סלאניס (Celanese Corp.) פרסמה תוצאות מעורבות לרבעון השלישי של 2026: החברה עקפה את תחזיות הרווח של וול-סטריט אך הציגה הכנסות נמוכות מהצפוי, תוך שהיא נשענת על חיסכון בעלויות, ביקוש חזק יותר למוצרים מיוחדים ומשמעת בתזרים המזומנים. הרווח המתואם עמד על $1.65 למניה, מעל התחזית של $1.56, בעוד שההכנסות הסתכמו ב-$2.56 מיליארד, מתחת ל-$2.62 המיליארד שנצפו. המניה עלתה 3.39% ל-$49.57 במסחר לאחר שעות הפעילות, לעומת סיום יום המסחר הקודם של $47.94.
ראשי פרקים
- סלאניס היכתה את תחזיות הרווח אך פספסה את תחזיות ההכנסות, ומכאן תוצאות מעורבות לרבעון.
- ההנהלה ציינה כי היא עדיין מצפה לתזרים מזומנים חופשי של $700 מיליון עד $800 מיליון ב-2027.
- החברה מטווחת לקיצוץ משולב של כ-$100 מיליון בעלויות ובריבית בשנה הבאה.
- חטיבת Engineered Materials נותרה נקודת אור, בזכות ביקוש מתחומי האלקטרוניקה, הרפואה ובינה מלאכותית.
- חטיבת Acetyls התמודדה עם סביבת תמחור תנודתית, אך ההנהלה ציינה כי צעדי הפחתת עלויות צפויים לסייע ב-2027.
ביצועי החברה
סלאניס מסרה כי ביצועי הרבעון השלישי משקפים עסק שהולך ומתמקד באיכות המרג’ין, ייצור מזומנים ומוצרים מובחנים, במקום בצמיחה בנפח. ההנהלה הצביעה על תוצאות חזקות בחטיבת Engineered Materials, שבה יישומי אלקטרוניקה ורפואה המשיכו להניב ביצועים עודפים, וכן על שיפור באיכות תיק הרכב, אף שנפחי הרכב הכוללים ירדו — בעיקר בסין.
החברה הדגישה גם את ההתקדמות בחטיבת Acetyls, שם היא מעצבת מחדש את טביעת הרגל הייצורית ומקדמת מוצרי מורד הזרם כגון אמולסיות ואבקות. מנכ"ל החברה סקוט ריצ’רדסון אמר כי המודל התפעולי של סלאניס בנוי לגמישות בהתאם לתנאי השוק — דבר שהיה משמעותי ברבעון שעוצב על ידי תנודות חדות בחומרי גלם, תנודתיות במתנול ועלויות אנרגיה.
סלאניס הדגישה גם את יכולתה לייצר תזרים מזומנים חופשי בסביבות שוק שונות — מסר שנועד להרגיע משקיעים לאחר תקופה של ביקוש לא אחיד ופעילות מבנית.
ראשי פרקים פיננסיים
- הכנסות: $2.56 מיליארד, מתחת לתחזית של $2.62 מיליארד.
- רווח מתואם למניה: $1.65, מעל התחזית של $1.56.
- הפתעת הרווח למניה: 5.77% מעל ההערכות.
- הפתעת ההכנסות: 2.29% מתחת להערכות.
- תחזית תזרים מזומנים חופשי: $700 מיליון עד $800 מיליון ל-2027.
- חיסכון בעלויות: כ-$100 מיליון בקיצוץ משולב של עלויות וריבית מטוווח ל-2027.
- חיסכון בעלויות לשנה הנוכחית: כ-$70 מיליון הזורמים לתוך 2026 מצעדים אחרונים.
- חיסכון נוסף ל-2027: $30 מיליון עד $40 מיליון מצעדים שכבר יושמו.
- הוצאות הון: צפויות להישאר בטווח של $300 מיליון עד $350 מיליון.
- תמורות מהשקעה שלילית: יותר מ-$150 מיליון כבר מובטחים מעסקת Nutrinova.
רווח מול תחזית
הרווח המתואם למניה של סלאניס, $1.65, עקף את הקונצנזוס של $1.56 ב-$0.09, כלומר ב-5.77%. ההכנסות של $2.56 מיליארד פספסו את התחזית של $2.62 מיליארד ב-$60 מיליון, או 2.29%.
