| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
בתום סדרה של העלאות ריבית בשנה האחרונה, בנק ישראל הודיע ביום שני כי הריבית תישאר ללא שינוי בשיעור של 4.75%.
אבל איך בעלי הדירות שמתמודדים עם נטל המשכנתא הגבוה ממילא צריכים לנהוג עכשיו?
בהתאחדות יועצי המשכנתאות העריכו כי אנו קרבים לקראת "יציבות בשוק המשכנתאות".
ההמלצה של ההתאחדות לציבור היא לבחון אופציות של מיחזורים (תהליך בנקאי שבו תנאי המשכנתא משתנים וחוב קיים מתחלף בחוב אחר בטווח ובריבית שונים) ובחירת מסלולים, שניתן יהיה לשנות אותם, אם וכאשר הריבית תתחיל לרדת.
בהתאחדות הדגישו כי עד כה השוק התאפיין בעליות ריבית, והמיחזורים נעשו בעיקר כדי לצמצם את ההחזר החודשי. כעת, מומלץ לבחון את כדאיות המיחזורים, תוך התייחסות לאופציה עתידית של הורדת שיעור הריבית של בנק ישראל.
נוסף על כך, בהתאחדות ציינו כי מומלץ לבחון את המסלולים, שיכולים להוות תחליף למסלול הפריים, ללא חשיפה גבוהה לעמלות פירעון מוקדם. דבר שמאפשר ריבית נמוכה יותר בתקופה הקרובה ואפשרות למחזור עתידי, אם וכאשר הריבית תרד.
בהתאחדות ציינו כי למרות האופטימיות, משקי בית רבים עדיין חווים קשיים גדולים. הסיבה לכך היא שהמחירים ממשיכים לעלות ולמשקי בית רבים יש מינוס בבנק והלוואות נוספות על המשכנתא.
כדי לסייע לאותם משקי בית, מסבירים בהתאחדות, ראוי כי בנק ישראל יבחן ויאשר את הוראת השעה לגבי משכנתא לכל מטרה, כדי לאחד תחת המשכנתא את כלל ההלוואות שנלקחו (עד 70%) ולהביא להקטנת ההחזרים החודשיים של מאות אלפי משקי בית.