| דוד טברסקי, חדשות דבר |
חדשות "דבר" יו"ר ועדת הנגב והגליל, ח"כ מיכאל ביטון, המליץ לראשי היישובים בקו העימות בגבול הצפון להתחיל לתכנן את חזרתם ליישוביהם עד 1 בספטמבר, בתיאום עם הצבא.
על רקע המשך ההידרדרות במצב הביטחוני באזור אצבע הגליל, ועדת הנגב והגליל נפגשה ביום ראשון השבוע בקריית שמונה עם ראש מועצת גליל עליון, גיורא זלץ, שקרא לאחרונה להיערכות המועצה לחזרתם של התושבים המפונים לבתיהם בעקבות מה שהוא מתאר כ"זלזול מתמשך של המדינה בתושבי האזור".
"חסרים לנו צוותים כדי לפתוח בתי ספר. החנויות שלנו סגורות. ספקים לא מגיעים. קבלנים לא מגיעים. אפשר להבין חודש, חודשיים – אבל אנחנו כבר שבעה חודשים במצב הזה", אומר זלץ.
לדבריו, בשבועות האחרונים, חברי הממשלה העבירו מסר ברור לראשי קו העימות שלא תקום מנהלת מתכללת למטרות שיקום וטיפול, באופן בו פועלת מנהלת תקומה בדרום. ראשי הרשויות ביקשו לקדם מהלך שיאפשר סל של פיצויים והטבות כלכליות לתושבים במסגרת חוק הפיצויים לתושבי קו העימות בדרום, ובהם מענק מיוחד שיינתן על בסיס חודשי לכל משפחה שנשארה בצפון לפי קריטריון שייקבע על ידי המדינה.
לטענתו, המהלך יכול להיות מבוצע כבר במנגנונים הקיימים, למשל הביטוח הלאומי, ודורש רק את אישורו של שר האוצר והסכמת חברי הממשלה, ואינו מחייב תהליך חקיקה מחדש. "לא צריך להמציא שום דבר. יש חוקים קיימים שדרכם אפשר לפצות: הטבת מס, הרחבת סל…