| חדשות Investing.com |
חברת אלומיי קפיטל (TASE:ELLO) המייצרת אנרגיה מתחדשת וחשמל ויוזמת פרויקטים בתחום באירופה ובישראל, דיווחה ביום חמישי בבוקר על תוצאותיה הכספיות ברבעון הראשון של 2022. אלומיי מסכמת את הרבעון עם גידול בהכנסות, אבל גם עם גידול בהפסדים.
מניית אלומיי קפיטל (TASE:ELLO) (NYSE:ELLO), הנסחרת במקביל בבורסות תל אביב וניו יורק, ירדה 10.6% מתחילת השנה, כשהיא משקפת כיום לחברה שווי שוק של יותר ממיליארד שקל.
הכנסות החברה ברבעון הראשון הסתכמו בכ-11.8 מיליון אירו - גידול של כ-64% בהשוואה להכנסות הרבעון המקביל אשתקד, שהסתכמו בכ-7.2 מיליון אירו. הגידול בהכנסות מיוחס בעיקרו לעליית מחירי החשמל באירופה, שנגרמה בשל המתיחות הביטחונית בין רוסיה לאוקראינה, והכרה בהכנסות הפרויקט הפוטו-וולטאי טלאסול בספרד לאורך כל הרבעון; זאת, לעומת הכרה בהכנסות לתקופה חלקית ברבעון הראשון של 2021, לאחר שהפרויקט קיבל את תעודה הקבלה הראשונית (PAC) ב-27 בינואר 2021.
ההפסד הכולל של אלומיי קפיטל ברבעון הראשון של 2022 הסתכם בכ-44.2 מיליון אירו, לעומת הפסד כולל של 5 מיליון אירו ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד הנקי של אלומיי ברבעון הראשון הסתכם בכ-3.4 מיליון אירו, לעומת הפסד של 2.7 מיליון אירו ברבעון המקביל. ההפסד הכולל האחר הסתכם ברבעון הראשון בכ-40.9 מיליון אירו, וזאת לעומת הפסד של 2.4 מיליון אירו ברבעון הראשון של 2021. הגידול המשמעותי בהפסד נובע בעיקר משינויים בשווי ההוגן של מכשירים המגדרים את תזרים המזומנים מהסכם מכירת החשמל (PPA) של פרויקט טלאסול בספרד, המכסה 80% מהספק החשמל של הפרויקט.
לדברי אלומיי קפיטל, העלייה המשמעותית במחירי החשמל באירופה מאז התחלת המתיחות הביטחונית בין רוסיה לאוקראינה הביאה לשינוי משמעותי שלילי בשווי הסכם ה-PPA, המשפיע על קרן ההון של החברה, אך לא משפיע על הרווח/הפסד נקי של החברה או תזרים המזומנים שלה. לצד הירידה בשווי ההוגן של הסכם ה-PPA, לעלייה במחירי החשמל יש השפעה חיוביות על הכנסות פרויקט טלסאול שאינם מעוגנות בהסכם ה-PPA, שמגדילה את הרווח הנקי והתזרים של הפרויקט.
תזרים המזומנים נטו מפעילות שוטפת של אלומיי ברבעון הראשון הסתכם בכ-8.1 מיליון אירו, לעומת 1.3 מיליון אירו ברבעון המקביל. הגידול במזומנים נטו מפעילות שוטפת מיוחס בעיקרו לפעילות פרויקט טלאסול, שההכנסות ממנו הוכרו לאורך כל הרבעון הראשון, בהשוואה להכרה חלקית ברבעון המקביל אשתקד.
אלומיי קפיטל מעריכה כי הכנסות החברה ברבעון השני יסתכמו בכ-16 מיליון אירו.
החברה מציינת כי באיטליה התחילה ההקמה של הפרויקט הפוטו-וולטאי הראשון של החברה, בהיקף של 20 מגוואט. מתוך צבר הפרויקטים שנמצא בפיתוח, נכון למועד הדוח הושלם תהליך קבלת רישיונות בניה ל-102 מגוואט נוספים, הנמצאים בתהליך של מכרז מול קבלני ביצוע. פרויקטים נוספים בהיקף מצטבר של כ-430 מגוואט נוספים נמצאים בשלב פיתוח מתקדם.