התוצאה מרמזת כי המשקיעים היו מוכנים להתעלם מהחוסר בהכנסות, מכיוון שהחברה הציגה רווח גבוה מהצפוי וחיזקה את סיפור ייצור המזומנים שלה. ההפתעה לא הייתה גדולה, אך היא הספיקה להראות שסלאניס עדיין מוצאת דרכים להגן על הרווחים גם בסביבת ביקוש סוערת.
מבחינה מעשית, הרבעון נראה חזק יותר מבחינת רווחיות מאשר מבחינת צמיחה. תבנית זו מתאימה לדגש האחרון של החברה על תמחור, פריון ואיכות תיק, במקום רדיפה אחר נפח.
תגובת השוק
מניית סלאניס עלתה 3.39% ל-$49.57 לאחר פרסום הדוח, לעומת סיום יום המסחר הקודם של $47.94. העלייה של $1.63 למניה מרמזת כי המשקיעים הגיבו בחיוב להפתעת הרווח ולהערות ההנהלה על תזרים מזומנים חופשי, חיסכון בעלויות וביקוש למוצרים מיוחדים.
המניה נותרת מתחת לשיא של 52 שבועות שעמד על $70.70, אך היא גבוהה בהרבה מהשפל של $35.13. כך מוצבת המניה באמצע טווח המסחר השנתי שלה, מה שמותיר מקום הן לאופטימיות והן לזהירות.
התנועה לאחר שעות הפעילות הייתה בונה אך לא אופורית. זה עקבי עם רבעון שהיה מוצק מבחינת רווח, אך לא חזק מספיק מבחינת הכנסות כדי לעורר עלייה גדולה יותר. על פי ניתוח InvestingPro, המניה נראית מוערכת בחסר ברמות הנוכחיות, כאשר יחס PEG של 0.18 בלבד מרמז על פוטנציאל צמיחה אטרקטיבי ביחס למחיר. הערכת השווי ההוגן של הפלטפורמה מצביעה על פוטנציאל עלייה משמעותי ממחיר המסחר הנוכחי, ומציבה את סלאניס בין המניות ברשימת המניות המוערכות בחסר.
תחזית והנחיות
ההנהלה ציינה כי היא מצפה לתזרים מזומנים חופשי של $700 מיליון עד $800 מיליון ב-2027, הנתמך על ידי רווחים, שיפורים בהון חוזר והוצאות מבניות נמוכות יותר. החברה ציינה גם כי היא מצפה לכ-$100 מיליון בקיצוץ משולב של עלויות וריבית בשנה הבאה, כולל $30 מיליון עד $40 מיליון מצעדים שכבר קיימים, כ-$20 מיליון מנורמליזציה של עלויות פונקציונליות וכ-$40 מיליון בחיסכון נטו בריבית.
סלאניס שמרה על הוצאות הון בטווח של $300 מיליון עד $350 מיליון וציינה כי אין לה צורך להעלות את הוצאות ההון. החברה ציינה גם כי היא מטווחת לרווחי פריון ברוטו של $150 מיליון ב-2027, עם יעד לעשות אף יותר אם יתאפשר.
מבחינה עסקית, ההנהלה ציינה כי ביקוש האלקטרוניקה והרפואה ב-Engineered Materials צפוי להימשך לתוך 2027, בסיוע צמיחת מרכזי הנתונים הקשורה לבינה מלאכותית ושלושה פרויקטי מסחור צפויים במחצית הראשונה של השנה. ב-Acetyls, החברה מצפה כי סגירת מפעל Lanaken ופעולות טביעת רגל אחרות יתמכו במרג’ינים ובסטרקצ’ר העלויות בשנה הבאה. תשואת תזרים המזומנים החופשי של החברה, 13%, מדגישה את יכולתה לייצר מזומנים — טיפ של InvestingPro מדגיש כי השווי מרמז על תשואת תזרים מזומנים חופשי חזקה. עם ציון בריאות פיננסית "טוב" של 2.65 מתוך 5, משקיעים יכולים לגשת לניתוח מעמיק יותר דרך 6+ ProTips נוספים הזמינים באופן בלעדי לחותמים.
