National Securities Depository Limited (NSDL) דיווחה על צמיחה חזקה בהכנסות ועלייה מתונה ברווחים ברבעון השני של שנת הכספים 2027. ההכנסות הכוללות המאוחדות עלו ב-34.8% בהשוואה שנתית ל-INR 582.6 קרורס, ו הרווח הנקי המאוחד גדל ב-10.9% ל-INR 122.2 קרורס. המניה נסחרה לאחרונה ב-$720.6, עלייה של 2.78%, מה שמצביע על תגובה חיובית מתונה של השוק, כאשר המשקיעים שקלו את המומנטום העסקי החזק מול ההוצאות הגבוהות בטכנולוגיה ובגיוס כישרונות.
נקודות מפתח
- צמיחת ההכנסות המאוחדות עלתה על צמיחת הרווח, בשל המשך ההשקעות בטכנולוגיה, אבטחת סייבר ופיתוח מוצרים.
- פתיחת חשבונות דמאט נותרה חזקה, עם סך חשבונות של 4.72 קרורס ותוספת נטו של 15.6 לאק ברבעון.
- ברוקרים מתחום הפינטק הפכו לגורם צמיחה משמעותי יותר, והם אחראים ל-23.5% מפתיחת החשבונות הגדלה, לעומת 9.3% בלבד שנה קודם לכן.
- NSDL הדגישה את DEMAT 2.0, פלטפורמה ניסיונית מבוססת בלוקצ’יין לניירות ערך מסוג טוקן וסילוק ח.ז., כהזדמנות צמיחה לטווח ארוך.
- ההנהלה ציינה כי נתח השוק הקמעונאי הוא תחום הפיגור העיקרי של החברה, גם כאשר היא שומרת על עמדות דומיננטיות במשמורת, בשירותי מנפיקים ובהצבעה אלקטרונית.
ביצועי החברה
NSDL סיימה רבעון חזק בשורת ההכנסות, בזכות פעילות שוק ערה יותר, פתיחת חשבונות גבוהה ומומנטום מתמשך בפעילות המשמורת המרכזית שלה. ההכנסות המאוחדות מפעילות עלו ב-36.5% ל-INR 545.9 קרורס, בעוד שסך ההכנסות הכוללות המאוחדות הגיע ל-INR 582.6 קרורס. החברה שמרה על שיעור רווח ברוטו מרשים של מעל 93% ב-12 החודשים האחרונים, המשקף את אופי הפעילות בעלת המרווחים הגבוהים של עסקי המשמורת שלה. על פי נתוני InvestingPro, NSDL קיבלה ציון בריאות פיננסית "טוב" של 2.63, הנתמך במדדי רווח ותזרים מזומנים חזקים.
הרווחיות אף היא השתפרה, אם כי בקצב איטי יותר מהכנסות. הרווח הנקי המאוחד (PAT) עלה ל-INR 122.2 קרורס, גידול של 10.9% בהשוואה שנתית. על בסיס עצמאי, ההכנסות מפעילות עלו ב-11.6% בהשוואה שנתית ל-INR 227.8 קרורס, והרווח הנקי העצמאי (PAT) עלה ב-5.2% ל-INR 126.7 קרורס.
החברה ציינה כי הפעילות העצמאית שלה תורמת כ-88% מסך הרווח המאוחד, מה שמדגיש את חשיבות פעילות המשמורת המרכזית. במקביל, NSDL מרחיבה את נוכחותה באמצעות מוצרים חדשים, ממשקי API, בנקאות תשלומים ותוכניות חינוך למשקיעים.
הרבעון גם שיקף רקע נוח לשוקי ההון בהודו. פעילות ההנפקות הראשוניות לציבור (IPO) נותרה חזקה, וההנהלה ציינה כי מומנטום השוק הראשוני נוטה לתמוך בפעילות NSDL דרך היקפי הנפקה ועסקאות גבוהים יותר.
נתונים פיננסיים עיקריים
- סך הכנסות כוללות מאוחדות: INR 582.6 קרורס, עלייה של 34.8% בהשוואה שנתית.
- הכנסות מאוחדות מפעילות: INR 545.9 קרורס, עלייה של 36.5% בהשוואה שנתית.
- רווח נקי מאוחד (PAT): INR 122.2 קרורס, עלייה של 10.9% בהשוואה שנתית.
- EBITDA מאוחד: INR 178.5 קרורס, עלייה של 12.5% בהשוואה שנתית.
- שיעור EBITDA מאוחד: 30.6%.
- הכנסות עצמאיות מפעילות: INR 227.8 קרורס, עלייה של 11.6% בהשוואה שנתית ו-25.1% ברצף רבעוני.
- סך הכנסות כוללות עצמאיות: INR 279.8 קרורס, עלייה של 11.7% בהשוואה שנתית ו-27.4% ברצף רבעוני.
- רווח נקי עצמאי (PAT): INR 126.7 קרורס, עלייה של 5.2% בהשוואה שנתית ו-42.1% ברצף רבעוני.
