UPM דיווחה על תוצאות חלשות מהצפוי לרבעון השלישי של 2026: רווח למניה מתואם של $0.19 לעומת תחזית של $0.2821, והכנסות של $2.27 מיליארד לעומת $2.32 מיליארד שצפו האנליסטים. האכזבה נבעה מעלייה בעלויות האנרגיה והדלק, מהתרוקנות מלאים בכמה מגזרים ומתנאי שוק מתונים שפגעו במרג’ין. המניה צנחה 5.83% ל-$23.09, סמוך לקצה התחתון של טווח 52 השבועות שלה.
נקודות מפתח
- UPM פספסה את תחזיות הרווח וההכנסות ברבעון השלישי, כאשר הרווח למניה נפל ב-32.65% מהצפוי.
- ההנהלה ציינה שהרבעון היה מתון יותר לאחר מחצית ראשונה חזקה, בשל עלויות משתנות גבוהות יותר והתנהגות זהירה של לקוחות.
- תזרים המזומנים התפעולי נותר חזק עם EUR 420 מיליון, והחוב הנטו ירד ב-EUR 320 מיליון לעומת הרבעון הקודם.
- התרוקנות המלאים פגעה ב-Adhesive Materials וב-Specialty Materials, בעוד ש-Communication Papers סבלה מביקוש אירופי חלש ועודף כושר ייצור גבוה בתעשייה.
- פרויקטים אסטרטגיים, ובהם מפעל הזיקוק הביוכימי Leuna והפרדת WISA המתוכננת, נותרו מרכזיים בסיפור ארוך הטווח של החברה.
ביצועי החברה
UPM מסרה כי הרבעון השלישי היה חלש יותר מהמחצית הראשונה של השנה, עם מכירות של EUR 2.202 מיליארד, ירידה של 1% לעומת אשתקד, ו-EBIT מתואם של EUR 131 מיליון, ירידה של 8% בהשוואה שנתית. החברה ציינה שעלויות אנרגיה ודלק גבוהות יותר הגדילו את ההוצאות המשתנות, בעוד שאי-הוודאות הגלובלית הפכה לקוחות לזהירים יותר והובילה להתרוקנות מלאים בכמה קווי מוצרים.
התוצאות הציגו תמונה מעורבת בתיק הפעילויות. Fibres South נותרה רווחית למרות מחירי עיסת עץ נמוכים, ואילו Fibres North חזרה ל-EBIT חיובי לאחר חולשה שנבעה מתחזוקה ברבעון הקודם. לעומת זאת, Communication Papers רשמה הפסד EBIT של EUR 8 מיליון כאשר הביקוש האירופי ירד 7% ועודף הכושר נותר גבוה. Advanced Materials גם היא ספגה התרוקנות מלאים כבדה, בעיקר באירופה, אם כי ההנהלה ציינה שהמרג’ין עמד בלחץ.
בתשעת החודשים הראשונים של 2026, ה-EBIT המתואם עלה 10% בהשוואה שנתית ל-EUR 601 מיליון, מה שמעיד שהעסק עדיין הניב תוצאות מוצקות לאורך תקופה ארוכה יותר, גם כאשר הרבעון השלישי התמתן.
עיקרי הנתונים הפיננסיים
- הכנסות: EUR 2.202 מיליארד, ירידה של 1% בהשוואה שנתית.
- EBIT מתואם: EUR 131 מיליון, ירידה של 8% בהשוואה שנתית.
- מרג’ין EBIT מתואם: 5.9% מהמכירות, לעומת רמה גבוהה יותר במחצית הראשונה.
- תזרים מזומנים תפעולי: EUR 420 מיליון ברבעון השלישי.
- חוב נטו: ירד ב-EUR 320 מיליון לעומת הרבעון השני של 2026.
- חוב נטו ל-EBITDA: 2.09 פעמים בסוף הרבעון השלישי, מעל יעד המדיניות של החברה הקובע פחות מ-2.0 פעמים.
- EBIT מתואם לתשעה חודשים: EUR 601 מיליון, עלייה של 10% בהשוואה שנתית.
- EBITDA לתשעה חודשים: גבוה ב-EUR 119 מיליון לעומת התקופה המקבילה ב-2025.
- הערכות שווי נכסי יער: ירדו כ-EUR 40 מיליון ברבעון השלישי.
- EBIT של Communication Papers: הפסד של EUR 8 מיליון.