דברי המנהלים
ריצ’רדסון אמר כי החברה רואה מסלול ארוך ב-Engineered Materials, בעיקר באלקטרוניקה וברפואה. "אנו רואים סוג של שסע דורי בביקוש הנובע מבניית מרכזי הנתונים הגלובלית סביב בינה מלאכותית," אמר, והוסיף כי מדובר ב"רוח גבית של מספר שנים".
הוא גם מסגר את אסטרטגיית המוצרים של החברה כזו הבנויה סביב פתרונות לקוחות ולא נפח סחורות. "אנו מאמינים שיש לנו יכולות ייפוי כוח אמיתיות בעסק Engineered Materials שלנו," אמר, תוך שהוא מתאר את תיק הפולימרים הרחב של החברה ואת מאמציה להתאים אותו לצרכי הלקוחות.
בנוגע לתזרים המזומנים, סמנכ"ל הכספים צ’אק קיריש אמר כי סלאניס הוכיחה שהיא יכולה לייצר $700 מיליון עד $800 מיליון של תזרים מזומנים חופשי בסביבות שונות. מסר זה נועד לחזק את יכולת החברה לממן פעולות, לצמצם חוב ולתמוך בערך לבעלי המניות גם כאשר השווקים אינם אחידים.
סיכונים ואתגרים
- תנודתיות בחומרי גלם: סלאניס ציינה כי העלויות נעות שוב במספר אזורים, דבר שעלול ללחוץ על המרג’ינים.
- לחץ אנרגיה באירופה: מחירי אנרגיה גבוהים יותר ורמות מים נמוכות בנהר ריין עלולים להוסיף עלויות.
- תנודות שוק Acetyls: העסק נותר חשוף לתנאי מתנול ותמחור תנודתיים.
- חולשה בתחום הרכב: הנפחים ירדו ב-2026, בעיקר בסין.
- רמות מלאי: מלאי גבוה נותר גורם מעכב על ההון החוזר ועל המרת המזומנים.
- מינוף גבוה: עם יחס חוב להון עצמי של 2.82, החברה נושאת מינוף פיננסי משמעותי שעלול להגביל את הגמישות בעת מיתון.
לניתוח מקיף של סיכונים אלה ושל המצב הכספי של סלאניס, משקיעים יכולים לעיין בדוח המחקר המפורט של Pro הזמין ב-InvestingPro, אחד מ-1,400+ מניות אמריקאיות המכוסות עם תובנות מומחה ומידע ניתן לפעולה.
שאלות ותשובות
האנליסטים התמקדו בשאלה האם סלאניס יכולה לשמור על תזרים מזומנים חופשי, להמשיך לצמוח באלקטרוניקה וברפואה, ולהגן על המרג’ינים ב-Acetyls.
השאלות התרכזו בהנחות שמאחורי יעד תזרים המזומנים החופשי ל-2027, עמידות הביקוש באלקטרוניקה ובבריאות, ושאלה האם נדרשת יותר כושר ייצור במורד הזרם בחצי הכדור המערבי. ההנהלה ציינה כי החברה עדיין רואה ביקוש חזק בתחומים בעלי ערך גבוה ועשויה להשקיע נוסף במידת הצורך, אך בכוונתה להישאר ממושמעת בהוצאות ההון.
האנליסטים גם לחצו לקבל פרטים על תמחור Acetyls באסיה, השפעת המכסים האירופיים על מונומר ויניל אצטט, והתחזית לרכב ולניילון. ריצ’רדסון אמר כי עסק הרכב שיפר את איכותו גם כאשר הנפחים ירדו, בעוד שקיריש אמר כי הקלת מלאי הניילון לוקחת יותר זמן מהצפוי, כאשר הטבה של $45 מיליון שנדונה בעבר קרובה כעת ל-$30 מיליון ב-2026.
תחום נוסף שזכה לתשומת לב היה עסקת Nutrinova ותוכנית ההשקעה השלילית הרחבה יותר של החברה. ההנהלה ציינה כי Mitsui רכשה חלק נוסף ביותר מ-$150 מיליון וכי סלאניס מצפה לסדרה של עסקאות דומות שיסייעו להגיע ליעד ההשקעה השלילית של $1 מיליארד עד סוף 2027.
מאמר זה נוצר ותורגם בתמיכת AI ונבדק על ידי עורך. לקבלת מידע נוסף, עיין בתנאים והתניות שלנו.









