RxSight דיווחה על הפסד מתואם צר מהצפוי ברבעון השלישי של 2026, אך ההכנסות הגיעו מתחת לתחזית של וול-סטריט והמניה צנחה בחדות במסחר המאוחר. החברה רשמה EPS מתואם של -$0.21, טוב יותר מהתחזית האנליסטית של -$0.29, בעוד ההכנסות עמדו על $24.6 מיליון – מתחת לקונצנזוס של $27.19 מיליון. המניה ירדה 10.68% במסחר המאוחר לרמה של $4.10, לאחר שסיימה את מושב הבורסה הרגיל ב-$4.59, ירידה של 4.38% ביום.
נקודות מפתח
- ההכנסות ירדו 19% בהשוואה לשנה קודמת ל-$24.6 מיליון, על רקע ירידה בנפח הפרוצדורות ולחץ תחרותי.
- EPS מתואם של -$0.21 היכה את התחזיות, אך החסר בהכנסות נראה משמעותי יותר למשקיעים.
- המרג’ין הגולמי ירד ל-73.6% מ-79.9% שנה קודמת, בעיקר בשל עלייה ברזרבות המלאי.
- ההנהלה אמרה כי מהלך ארגון מחדש צפוי להוריד את הוצאות התפעול ב-2027, גם כשהחברה ממשיכה להשקיע במכירות, בעסקת Alcon ובפיתוח עדשה מהדור הבא.
- המניה ירדה ל-$4.10 במסחר המאוחר, סמוך לתחתית טווח 52 השבועות שלה, $4.40–$13.22.
ביצועי החברה
RxSight דיווחה כי ההכנסות ברבעון השלישי ירדו על רקע היחלשות נפח הפרוצדורות של עדשת ה-Light Adjustable Lens ותהליך ארגון מחדש מסחרי מקיף. סך ההכנסות ירד ל-$24.6 מיליון מ-$30.3 מיליון שנה קודמת. הכנסות מפרוצדורות LAL היוו $22.8 מיליון מתוך סכום זה.
נפח הפרוצדורות ירד 11% בהשוואה שנתית ל-23,128 יחידות. ההנהלה אמרה כי הירידה שיקפה שילוב של עונתיות, תחרות מתגברת והפרעה פנימית הקשורה להרחבת כוח המכירות ומיפוי מחדש של טריטוריות.
הוצאות התפעול של החברה היו יציבות יחסית. הוצאות SG&A עמדו על $27.4 מיליון, פלט בהשוואה לשנה קודמת, בעוד הוצאות המחקר ופיתוח עמדו על $9.2 מיליון, לעומת $9.1 מיליון ברבעון המקביל אשתקד. הדבר מעיד כי החברה המשיכה להשקיע בפיתוח מוצרים גם כשהמכירות נחלשו.
RxSight סיימה את הרבעון עם $254.7 מיליון במזומן וב השקעות לטווח קצר, כולל תשלום מקדמה של $60 מיליון הקשור לשיתוף הפעולה עם Alcon. יתרת המזומן מעניקה לחברה מרחב נוסף למימון האסטרטגיה שלה, גם בזמן שהיא עובדת על חזרה לצמיחה. נתוני InvestingPro מראים כי החברה מחזיקה יותר מזומן מאשר חוב במאזן שלה, כאשר יחס שוטף של 4.07 משקף נזילות שוטפת איתנה. לניתוח מעמיק יותר של המצב הכספי של RXST, משקיעים יכולים לגשת לדוח המחקר המקיף של Pro, הזמין עבור מניה זו ו-1,400+ מניות אמריקאיות נוספות ב-InvestingPro.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: $24.6 מיליון, ירידה של 19% מ-$30.3 מיליון שנה קודמת
- הכנסות מפרוצדורות LAL: $22.8 מיליון
- נפח פרוצדורות LAL: 23,128, ירידה של 11% מ-26,045 שנה קודמת
- מרג’ין גולמי: 73.6%, ירידה מ-79.9% שנה קודמת
- הוצאות SG&A: $27.4 מיליון, פלט בהשוואה שנתית
- הוצאות מו"פ: $9.2 מיליון, עלייה קלה מ-$9.1 מיליון
- הפסד נקי: $16.2 מיליון, או $0.39 למניה
- הפסד נקי מתואם: $8.6 מיליון, או $0.21 למניה
- מזומן והשקעות: $254.7 מיליון בסוף הרבעון
- שווי שוק: $190.5 מיליון
- יחס שוטף: 4.07, המעיד על נזילות גבוהה
תוצאות מול תחזית
ההפסד המתואם של RxSight עמד על $0.21 למניה והיכה את תחזית האנליסטים של $0.29 למניה ב-$0.08, או 27.59%. ההכנסות, לעומת זאת, פספסו את התחזיות ב-$2.59 מיליון, או 9.53%, וסיימו ב-$24.6 מיליון לעומת תחזית של $27.19 מיליון.
