, לעומת תחזית האנליסטים להפסד של $0.04 למניה. ההכנסות הסתכמו ב-$13.99 מיליון, מעל לקונצנזוס של $13.5 מיליון. המניה עלתה ב-7.94% במסחר הרגיל ל-$8.56, ואחרי שעות המסחר הוסיפה עוד 6.31% ל-$9.10.
נקודות מפתח
- ההכנסות עלו ל-$13.99 מיליון — הצמיחה השנתית הראשונה של החברה מאז 2024.
- ההפסד למניה עמד על $0.14, גדול מהצפי להפסד של $0.04.
- מרג’ין הגולמי Non-GAAP השתפר ל-40.0%, הרבעון השלישי ברציפות של התרחבות.
- יחס הזמנות-למכירות (Book-to-bill) עמד על 2.0, המעיד על ביקוש חזק מהמכירות השוטפות.
- ההנהלה ציינה כי הכנסות תשתיות ה-AI צפויות להפוך לחלק גדול יותר מהעסק, עם האצת הצמיחה ב-2027.
ביצועי החברה
Navitas נמצאת בעיצומו של מהלך עסקי מהותי: מעבר ממוצרי צריכה ומובייל לאפליקציות ספק גבוה המשמשות מרכזי נתונים, מערכות AI ותשתיות אנרגיה. החברה ציינה כי המעבר הזה מתחיל לבוא לידי ביטוי בנתונים.
ההכנסות טיפסו ל-$14.0 מיליון ברבעון השלישי, לעומת $10.5 מיליון ברבעון השני ו-$10.1 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד. ההנהלה מסרה כי שווקי הספק הגבוה צמחו ביותר מ-50% לעומת הרבעון הקודם ובמעל 100% לעומת אשתקד. בנוסף, הכנסות המובייל צונחות לעבר אפס, מה שמשנה את תמהיל ההכנסות אך גם מקשה על ההשוואה בטווח הקרוב.
הרבעון הציג גם סימנים לשיפור בניהול התפעולי. ההפסד התפעולי צומצם ל-$10.9 מיליון, לעומת $11.4 מיליון ברבעון השני ו-$11.5 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד, וזאת למרות המשך ההשקעה במוצרים חדשים וכושר שרשרת האספקה.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $13.99 מיליון, עלייה של 33% לעומת הרבעון הקודם ו-38% לעומת אשתקד.
- הפסד למניה: $0.14, לעומת צפי להפסד של $0.04 ו-$0.03 ברבעון הקודם.
- מרג’ין גולמי Non-GAAP: 40.0%, עלייה של 50 נקודות בסיס לעומת הרבעון הקודם ו-130 נקודות בסיס לעומת אשתקד.
- הפסד תפעולי: $10.9 מיליון, לעומת $11.4 מיליון ברבעון השני ו-$11.5 מיליון ברבעון השלישי של 2025.
- הוצאות תפעוליות: $16.5 מיליון, לעומת $15.5 מיליון ברבעון השני ו-$15.4 מיליון אשתקד.
- מזומן ותחליפי מזומן: $531.5 מיליון בסוף הרבעון, ירידה מ-$557.4 מיליון ברבעון השני.
- מלאי: $32.4 מיליון, מתוכם $11.2 מיליון מסווגים כארוכי טווח, לעומת $19.5 מיליון ברבעון השני.
- יחס הזמנות-למכירות: 2.0, עם צבר הזמנות המתפרש עד אמצע 2027.
- חוב: אפס.
- שווי שוק: $2.07 מיליארד.
- בטא: 4.13, המעיד על תנודתיות גבוהה במיוחד ביחס לשוק הרחב.
על פי ניתוח InvestingPro, המניה נראית כעת מוערכת ביתר ביחס לאומדן השווי ההוגן שלה. משקיעים יכולים לבחון תובנות הערכת שווי נוספות ברשימת המניות המוערכות ביתר.
תוצאות מול תחזיות
Navitas פספסה את תחזית הרווח אך היכתה את תחזית ההכנסות. החברה דיווחה על הפסד של $0.14 למניה, לעומת הצפי להפסד של $0.04 — פער של $0.10 למניה. ההכנסות הסתכמו ב-$13.99 מיליון, מעל לתחזית של $13.5 מיליון ב-$0.49 מיליון, או 3.63%.
הפספוס ב-EPS היה גדול מהביצוע העודף בהכנסות, אך המשקיעים נראה כי התמקדו בצמיחה החזקה בשורה העליונה, בשיפור המרג’ין ובהערות האופטימיות של ההנהלה לגבי הביקוש העתידי. החברה ציינה כי הרבעון סימן את הצמיחה השנתית הראשונה בהכנסות מאז 2024, המרמזת כי העסק יוצא מתקופה ממושכת של ירידה.
תגובת השוק
מניות Navitas עלו בחדות בעקבות הדוח. המניה סיימה את מושב הבורסה הרגיל ב-$8.56, עלייה של 7.94% מהסגירה הקודמת של $7.93. במסחר שלאחר שעות הבורסה, היא טיפסה ל-$9.10, עלייה נוספת של 6.31%. כך עמדה המניה על כ-14.8% מעל לסגירה של היום הקודם.
אף לאחר הקפיצה, המניה נותרת רחוק מתחת לשיא של 52 שבועות שעמד על $34.17, ורק במעט מעל לקצה התחתון של הטווח ב-$6.85. המהלך מרמז כי המשקיעים התעודדו מצמיחת ההכנסות, מצבר ההזמנות ומהזדמנות תשתיות ה-AI לטווח הארוך, חרף ההפסד הגדול מהצפוי. לא סופקו נתוני היקף מסחר.
