| ארז רביב, חדשות דבר |
המלחמה פוגעת בעובדים ובמעסיקים. למרות שזו אינה הפעם הראשונה ולמרות שעבר שבוע וחצי, משרד האוצר נמנע בינתיים מצעדים של ממש, ואפילו לא מצהיר בצורה ברורה מה יהיה אופן הפעולה, מה שמגביר את חוסר הוודאות.
בשיחה עם "דבר" מצביע אדם בלומנברג, סמנכ"ל כלכלה ומדיניות ומנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות על שני מחדלים משמעותיים: אי העמדת ערבויות למעסיקים, כך שיוכלו לשלם שכר לעובדים; והפקרת עובדים שנופלים בין הכיסאות ללא רשת ביטחון - יציאה לחופשה כפויה או חל"ת, ללא זכאות לדמי אבטלה.
"יש כרגע 2.6 מיליון ילדים עד גיל 14 שנמצאים בבית עקב הנחיות פיקוד העורף והם צריכים השגחה של הורה",
אומר בלומנברג,
"המשמעות של זה היא שיש כמיליון הורים ועובדים נוספים שלא יכולים להגיע לעבודה בגלל הנחיות פיקוד העורף. למרות 18 מיליארד שקל בקרן מס רכוש, שבדיוק מיועדת למקרים האלה; למרות שבכל מבצע מאשרים בדיעבד שיפוי למעסיקים בגין אותן היעדרויות, המדינה לא מייצרת ודאות למעסיקים ואומרת 'נשלם לכם', ואין אפילו מקדמות".
בלומנברג מדגיש כי המלחמה הנוכחית שונה מסבבים קודמים:
"ברור שזה אירוע יותר ארוך והמעסיקים במצוקה, ולכן העובדים במצוקה. כמיליון שכירים נמצאים בחוסר ודאות גדול האם יקבלו שכר על הימים הללו. במגזר הציבורי בדרך כלל יש פתרונות, אבל המגזר הפרטי במצוקה.…