- שווי שוק: $13.5 מיליארד.
- תשואת דיבידנד: 6.1%, כאשר UPM שמרה על תשלומי דיבידנד במשך 30 שנים רצופות לפי InvestingPro.
תוצאות מול תחזית
הרווח למניה המתואם של UPM עמד על $0.19, נמוך ב-$0.0921 לעומת תחזית הקונצנזוס של $0.2821, פער של 32.65%. ההכנסות של $2.27 מיליארד הגיעו $50 מיליון מתחת לתחזית של $2.32 מיליארד, חוסר של 2.16%.
הפער ברווח למניה היה משמעותי יותר מהפער בהכנסות, מה שמצביע על כך שלחץ על המרג’ין היה הבעיה המרכזית. עלויות אנרגיה ודלק גבוהות יותר, כוח תמחור חלש יותר בחלק מהמגזרים והתרוקנות מלאים פגעו כולם ברווחיות. הרבעון היה מתון יותר מהמחצית הראשונה, אך התוצאות מתחילת השנה עדיין הציגו שיפור, עם EBIT מתואם לתשעה חודשים גבוה ב-10% לעומת אשתקד.
תגובת השוק
מניית UPM ירדה 5.83% ל-$23.09 לאחר הדוח, לעומת סיום המסחר הקודם של $24.52. המניה נמוכה כעת בכ-$1.43 ביחס לרמתה ביום הקודם. המניה נסחרת כעת סמוך לתחתית טווח 52 השבועות שלה, $22.12 עד $27.94, מה שמעיד שהמשקיעים הגיבו בזהירות לאכזבה בתוצאות ולתחזית הפיננסית המתונה לטווח הקרוב.
הירידה עקבית עם תגובה שלילית לדוח רווחים. הצניחה במניה הגיעה למרות תזרים מזומנים חזק וצמצום החוב, מה שמצביע על כך שהמשקיעים התמקדו יותר בחוסר ברווח, בביקוש חלש בחלק מהעסקים ובהערות החברה לפיהן הקצה העליון של התחזית הפיננסית למחצית השנייה נראה כעת פחות סביר.
תחזית פיננסית והנחיות
ההנהלה השאירה את התחזית הפיננסית ל-EBIT במחצית השנייה של 2026 ללא שינוי, אך ציינה שהקצה העליון של הטווח נראה כעת פחות סביר לאחר הנפחים הנמוכים ועלויות המשתנות הגבוהות יותר ברבעון השלישי. החברה צופה מספר גורמים משפיעים ברבעון הרביעי:
- כ-EUR 60 מיליון בהחזרי אנרגיה עבור Communication Papers, שיירשמו בדצמבר.
- כ-EUR 55 מיליון בתיסוף חיובי של נכסי יער.
- כ-EUR 65 מיליון בעלויות תחזוקה, גבוה בכ-EUR 40 מיליון לעומת הרבעון השלישי.
- תמיכה עונתית לעסקי האנרגיה עם עלייה בביקוש לחשמל בחורף.
- מחירי תשומות יציבים יותר, עם פחות עליית עלויות לעומת התקופה מהרבעון השני לרבעון השלישי.
לגבי 2027, UPM ציינה שעלויות התחזוקה צפויות להיות נמוכות יותר בסך הכל מכיוון שני כיבויים מרכזיים לא יחזרו: Paso de los Toros ו-Olkiluoto 3. החברה גם צופה שהשינויים ב-Process 3 של מפעל הזיקוק הביוכימי Leuna יסתיימו ברבעון הראשון של 2027, עם תחילת ייצור משולב ברבעון השני של 2027. כושר ייצור נומינלי צפוי בתחילת 2028, שהוא הצעד המרכזי לקראת פעילות חיובית ב-EBIT.
ההנהלה גם הדגישה הזדמנות גדלה בשוק מרכזי הנתונים בפינלנד, שם היא רואה ביקוש לאספקת חשמל לטווח ארוך, קרקע מחוברת לרשת וייצור אנרגיה מתחדשת.
דברי ההנהלה
המנכ"ל Massimo Reynaudo אמר שהרבעון נפגע מעלויות גבוהות יותר וביקוש לקוחות חלש יותר.
