| דוד טרבסקי, חדשות דבר |
משרד התיירות החל לנהל בעצמו את הפינויים למלונות רק שבועיים מתחילת המלחמה, לדברי שר התיירות חיים כץ בדיון בוועדת הכלכלה ביום רביעי.
המשרד התערב אחרי שהבין שסוכני התיווך מרוויחים על חשבון המדינה, תוך כדי שימוש במאגרי המידע של משרד התיירות. עדיין לא אושרה ההארכה לשהיית המפונים במלונות, שאמורה להסתיים בשבוע הבא.
"הסוכנים גזרו עלינו קופונים. זה כסף שהיה צריך להישאר ביישובים",
אמר כץ בדיון. לדבריו, רק אחרי שהתקבלה ההחלטה על פינוי קריית שמונה, החל משרדו לעסוק בפינויים. עד אז, המועצות והיישובים ניהלו את הפינויים מול סוכני נסיעות פרטיים.
לפי נתוני המשרד, כיום יש 86 אלף מפונים ששוהים ב-455 בתי מלון, וכ-80 אלף נוספים שביקשו לקבל פיצוי יומי כדי לצאת מהמלונות. עקב החשש שיישובים נוספים יצטרכו להתפנות, המשרד פרסם שיש יותר מ-10,000 חדרים פנויים שיכולים לקלוט משפחות מפונות.
לטענת כץ, כ-20 אלף משפחות ששוהות במלון ביקשו מענק, ולכן קיימים קשיים להעביר את כספי המענקים. למרות זאת, הבטיח שהתשלום למשפחות שביקשו להתפנות יבוצע השבוע.
כץ הוסיף שבימים האחרונים קיבל הודעות ממשפחות שטענו שהמלונות מתכוננים לפנותם בגלל אי-העברה תקציבית.
"מדינת ישראל החליטה שהפינויים יהיו עד 22 בנובמבר, וזה יצטרך להשתנות",
אמר, והאשים את משרד האוצר בגרירת רגליים. לטענת האוצר, ההחלטה על ההארכה היא בידי משרד הביטחון, והיא תתוקצב אם תתקבל...