| מאיה רונן, חדשות דבר |
חדשות "דבר" החום הקיצוני בחודש יוני גרם לנזקים לחקלאות בהיקף חסר תקדים. על פי הערכות קנט (קרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות), היקף נזקי החום הישירים לגידולים החקלאיים בחודש יוני הגיעו לשיא של יותר מ-30 מיליון שקלים. היקף נזקי החום לגידולים החקלאיים בתקופה המקבילה ב-2023 עמד על כ-3 מיליון שקלים, ביוני 2022 עמד הנזק על כ-170 אלף שקלים וב-2021 הוערך בכ-160 אלף שקלים בלבד בתקופה זו. על פי נתוני קנט, נזקים אלה מצטרפים לנזקי טבע מסוגים שונים שנגרמו לגידולים החקלאיים בתקופה זו, שמוערכים בכ-15 מיליון שקלים נוספים.
חודש יוני 2024 היה החם ביותר בישראל מאז תחילת רישום מדידות הטמפרטורה באזור, לפני יותר ממאה שנה. הטמפרטורה הממוצעת הייתה גבוהה ב-3 מעלות צלזיוס מהממוצע הרב-שנתי, והגיעה לשיא של 48.1 מעלות צלזיוס בעמק הירדן. גם בלילות נמדדו טמפרטורות שיא גבוהות במיוחד באזורים שונים. החום הכבד בשעות הלילה הקשה על הגידולים להתקרר מחום היום, והגביר באופן קיצוני את עומס החום עליהם. בקנט התקבלו יותר מ-800 הודעות נזק מחקלאים בכל רחבי הארץ במהלך חודש יוני בלבד.
החום הקיצוני בחודש יוני גרם נזק בעיקר לגידולי הירקות הטריים: אבטיח, מלון ותפוחי אדמה, וכן לגידולי ירקות לתעשייה, כגון עגבניות, תירס ושעועית. מרבית הנזקים נצפו באזור עמק המעיינות, עמק יזרעאל, עמק הירדן, הגליל העליון והגליל התחתון. הנזקים העיקריים הם מכות שמש ו"כוויות…