התוצאה המעורבת מסבירה את תגובת השוק. ההכאה בEPS הייתה משמעותית באחוזים, אך החברה עדיין מפסידה כסף, והחסר בהכנסות הצביע על ביקוש בסיסי חלש יותר. ברבעון שבו המכירות ירדו 19% בהשוואה שנתית, המשקיעים נראו ממוקדים יותר בחולשה בשורת ההכנסות מאשר בהפסד הקטן מהצפוי.
תגובת השוק
המניה ירדה לפני הדוח ואחריו. היא סיימה את מושב הבורסה הרגיל ב-$4.59, ירידה של 4.38% מהסגירה הקודמת של $4.80. במסחר המאוחר היא ירדה עוד 10.68% ל-$4.10, ירידה של $0.49 מהסגירה. הירידה מאריכה שנה קשה לבעלי המניות, כאשר המניה ירדה 54% מתחילת השנה ו-35% בששת החודשים האחרונים, על פי נתוני InvestingPro. טיפ של InvestingPro מציין כי המניה נסחרת סמוך לשפל של 52 שבועות, אם כי ניתוח השווי ההוגן של הפלטפורמה מצביע על כך שהמניה עשויה להיות מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות – ומציב את RXST ברשימת המניות המוערכות בחסר.
מהסגירה הקודמת של $4.80, המניה ירדה כ-14.58% עד סוף המסחר המאוחר. המניות קרובות כעת לתחתית טווח 52 השבועות שלהן, ועל פי הנתונים שסופקו, מתחת לשפל הנקוב של $4.40. הדבר מעיד כי המשקיעים נותרים זהירים לגבי מסלול הצמיחה לטווח הקצר של החברה.
לא סופקו נתוני נפח מסחר, ולכן לא ניתן לאשר האם המהלך התרחש עם נפח חריג גבוה במיוחד. עם זאת, גודל הירידה במסחר המאוחר מצביע על תגובה שלילית לביצועי המכירות של הרבעון ולתחזית.
תחזית פיננסית והנחיות
RxSight לא סיפקה תחזית פיננסית לכל שנת 2026. ההנהלה אמרה כי היא מתכננת לחזור להנחיות רשמיות כאשר תדווח על תוצאות הרבעון הרביעי בתחילת 2027.
לרבעון הרביעי של 2026, ההנהלה צופה כי מכירות LAL יהיו "תואמות יותר למה שראינו ברבעון השני", מה שמרמז על צמיחה רצופה של ספרה בודדת גבוהה עד בינונית בהכנסות מהרבעון השלישי. המנהלים אמרו כי מגמות אוקטובר היו מעודדות, אך הזהירו גם כי פעילות תחרותית וניסויי מוצרים עלולים להמשיך ללחוץ על התוצאות.
החברה גם פירטה עדיפויות לטווח ארוך:
- שיקום השימוש ב-LAL בארה"ב בתוך בסיס ההתקנות הקיים
- קידום פלטפורמת העדשה המתכווננת מהדור הבא
- ביצוע שיתוף הפעולה עם Alcon
- הפחתת הוצאות תפעול ב-2027 לעומת 2026
ההנהלה אמרה כי 2028 הוא יעד האישור המוקדם ביותר האפשרי לעדשה מהדור הבא, אם כי אין מדובר בתאריך סופי. החברה צופה לספק פרטים נוספים על אבני דרך כאשר תספק את התחזית הפיננסית ל-2027.