- שיעור EBITDA עצמאי: 63% כולל הכנסות דיבידנד, או 58.6% ללא הכנסות דיבידנד.
- שווי נקי עצמאי: INR 2,263.4 קרורס.
תוצאות מול תחזיות
לא סופקו נתוני קונצנזוס רשמיים של רווח למניה או הכנסות בחומרים שפורסמו. ההשוואה הרלוונטית ביותר היא מול הבסיס של NSDL מהשנה הקודמת ומגמת הפעילות האחרונה.
על בסיס זה, הרבעון היה חזק בבירור. ההכנסות המאוחדות מפעילות צמחו ב-36.5% בהשוואה שנתית, בעוד הרווח הנקי המאוחד עלה ב-10.9%. הפער בין צמיחת ההכנסות לצמיחת הרווח מצביע על כך שהחברה עדיין סופגת עלויות גבוהות יותר, בעיקר בטכנולוגיה ובגיוס כישרונות קריטיים.
התוצאה נראית יותר כביצוע תפעולי מוצק מאשר כהפתעת רווחים דרמטית. מומנטום ההכנסות היה הבולט, בעוד שצמיחת הרווח הייתה בריאה אך פחות בולטת. תבנית זו עקבית עם מסר ההנהלה לפיו NSDL נמצאת בשלב בנייה טכנולוגית ומשקיעה לתמיכה בצמיחה עתידית.
תגובת השוק
מניית NSDL נסחרה לאחרונה ב-$720.6, עלייה של 2.78% מהסגירה הקודמת. המניה נותרת רחוקה מהשיא של 52 שבועות שעמד על $1,180 ונמצאת מעט מעל השפל של $688, מה שמצביע על כך שהמניה טרם התאוששה לרמות קודמות. טיפים של InvestingPro מדגישים כי המניה נסחרת קרוב לשפל של 52 שבועות וה-RSI מצביע על תחום מכירת־יתר, דבר שעשוי לעניין משקיעים מוכווני ערך. למנויים יש גישה ל-11 ProTips נוספים המספקים תובנות מעמיקות יותר על שווי NSDL ומומנטום המניה.
המהלך מצביע על כך שהמשקיעים הגיבו בחיוב לפרופיל הצמיחה של הרבעון, אך ללא שכנוע חזק. עלייה של פחות מ-3% מצביעה על אופטימיות זהירה ולא על שינוי רוחב בהערכת השווי.
מיקום המניה בקצה התחתון של טווח 52 השבועות עשוי גם לשקף את התמקדות השוק בלחץ על המרווחים, דיונים לא פתורים על תמחור והזמן שעשוי לקחת ליוזמות הצמיחה החדשות להתרחב. לא סופקו נתוני היקף מסחר חריגים.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה לא סיפקה תחזית פיננסית רשמית לרווחים, אך פירטה מספר נושאים צופי פני עתיד.
החברה ציינה כי נתח השוק הקמעונאי בחשבונות דמאט הוא העדיפות הראשונה שלה. ההנהלה הודתה כי NSDL נותרת חזקה במשמורת מוסדית, ממשקי API, איגרות חוב, מנפיקים בלתי רשומים והצבעה אלקטרונית, אך ציינה כי הצד הקמעונאי הוא המקום שבו עליה להדביק את הפער. החברה הוסיפה כ-30 משתתפים חדשים במשמורת ב-1.5 השנים האחרונות, רבים מהם ברוקרים מתחום הפינטק, וצופה שמערכות יחסים אלו יתמכו ברווחי נתח שוק עתידיים.
הוצאות הטכנולוגיה צפויות להיות פלט בשנת הכספים 2027 לעומת השנה הקודמת, לאחר תקופה של השקעות מואצות. ההנהלה ציינה כי החברה עוברת ממצב "הדבקת פערים" לשלב "בנייה" סלקטיבי יותר המתמקד בחדשנות, בינה מלאכותית, אבטחת סייבר ופיתוח מוצרים.
NSDL ציינה גם כי קליטת חברות בלתי רשומות התייצבה על כ-3,000 חברות לרבעון ואינה צפויה לרדת הרבה יותר. החברה צופה כי תרומת ברוקרי הפינטק תמשיך לעלות ככל שהשותפים החדשים יתרחבו.
DEMAT 2.0 נותרת פיילוט ב"ארגז החול" הרגולטורי של SEBI. הפלטפורמה כבר טיפלה בשלוש הנפקות איגרות חוב בשווי של כ-INR 1,000 קרורס ומיועדת לתמוך בניירות ערך מסוג טוקן עם סילוק ח.ז. ההנהלה ציינה כי ההזדמנות עשויה להתרחב עם הזמן, אך הלוח הזמני תלוי באסדרה ובאימוץ השוק.
