| מערכת ישראל היום |
חברת "וויז", שנוסדה על ידי יזמים ישראלים לפני כארבע שנים, עומדת להימכר ל"גוגל", תמורת 23 מיליארד דולר. העסקה, אם תושלם, תהווה את האקזיט הגדול ביותר בתולדות ההייטק הישראלי. אם העסקה תתממש, תהפוך וויז לחברה הישראלית עם שווי שוק הגבוה ביותר.
רו"ח עדי שלום, שותף באשכול המיסים בפירמת BDO, הסביר כמה מס ישלמו בעלי המניות לקופת המדינה בעקבות עסקת הענק: "יש כמה סוגים של בעלי מניות בחברה ולכל אחד מהם שיעור מס שונה בגין המכירה. ארבעת המייסדים של החברה - כל עוד הם תושבי ישראל - ישלמו מס שינוע בין 33-28 אחוזים על הרווח מהמכירה. משום שהם מייסדים, אין להם עלות למניות ולכן הם ישלמו את המס הנ"ל על כל התמורה שהם יקבלו".
ומה לגבי המשקיעים והעובדים בחברה?
"משקיעים תושבי ישראל ישלמו מס בשיעור 28% על הרווח שינבע להם מהמכירה. הרווח לצרכי תשלום מס במקרה של המשקיעים היא התמורה שהם יקבלו בעסקה - בניכוי עלות ההשקעה שהשקיעו בחברה בסבבי הגיוס השונים. ככל שהעלות נמוכה יותר, כך מדינת ישראל תזכה למס גבוה יותר".
"לגבי עובדים תושבי ישראל שקיבלו אופציות ומניות בחברה ישלמו מס בשיעור 28% על הרווח שינבע להם ממימוש האופציות ומכירת המניות. משקיעים תושבי חוץ ועובדים תושבי חוץ פטורים ממס מהרווח שינבע להם מהמכירה".