| אמיתי פרץ, חדשות דבר |
חדשות "דבר" תעריף המים יעלה בחודש יולי ב-1.6%, כך לפי הודעת רשות המים שאישרה היום (שני) לפרסום לשמיעת עמדות הציבור את עדכון התעריף. התעריף הנמוך יעלה בכ-1.59% לכ-8.082 שקלים למ"ק (לעומת 7.955 שקלים למ"ק, כולל מע"מ). התעריף הגבוה יעלה בכ-1.602% לכ-14.834 שקלים (לעומת 14.600 שקל למ"ק, כולל מע"מ).
המשמעות של שינוי תעריפים זה על משפחה ממוצעת בת 4 נפשות הצורכת כ-16 מ"ק לחודש בעלות של כ-142 ש"ח, הינו גידול בעלות בסך של כ-2.2 שקלים לחשבון המים והביוב החודשי שיעמוד מעתה על כ-144 שקלים לחודש.
לפי רשות המים, עליית התעריפים הינה נמוכה, אף פחות מהעלייה בסל המדדים מאז העדכון האחרון בחודש ינואר 2024, וזאת לאור המאמץ הייחודי בעת הזו להקל על צרכני המים. העלייה שתוכננה הייתה גבוהה יותר, והשינוי נובע בעיקר מהקדמת ניצול התקבולים ממכירת מתקן ההתפלה של חברת מקורות באשדוד, מהקדמת ההתחשבנות בגין שנים קודמות עם החברה, וכן מקיטון ברכישת מים מותפלים בשנת 2024 עקב החורף המבורך. ברשות מציינים כי על אף עלייה זו, תעריף המים בישראל וחשבונות המים למשק בית הם מהנמוכים בעולם.
ההשקעות במשק המים הן כ-5.8 וכ-5.5 מיליארד שקלים בשנים 2024 ו- 2025, והן ממומנות מתעריף המים, ללא תמיכה ממשלתית. כ-70% ממי השתייה בישראל מיוצרים באופן מלאכותי באמצעות מתקני התפלה, והם מים יקרים יותר מן המים הטבעיים. שני אלו,…