| סוניה גורודיסקי, ישראל היום |
רוחות הרגעה: פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים ומבכירי הפרופסורים באוניברסיטת ת"א ומי שהיה מועמד מוביל לתפקיד נגיד בנק ישראל בעבר, שולח מסר מרגיע בכל הנוגע להשלכות הכלכליות של המלחמה.
בראיון בלעדי ל"ישראל היום", ליידרמן אומר כי כלכלת ישראל עמידה גם במצב מלחמתי, חוזה כי חברות הדירוג לא ימהרו להוריד את אופק הדירוג ובטח שלא את הדירוג עצמו. ובאשר לנפילות בבורסה ליידרמן אומר כי
"הניסיון בעולם ובישראל מצביע על כך שזעזועים גדולים בלתי צפויים עלולים ליצור "תגובת יתר" או "overshooting" בשווקים הפיננסיים".
מה דעתך על ההשלכות הכלכליות של המלחמה בעזה?
"קודם כל, ולפני ההתמקדות בנושא הכלכלי, אני מבקש להדגיש שבימים קשים אלה של מלחמה, ליבנו צריך להיות עם משפחות הלוחמים, הנפגעים והשבויים. אני מאמין בעוצמה האנושית, הטכנולוגית והצבאית של צה"ל ומערכת הביטחון וביכולת שלהם לנצח. עם ישראל ידוע בכושר העמידה שלו, בייחוד בימי מבחן ואין ספק שגם הפעם יוכיח לכידות ועמידות וייתן גיבוי לצבא".
ובכל זאת, כאיש מאקרו, כיצד אתה רואה את המשק הישראלי במצב החדש?
"מוקדם עדיין להעריך בצורה רצינית את מלוא ההשפעות הכלכליות של המלחמה. אנחנו לא יודעים כיצד תתפתח הלחימה, האם היא תהיה כרוכה בפעילות קרקעית, האם המלחמה תתמקד רק בגזרה הדרומית, וכדומה. אנו כן יודעים שמחיר ונטל המלחמה יהיו תלויים מאד באורכה...