"לאחר מחצית ראשונה חזקה, הרבעון השלישי התברר כמתון יותר. עלויות אנרגיה ודלק גבוהות תרמו לעלייה בעלויות המשתנות," אמר. הוא הוסיף שאי-הוודאות הפכה לקוחות לזהירים יותר והובילה להתרוקנות מלאים ניכרת בכמה שווקים.
Reynaudo גם הצביע על הפרויקטים התעשייתיים ארוכי הטווח של החברה. על מפעל הזיקוק Leuna אמר: "העניין המסחרי במוצרים העיקריים ובזרמי הלוואי חזק. חוזי הלקוחות המאושרים וצינור המכירות וכשירות הלקוחות עולים פי כמה על כושר הייצור השנתי של המפעל."
על עסקי האנרגיה אמר כי UPM ממוקמת היטב להפיק תועלת מהביקוש החדש בפינלנד. "אנו ממוקמים היטב לנצל את יתרונות פיתוח מרכזי הנתונים בפינלנד," אמר.
סמנכ"ל הכספים Tapio Korpeinen אמר שהחברה ממשיכה להתמקד בחיזוק המאזן. "חיזוק תזרים המזומנים ושמירה על יתרה חזקה במאזן נותרים עדיפויות ברורות עבורנו. המטרה שלנו היא לרדת מתחת ליעד המדיניות שלנו של פי 2 חוב נטו ל-EBITDA," אמר.
סיכונים ואתגרים
- עלויות אנרגיה ודלק גבוהות: אלה ממשיכות ללחוץ על העלויות המשתנות והמרג’ין.
- התרוקנות מלאים בחומרים מתקדמים: הביקוש עשוי להישאר חלש עד שהמלאים יתנרמלו.
- עודף כושר ייצור ב-Communication Papers: תנאי השוק האירופי נותרים קשים, מה שמגביל את כוח התמחור.
- כיבויי תחזוקה: הפסקות מתוכננות עלולות לפגוע בייצור ובתזרים המזומנים.
- עיכובים בהרצת Leuna: בעיות טכניות דחו חלק מלוח הזמנים של מפעל הזיקוק הביוכימי.
- אי-וודאות מאקרו: ההנהלה ציינה שהתנהגות זהירה של לקוחות משפיעה על דפוסי ההזמנות בכמה עסקים.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בארבעה תחומים מרכזיים: נראות הרבעון הרביעי, תנאי שוק עיסת העץ, עסקי האנרגיה וקצב התרוקנות המלאים.
השאלות התרכזו בשיעור השיפור שUPM צופה ברבעון הרביעי, בעיקר מהחזרי אנרגיה, הערכות שווי יערות וחוזק עונתי ביחידת האנרגיה. ההנהלה אמרה שהרבעון צפוי להשתפר לעומת הרבעון השלישי, אך לא מספיק כדי לקזז לחלוטין את כל הרוחות הנגדיות.
האנליסטים גם שאלו על שוק עיסת העץ ושערי החליפין. ההנהלה אמרה שתנאי עיסת העץ ברבעון הרביעי נראים טובים יותר מהרבעון השלישי, בסיוע העלאות מחירים שכבר הוכרזו וביקוש עונתי משתפר, אך נמנעה ממתן תחזית פיננסית מעבר לכך. דולר אמריקאי חזק יותר תואר כחיובי לעיסת העץ ולדלקים ביולוגיים.
מוקד נוסף היה עסקי האנרגיה. ההנהלה אמרה ששוק החשמל בפינלנד עובר ממצב של ביקוש פלט לצמיחה, המונעת בחלקה על ידי מרכזי נתונים. היא טענה שהשילוב של אספקת חשמל, קרקע וכושר ייצור של UPM מעניק לה עמדה חזקה בעסקאות חשמל לטווח ארוך.
לבסוף, האנליסטים לחצו לקבל פרטים נוספים על התרוקנות המלאים. ההנהלה אמרה שהירידה במשלוחים ב-Adhesive Materials וב-Specialty Materials נראית זמנית, אם כי היא עשויה להימשך לתוך הרבעון הרביעי לפני שהביקוש יתנרמל. לניתוח מעמיק יותר של הבריאות הפיננסית של UPM — שאותה InvestingPro מדרג כ-"טובה" עם ציון 2.77 — משקיעים יכולים לגשת לדוח המחקר המקיף של Pro, הזמין עבור UPM ומעל 1,400 מניות אמריקאיות נוספות, המתרגם נתונים מורכבים למודיעין ברור וניתן לפעולה.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.