תחזית והנחיות ההנהלה
לרבעון הרביעי, Navitas צופה הכנסות של $16 מיליון, בטווח של פלוס/מינוס $0.5 מיליון, המייצגות צמיחה של 14% לעומת הרבעון הקודם בנקודת האמצע ו-119% לעומת אשתקד. החברה גם הנחתה למרג’ין גולמי Non-GAAP של 40.5%, בטווח של פלוס/מינוס 100 נקודות בסיס, ולהוצאות תפעוליות של כ-$25 מיליון, בטווח של פלוס/מינוס $1 מיליון, כולל עלויות הקשורות לרכישת Claros.
ההנהלה ציינה כי החברה צופה צמיחה דו-ספרתית רבעון-על-רבעון לאורך 2027, בהובלת תשתיות ה-AI ונקודות מפנה במוצרים מרובים. לדבריה, הכנסות תשתיות ה-AI עשויות להשלש מהבסיס של 2026 בשנת הלוח 2027, בעוד שווקים שאינם AI צפויים להישאר פלט בערך.
החברה גם ציינה כי רכישת Claros, שהושלמה בתחילת אוקטובר תמורת כ-$126 מיליון, מרחיבה את הפלטפורמה שלה לטכנולוגיית רגולטור מתח משולב (IVR) למעבדי AI, ומכפילה את שוק הכתובת הניתן לשירות (SAM) ל-2030 ליותר מ-$8 מיליארד.
הדרך לרווחיות נותרת בפוקוס מרכזי עבור משקיעים. נתוני InvestingPro מראים כי לחברה ציון בריאות פיננסית של 1.63, המדורג כ"חלש", ואנליסטים אינם צופים רווחיות השנה. אנליסטי וול-סטריט קבעו יעדי מחיר בטווח שבין $8 ל-$21, המשקפים פערי דעות רחבים לגבי סיכויי הטרנספורמציה של החברה.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Chris Allexandre אמר כי התעשייה נכנסת לשלב חדש שבו הספק — ולא אספקת השבבים בלבד — הוא האילוץ המרכזי על צמיחת ה-AI. "הספק הוא כעת האילוץ מספר אחד על מחשוב ה-AI," אמר. "השאלה אינה עוד רק כמה GPU או XPU ניתן לייצר ולפרוס, אלא כמה ניתן להפעיל בפועל."
הוא גם ציין כי הטרנספורמציה של החברה ניכרת כעת בתוצאות. "Navitas 2.0 אינה עוד תוכנית, אלא מציאות," אמר, תוך שהוא מצביע על תמהיל ההכנסות, הצמיחה והתרחבות המרג’ין.
סמנכ"לית הכספים Tonya Stevens אמרה כי החברה משנה את תמהילה לעבר שווקים בעלי ערך גבוה יותר. "המעבר המואץ בתמהיל ההכנסות הכולל לעבר שווקים בעלי ערך גבוה וספק גבוה, ומרחק ממובייל וצריכה זולה, נותר יסודי לאסטרטגיית התרחבות המרג’ין הגולמי שלנו," אמרה.
סיכונים ואתגרים
- הרווחיות עדיין רחוקה. Navitas ממשיכה לרשום הפסדים, וההנהלה צופה הוצאות נוספות בטווח הקרוב.
- ההוצאות התפעוליות עולות. ההוצאות ברבעון הרביעי צפויות לקפוץ לכ-$25 מיליון עם הוספת עלויות הקשורות ל-Claros והשקעות נוספות.
- סיכון הביצוע גבוה. החברה מנסה לנהל מספר מעברי מוצר בו-זמנית, כולל SiC, GaN ו-IVR.
- ריכוז לקוחות עשוי להיות משמעותי. חלק גדול מסיפור הצמיחה תלוי במספר מוגבל של תוכניות hyperscaler ו-OEM.
- השימוש במזומן ראוי למעקב. יתרת המזומן של החברה ירדה במהלך הרבעון עקב מימון הרכישה ובניית המלאי.
שאלות ותשובות
אנליסטים לחצו על ההנהלה בנוגע לנראות צמיחת 2027, השפעת רכישת Claros והדרך לרווחיות.
שאלה אחת התמקדה בשיעור הצמיחה לשנה הבאה שכבר מגובה בצבר הזמנות לעומת זכיות בעיצובים חדשים. ההנהלה ציינה כי צבר ההזמנות מתפרש עד אמצע 2027 וכי יחס הזמנות-למכירות נשאר מעל 1 במשך שני רבעונים.
שאלה נוספת בחנה כיצד Claros משתווה לספקיות IVR אחרות. ההנהלה ציינה כי הטכנולוגיה מתוכננת במיוחד לאפליקציות XPU ומתבלטת בכך שהיא משלבת קבלים, סלילים ובקרים במערכת מודולרית.
אנליסטים גם שאלו על מודל שבירת האיזון של החברה. ההנהלה ציינה כי עם מרג’ין גולמי מעל 50% והוצאות תפעוליות הצומחות לאט יותר מההכנסות, שבירת האיזון עשויה להגיע ברמת הכנסות של כ-$60 מיליון.
שאלות נוספות עסקו בנתח שוק, בעיתוי אימוץ ה-IVR במחזורי עיצוב המעבדים ובאסטרטגיית הייצור המשולב ללא מפעלים (fabless) של החברה, שלדברי ההנהלה נועדה לאזן בין שליטה טכנולוגית לשותפויות עם יצרני שבבים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.






