| היאלי יעקבי-הנדלסמן ואסף גולן, ישראל היום |
בעקבות המצב הביטחוני, העדרות עובדים וביקוש מצד הצרכנים, נרשם מחסור בסניפי רשתות המזון. מחסור זה צפוי להתגבר עם הזמן.
רמי לוי (TASE:RMLI) אמר ל"ישראל היום":
״בינתיים אנחנו מקבלים סחורות. יש מחסור בחלב ואנחנו מחכים ששר האוצר יאשר את המשך ייבוא החלב, היות ואני צריך לתת תשובה למחלבה בחו"ל אם לייצר. בינתיים לשבוע הזה הזמנו ואנחנו מייבאים חלב. אנחנו מייבאים רק בגלל שיש חוסר ולכן אנחנו צריכים לדעת, מבחינת תכנית עבודה ליצרן. אנחנו צריכים לשרת את עם ישראל ואנחנו צריכים לתת תכנית עבודה ליצרן״.
יש לציין כי היום לא היו עופות ברשתות המזון. בימי ראשון בדרך כלל אין עופות בסניפים. עם זאת, לאור העובדה כי היו חסרים היום עובדים במשחטות, צפוי מחסור גם מחר.
גורם נוסף מהתחום מספר:
"היום הייתה, ועדיין יש, הסתערות מטורפת על הסניפים של כל רשתות השיווק, מכולות ועוד. בנוסף, המון ספקים לא סיפקו היום סחורות״.
שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר, ומנכ"ל המשרד, אורן לביא, קיימו ביממה האחרונה מספר הערכות מצב במסגרת היערכות המשרד לתרחישי פגיעה באספקת המזון מן הצומח ומן החי לציבור ועל מנת לדאוג לרציפות תפקודית ולביטחון מזון לציבור.
במסגרת הערכות המצב האלו עלה כי עובדים רבים לאורך כל שרשרת האספקה גויסו אך לא התייצבו לעבודה, דבר הפוגם בשינוע מוצרי המזון...