חברת הבת לבנקאות תשלומים צפויה גם היא להמשיך להיות גורם צמיחה, כאשר ההנהלה הדגישה רכישת לקוחות, צמיחת פיקדונות ורכישת UPI כתחומי מיקוד מרכזיים. למשקיעים המחפשים ניתוח מקיף, NSDL היא אחת מ-1,400+ החברות המכוסות על ידי דוחות Pro Research המפורטים של InvestingPro, אשר הופכים נתונים פיננסיים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה.
דברי ההנהלה
Vijay Chandok, המנכ"ל ומנהל העסקים הראשי, אמר כי המיקוד של החברה ברבעון זה היה על "הגדלת בסיס הלקוחות שלנו", שיפור חוויית הלקוח וחיזוק המודעות בקרב המשקיעים. המסר תאם את נתוני הפעילות של הרבעון, שהראו המשך צמיחה בחשבונות והרחבת ערוצי ההפצה.
הוא הוסיף כי NSDL "עשתה הרבה עבודת הדבקת פערים" ועוברת לשלב של "קפיצה קדימה ולא הדבקת פערים". ההערה מצביעה על מעבר מהוצאות תשתית להשקעות מוצר וטכנולוגיה ממוקדות יותר.
על DEMAT 2.0, ציין Chandok כי הפיילוט "ממנף את טכנולוגיית הספר המבוזר לתמיכה בניירות ערך מסוג טוקן ולאפשר סילוק בזמן אמת." הוא הוסיף כי איגרות חוב מסוג טוקן עשויות לפתוח "הזדמנות שוק חדשה לגמרי", אם כי הדגיש כי הדרך קדימה תלויה באסדרה.
סמנכ"ל הכספים Jigar Shah אמר כי הרווח העצמאי תורם כ-88% מהרווח המאוחד, וציין כי בנק התשלומים צובר תאוצה הן ברכישת לקוחות והן בפיקדונות.
סיכונים ואתגרים
- פער בנתח השוק הקמעונאי: NSDL עדיין מפגרת בחשבונות דמאט קמעונאיים, וההנהלה ציינה כי זהו התחום העיקרי הדורש שיפור.
- לחץ על המרווחים מהוצאות השקעה: עלויות הטכנולוגיה, אבטחת הסייבר והכישרונות נותרות גבוהות, דבר שעשוי להגביל את צמיחת הרווח בטווח הקרוב.
- אי-ודאות בתמחור: הדיונים על העלאת דמי הסילוק טרם הובילו להחלטה.
- רוויה בקליטת מנפיקים בלתי רשומים: הפלח נראה כי התייצב, מה שמצמצם מקור אחד לצמיחה גדלה.
- תלות רגולטורית: DEMAT 2.0 וניירות ערך מסוג טוקן מבטיחים, אך היקפם תלוי ב-SEBI ובהתפתחויות מדיניות רחבות יותר.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בחמישה תחומים עיקריים: DEMAT 2.0, נתח שוק קמעונאי, מומנטום IPO, הוצאות טכנולוגיה ובנק התשלומים.
על DEMAT 2.0, ציינה ההנהלה כי הפלטפורמה עדיין בשלב פיילוט, מוגבלת למשקיעים מוסדיים והנפקות איגרות חוב. זו אינה יוזמה בלעדית של NSDL, שכן היא מפותחת במשותף עם CDSL. שלוש הנפקות איגרות חוב בסך של כ-INR 1,000 קרורס כבר הושלמו.
על נתח השוק הקמעונאי, ציינה ההנהלה כי נתח החברה השתפר מ-9% ל-12% ול-14% ונמצא כעת בטווח של 16% עד 18%. החברה ציינה כי האתגר קשה מאחר ו-3 המשתתפים הגדולים במשמורת שולטים ב-60% עד 65% מהשוק, אך היא צופה שהשותפים החדשים מהפינטק יסייעו.
שאלות על מומנטום IPO ופעולות תאגידיות זכו לתשובה אופטימית יותר. ההנהלה ציינה כי פעילות IPO יכולה להוסיף כ-25% עד 30% למומנטום העסקי בתקופות חזקות, וצופה כי הקצב הנוכחי יימשך אם תנאי השוק יישארו נוחים.
האנליסטים גם לחצו על נושא הוצאות הטכנולוגיה. ההנהלה ציינה כי שלב ההשקעות הכבד מתמתן וכי ההוצאות בשנת הכספים 2027 צפויות להיות פלט לעומת השנה הקודמת. החברה צופה שמינוף תפעולי ישתפר ככל שאפקט הבסיס יתנרמל.
לגבי בנק התשלומים, ציינה ההנהלה כי הפעילות צמחה משמעותית, כאשר בסיס הלקוחות עלה ל-54.3 לאק והפיקדונות הגיעו ל-INR 378.1 קרורס. רכישת UPI גם היא צוברת תאוצה, אם כי החברה ציינה כי לא כימתה כל תועלת מהסדר אפשרי עתידי של שיעור הנחה לסוחרי UPI.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.







