| חנה פרי-זן, ישראל היום |
בתחילת השנה האזרחית נכנסו לתוקף תקנות חדשות, המאפשרות ניוד קל יותר של כספים מקופות גמל. קודם לביצוע ניוד, אם אכן מחליטים לשקול לבצעו, השוואת העלויות היא אחד הצעדים הראשונים.
עלויות לבדיקה ולהשוואה בין המוצר הקיים לזה ששוקלים לעבור אליו הן, בין השאר, דמי הניהול הנגבים מן ההפקדות השוטפות, וגם דמי הניהול מהצבירה במוצר הקיים.
היבט נוסף לבחינה הוא הביצועים הפיננסיים של המוצר הפנסיוני הקיים, לעומת אלה של זה ששוקלים לעבור אליו. נתונים על כך ניתן למצוא באתרים שונים.
בהקשר זה חשוב להדגיש כי תשואות גבוהות בעבר אינן בהכרח מנבאות את העתיד, ולעיתים גם ההפך נכון. בכל מקרה, נדרשת בחינת ביצועים לאורך זמן סביר, שתיתן תמונה טובה יותר ותסייע בקבלת החלטה נכונה.
נושא השירות שמספק הגוף המנהל ללקוחותיו הוא גם כן מרכיב לבדיקה ולהשוואה אם ובאילו אמצעים ניתן לקבל שירות - כגון אינטרנט, טלפון, וכן אם הוא זמין, אמין וידידותי לפונים.
מעבר ממוצרים פנסיוניים שכבר אינם משווקים בעת הזאת הוא אפשרי, אך יש לזכור כי במקרים כאלה הדרך חזרה אליהם אינה אפשרית. מעבר לכך, ייתכן כי מוצרים אלה מציעים תנאים טובים יותר מצד אחד, אך העלות גבוהה יותר מהמוצע.