| דוד טברסקי, חדשות דבר |
חדשות "דבר" יום לאחר אישור החלטת הממשלה לחיזוק ושיקום הצפון, ותושבים וראשי רשויות שלא פונו זועמים על התעלמות הממשלה מבעיות הליבה המשותפות לכל האזור. בראש ובראשונה, מדובר על מצבם של אלפי עסקי תיירות, מסעדנות וייצור, שנפגעו משמעותית אך לא זכו לפיצוי. חלק מהיישובים הקרובים לגדר צפויים לקבל פיצוי, אך עשרות אלפי תושבים ובעלי עסקים שנפגעו לא מקבלים מענה מהתוכנית הממשלתית.
במסגרת התוכנית שעברה אמש (שני), אושרה העברת כמיליארד שקלים ליישובים באופן מיידי, לשם תמיכה ישירה בתושבים המפונים בצפון. מתוך התקציב, כ-140 מיליון שקלים הוקצו לרשויות המקומיות לטובת סוגיות פנימיות, כולל מצבם של הלא מפונים. אך הכסף עבור הלא-מפונים לא עוגן בבסיס התקציב, ואין כל הבטחה שהוא יעמוד לרשות התושבים.
"השתקתם את ראשי המועצות האזוריות עם כסף שלא יגיע אלינו" אמרה תושבת המושב מנות שבגליל המערבי, אורית ישקין. מושבה של ישקין, הנמצא במרחק כ-5 ק"מ מהגבול, לא פונה. דבריה התייחסו לבחירת ראשי המועצות האזוריות באזור לא להגיע לישיבה, לאחר שאמש ברכו על החלטת הממשלה. "בזמן שהכסף לא יגיע אלינו, מאשרים מיליונים ליישובים חדשים", הוסיפה ישקין, "זה ניתוק. אנשים בורחים מפה בגלל החלטות הממשלה, ואתם מדברים על הגדלה".
משפחות רבות שהתפנו עצמאית ממושב מנות חזרו אליו לאחרונה, בין היתר בגלל קשיים כלכליים. בחודשים האחרונים נידונה בבג"ץ תביעה של כ-19 מושבים, בהם מנות, בדרישה שהמדינה…