בהולנד, פעילות הביו-גז של החברה הושפעה בחודשים הראשונים למלחמה באוקראינה ממחסור בחומרי גלם מסוימים וכן מעליית מחירי ההובלה. נכון למועד פרסום הדוח, התחדשה אספקת חומרי הגלם ועליית המחיר מפוצה על ידי עליית מחיר התעודות הירוקות. האיחוד האירופי וממשלת הולנד הציבו יעד ייצור גבוה לתעשיית הביו-גז כחלק מהקטנת התלות ברוסיה, ותוכנית לעידוד תעשייה זו אמורה להתפרסם בקרוב.
בישראל, בניית הפרויקט של אגירה שאובה בצוק מנרה מתקדמת כמתוכנן. מנהרת הגישה הראשית הגיעה לעומק של מעל 200 מטר בתוך ההר, עבודות חציבה נרחבות מתבצעות במאגר העליון ובמנהרת הלחץ הנמוך בשטח המאגר התחתון.
לדברי רני פרידריך (בצילום למעלה), מנכ"ל אלומיי קפיטל,
"הרבעון הראשון מייצג עלייה בהכנסות של מעל ל-60% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כתוצאה מהלחימה באוקראינה והמחסור בגז, מחירי החשמל באירופה עלו ביותר מפי 3 לעומת השנה שעברה, והשפיעו באופן חיובי על הכנסות החברה והיו הגורם העיקרי לגידול בסעיף זה. פרויקט טלאסול מוכר כ-75% מהחשמל המיוצר בו בהסכם מכירת חשמל ארוך טווח (PPA), ולכן העלייה בהכנסות נובעת בעיקרה ממכירת החשמל שאינו תחת הסכם זה. כפועל יוצא מעליית מחירי החשמל, שערוך השווי ההוגן של הסכם מכירת החשמל (הנגזר) הראה ירידת ערך של כ-60 מיליון יורו. מכיוון שמדובר בהגנה לא ספקולטיבית, השינוי בשווי ההוגן של הנגזר אינו משפיע על תזרים או רווחיות החברה, וכל ירידת השווי ההוגן נזקפת לקרן ההון ובאה לידי ביטוי בירידה בהון העצמי של החברה. בסוף חיי הנגזר, עוד כ-8.5 שנים, שוויו מתאפס ואינו משפיע יותר על מאזן החברה.
"ברבעון זה בוצע מימון מחדש לפרויקט טלאסול. הסכם המימון החדש מבוסס על הסכם מכירת החשמל (הנגזר), ולכן ניתן בתנאים מאוד נוחים לחברה: ריבית (במטבע אירו) קבועה בשיעור של 3% למשך כל חיי ההלוואה (כ-23 שנים), במינוף של 75% מעלות ההקמה של הפרויקט. הסכם מימון זה שיפר באופן משמעותי את התזרים לבעלי המניות בפרויקט והעלה את התשואה בו לבעלי המניות לכ-14%, וזאת מבלי לקחת בחשבון את מחירי החשמל הנוכחיים המיטיבים עוד יותר את התשואה לבעלי המניות. בנוסף, הושלמה בספרד הקמתו של פרויקט אלומיי סולאר (28 מגה פוטו וולטאי) ובמהלכו הוא חובר לרשת החשמל, כאשר החשמל בפרויקט זה נמכר במחירי שוק. הפרויקט הוקם בהון עצמי מלא של אלומיי, החברה בוחנת מספר הצעות שהתקבלו למימון הפרויקט".
- רוצים לעקוב אחרי ביצועים של נכסים פיננסיים בשווקים? היכנסו לתיק ההשקעות הווירטואלי כאן באתר או באפליקציית Investing.com והוסיפו את נייר הערך או המטבע לרשימת המעקב שלכם.