| מתן חביליו, ישראל היום |
תעשיית ההייטק הישראלית רעשה אתמול לאחר הדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" על המגעים לרכישת חברת הסייבר הישראלית וויז על ידי גוגל בסכום חסר תקדים גם עבור ענקית הטכנולוגיה: 23 מיליארד דולר..
צריך לומר, אם העסקה אכן תצא לפועל, מדובר בהבעת אמון משמעותית בתעשייה הישראלית ואמירה שהפוטנציאל העסקי פה גובר על כל השלכות המלחמה.
ראשית, כדאי לדבר על המשמעות של עסקה כזו דווקא בעת הזו. זו אמירה של אחת מהחברות הגדולות בעולם שנותנת גב לתעשייה הישראלית, שנמצאת אולי בתקופה הקשה ביותר שלה אי פעם. מעניין, שדווקא אסף רפופורט, שהיה בחזית המאבק נגד הרפורמה המשפטית, הוא זה שיביא כל כך הרבה כסף לקופת המדינה.
מאז הדיווח התעשייה מתחלקת לשתיים: בשיחות עם בכירים, אלה שמקורבים לוויז שומרים על שתיקה בימים הרגישים לקראת העסקה, והצד המתחרה לא מדבר ״כי זו לא המסיבה שלי״.
אמנם, גורמים המקורבים לעסקה לא מכחישים את המגעים, אך צריך לומר שכרגע מדובר בדיווח בלבד, ולא מעט פעמים דיווחים כאלה נגמרו בלא כלום. מאחורי כל הדלפה יש אינטרס, וכאן עדיין לא ברור מהו. יש גם כאלה שסוברים שהמהלך הוא בכלל ניסיון לייצר עניין לרכישה דווקא אצל מיקרוסופט המתחרה, חברה שכבר מכירה ורכשה חברה של היזמים.
מה שבטוח, שום דבר כאן לא מקרי. רפפורט, שמאחוריו אקזיט למיקרוסופט שבסופו עמד כמנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל, עשה את כל הצעדים הנכונים במשך השנים כדי להגיע לרגע הזה.