דברי המנהלים
המנכ"ל עזיז מוטיוואלה אמר כי בסיס הרופאים של החברה נותר תומך בטכנולוגיה. "שני הדברים הנפוצים ביותר שאני שומע מכירורגים כשאני מדבר איתם הם: ראשית, ’אנחנו אוהבים את הטכנולוגיה. אנחנו רוצים לעשות יותר.’ שנית, ’פשוט לא רואים אתכם מספיק’", אמר. ההערה מצביעה על בעיה מסחרית, לא על בעיית מוצר, לפי השקפת ההנהלה.
מוטיוואלה הוסיף כי RxSight רואה מקום לצמוח על ידי שיפור הקשר ותמיכת תהליכי העבודה. "יש לנו בסיס התקנות משמעותי וקהילה גדולה של רופאים המאמינים בחוזקה בערך ההתכווננות", אמר. "ההזדמנות שלנו היא להניע אימוץ עמוק יותר באמצעות מעורבות תכופה ואיכותית יותר."
על הנוף התחרותי, אמר כי עדשות חדשות יותר אינן משנות עדיין את הטיעון המרכזי לטובת LAL. "אני לא חושב שאנשים עוברים ל-EDOF כברירת המחדל", אמר. "עבור הרוב המכריע של מטופלי פוסט-רפרקטיב, LAL עדיין היא ברירת המחדל הראשית."
סיכונים ואתגרים
- לחץ תחרותי: השקות עדשות חדשות ותוכניות דגימה חינמית מקשות על RxSight לשמור על תשומת לב הכירורגים ושימושם.
- שיבוש כוח המכירות: החברה כמעט הכפילה את כוח המכירות האמריקאי שלה, אך קליטה ומיפוי מחדש של טריטוריות עלולים לפגוע בהוצאה לפועל לטווח הקצר.
- לחץ על המרג’ין: המרג’ין הגולמי ירד בחדות בהשוואה שנתית, מה שמראה כי הרווחיות נותרת שברירית.
- ריכוז הכנסות: העסק עדיין תלוי מאוד בנפח פרוצדורות LAL, כך שכל האטה משפיעה באופן מוגזם.
- סיכון ביצוע ביוזמות חדשות: שותפות Alcon ותוכנית העדשה מהדור הבא עשויות ליצור ערך, אך שתיהן דורשות זמן ופיתוח מוצלח.
- מסלול לרווחיות: האנליסטים אינם צופים כי החברה תהיה רווחית השנה, אם כי InvestingPro מעניק לחברה ציון בריאות פיננסית "טוב" של 2.79 בסך הכל.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בסיבות לירידה של הרבעון, בהשפעת התחרות ובמסלול החזרה לצמיחה של החברה. שאלות רבות התרכזו סביב השאלה האם החולשה הייתה בעיקרה עונתית, האם השקות תחרותיות גוזלות נתח שוק, וכמה מההאטה נבעה מארגון המחדש הפנימי של החברה.
ההנהלה אמרה כי הירידה נבעה משלושה גורמים: עונתיות, לחץ תחרותי ושיבוש פנימי מהשיפוץ של כוח המכירות. המנהלים הוסיפו כי החברה מעבירה משאבים מהנחת התקני העברת אור לעבר שימוש עמוק יותר בבסיס ההתקנות הקיים.
נושא מפתח נוסף היה עסקת Alcon. ההנהלה אמרה כי אבן הדרך של 120 הימים הייתה חשובה מכיוון שהיא נעלה את תשלום המקדמה של $60 מיליון וחיזקה את המאזן. החברה אמרה כי פרטים נוספים על אבני דרך עתידיות יגיעו עם התחזית הפיננסית ל-2027.
האנליסטים שאלו גם על העדשה מהדור הבא. ההנהלה אמרה כי 2028 הוא יעד האישור המוקדם ביותר האפשרי ותיארה שלושה יעדים למוצר: הרחבת הזכאות, הפחתת מספר הביקורים הנדרשים לנעילה ושיפור תהליך הניתוח.
לבסוף, השאלות עסקו בלחץ התחרותי בקרב מטופלי ניתוח פוסט-רפרקטיב. ההנהלה אמרה כי מתחרים נמצאים בניסוי, אך היא אינה רואה מעבר רחב מ-LAL בפלח זה. במקום זאת, היא מסגרה את הנושא כצורך בביצוע מסחרי חזק יותר ומעורבות תכופה יותר עם רופאים.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









