| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
במשרד האוצר הוציאו ביום ראשון מכתב לכל משרדי הממשלה בדרישה להקפיא תקציבים לפעילויות שאינן חיוניות, כולל הכספים הקואליציוניים, וזאת במטרה לפנות תקציבים למימון הלחימה.
המכתב יוצא למשרדים באותו הערב בו הציג משרד האוצר את תוכניתו להתמודד עם השלכות הלחימה.
למעשה, לאחר שסירב לדרישה זאת בתחילה, סמוטריץ' מיישר קו עם בכירי משרדו ומסיט כספים קואליציוניים למימון המלחמה.
במכתב שהגיע לידי "ישראל היום" נכתב:
"נבקש מכולכם להקפיא תקציבים אשר אשר הוקצו לכם וטרם חויבו לפעילויות חדשות שאינן דחופות בעת הזו. במקביל לכך, בכוונתנו להקפיא הקצאת תקציבים שטרם הוקצו ומומשו בשנים 2023-2024 ואינם קשורים לתמיכה בלחימה, באוכלוסייה האזרחית שנפגעה או במתן שירותים חיוניים של המשק. מובן כי כלל האמור לעיל נכון הן לתקציבים קואליציוניים והן לתקציבים אחרים".
עוד נכתב:
"הממשלה מציעה כעת סיוע לאזרחים באמצעות פינויים למלונות ותמיכה במשק שנפגע. כמו כן, לצה"ל עלויות משמעותיות על ימי מילואים, על רכש ציוד ועל ציוד לחיילים, וכמובן שגם למערכות הבריאות, הרווחה וביטחון הפנים עלויות נוספות. המענה הראשוני לעלויות האלה צריך להיות שינוי סדר העדיפויות באופן שיפגע במשק ברמה המינימלית ביותר. יש להבין כי האפשרות לנהל מערכת לחימה ארוכה קשורה, בין היתר, לאיתנותה של הכלכלה וליציבותה".