| הדס יום טוב, חדשות דבר |
שר העבודה יואב בן צור חתם בשבת על צו שמאפשר לעובדים במפעלים למתן שירותים קיומיים להמשיך ולעבוד בשטח שהוכרז "במצב מיוחד בעורף" בהתאם להנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף.
מדובר במפעלים המספקים מוצרים /שירותים קיומיים כדוגמת תשתיות מים, חשמל, דלק, גז, רפואת חירום (בתי חולים, בתי חולים גריאטריים, מכוני דיאליזה, מוסדות סיעודיים ושירותים תומכים) , רפואה בקהילה (קופות חולים ושירותים תומכים), אספקת מזון, מוסדות רווחה ושירותים תומכים, שירותי תחבורה, נמלים, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה ומפעלים התומכים את הצבא וכד'.
במידה ותעלה בעיה של התייצבות עובדים, ניתנת אפשרות למשרד הממשלתי האחראי לפנות לרשות כ"א בשע"ח לשקול את הצורך להוצאת צו לגיוס עובדים.
המשמעות של הצו היא שבמידת הצורך ניתן יהיה לגייס את העובדים לקיום המשק החיוני בשעת חירום.
הממונה הראשית על יחסי עבודה במשרד העבודה, עו"ד רבקה ורבנר, פרסמה מידע החיוני בנושא זכויות עובדים, שניתנות מתוקף חוק ההגנה על עובדים בשעת חירום, עקב המצב המיוחד שהוכרז בעורף. ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם תבוטל לפני כן על ידי הממשלה או שר הביטחון.
חשוב להדגיש תחילה, כי בכל הקשור לנושא התייצבות לעבודה יש להישמע להוראות פיקוד העורף לפי אזור המגורים...