| חדשות Investing.com |
המגמה החיובית בקרנות הנאמנות בישראל נמשכה בחודש ספטנבר. בקרנות האקטיביות נרשמה ירידה חדה במגמת הפדיונות, והחודש רשמה תעשייה זו פדיון של כ-0.6 מיליארד שקל בלבד, הנמוך ביותר השנה.
כך עולה מנתונים שריכז נאור כהן, מנהל קשרי יועצים במיטב בית השקעות.
| ספטמבר בשווקים הפיננסיים
חודש ספטמבר באופן היסטורי, נחשב לחודש חלש בשוק המניות, וכך גם השנה. בחודש הזה רוב מדדי המניות בעולם סיפקו תשואה שלילית.
למרות דוח תעסוקה חיובי ועלייה בנתון האבטלה שפורסמו בתחילת החודש, את אור הזרקורים בשווקים הפיננסיים תפסו החודש התשואות לפדיון של איגרות החוב הממשלתיות ששברו שיאים של יותר מ-16 שנה.
מחיר הנפט הממשיך לנסוק והשפעתו על מחיר הבנזין תרם לעלייה חודשית במדד המחירים לצרכן בארה"ב מעל הצפי.
בהודעתו, הפד' הותיר את הריבית ללא שינוי ומסר תחזית לשמירת הריבית ברמה גבוהה יותר לתקופה ממושכת, מה שגרם לחששות בקרב המשקיעים, וביחד עם נתוני שוק עבודה חזקים מהצפי, השפיעו על העלייה החדה בתשואות לפדיון.
בישראל, בדומה לארה"ב, הריבית נותרה ללא שינוי ונתוני האינפלציה הפתיעו לרעה מה שלא הפריע למדדי המניות המרכזיים לרשום עליות ולצמצם במעט את הפער השלילי ממקבליהם בחו"ל.
שוקי המניות בחו"ל סיימו את החודש במגמה שלילית כאשר מדד S&P 500 ירד בכ-4.6% , מדד הנאסד"ק ירד בכ-5.9%, מדד הדאקס הגרמני ירד בשיעור של כ-3.9%, ומדד הניקיי היפני ירד בשיעור של כ-2.3%.
שוק המניות הישראלי סיים את חודש ספטמבר ללא שינוי מהותי, כאשר מדד ת"א 35 ירד בכ-0.1% ומדד ת"א 125 סיים את החודש כמעט ללא שינוי.
איגרות החוב הקונצרניות סיימו את חודש ספטמבר במגמה שלילית. מדדי התל בונד 60, 40, 20 ירדו בשיעור של כ-0.6% עד כ-0.8%.
מדד אג"ח כללי קונצרני ירד בכ-0.4% ומדד אג"ח ממשלתי כללי, סיים את החודש עם ירידה בשיעור של כ-1.5%.
| התעשייה האקטיבית המסורתית בחתך של קטגוריות
הקטגוריה המגייסת המשמעותית היחידה בתעשייה האקטיבית המסורתית הייתה החודש קטגוריית אג"ח בחו"ל, כשרשמה גיוס של כ-210 מיליון.
קטגוריית אג"ח מדינה רשמה החודש את הפדיון החודשי הגדול ביותר מבין כל קטגוריות ההשקעה, פדיון של כ-430 מיליון שקל. זאת, לאחר "הובלה" ממושכת של קטגוריית אג"ח כללי שפדתה החודש סכום של כ-170 מיליון שקל "בלבד".
קטגוריית חברות והמרה רשמה החודש פדיון של כ-110 מיליון שקל, קטגוריית מניות בארץ סיימה את החודש עם פדיון של כ-60 מיליון שקל.
קטגוריית גמישות פדתה סכום של כ-40 מיליון שקל וקטגוריית מניות בחו"ל פדתה סכום של כ-10 מיליון שקל.
| הקרנות הכספיות: כ-22% מכל נכסי התעשייה וכ-39% מנכסי התעשייה האקטיבית
גם החודש נמשך הגיוס של הקרנות הכספיות כאשר בספטמבר נכנס אליהן סכום של כ-5.2 מיליארד שקל. הקרנות הכספיות השקליות גייסו כ-4.7 מיליארד שקל והקרנות הכספיות הדולריות גייסו כ-0.5 מיליארד שקל.
הגיוס הגדול לכספיות השקליות נובע משורה של העלאות ריבית, מהיותן כתובת לחנייה לכספים שיצאו מהקרנות המסורתיות, ומהיתרון המיסויי הניכר שיש להן מול השקעה בפיקדונות שקליים בפרק זמן זה של אינפלציה, וזאת בנוסף ליתרון הנזילות שלהן.
ב-19 החודשים האחרונים מאז החלו הקרנות הכספיות לגייס סכומים משמעותיים, גייסו הקרנות הכספיות סכום גדול של כ-75 מיליארד שקל ונתח השוק שלהן נסק מכ-4.2% לכ-22.4%.
נתח השוק שלהן מתוך תעשיית הקרנות האקטיביות בלבד (בקרנות הפסיביות אין קרנות כספיות) עומד על כמעט 40%. סך נכסיהן של הקרנות הכספיות עומד על כ-96.1 מיליארד שקל, שיא של כל הזמנים.
| התעשייה הפסיבית – קרנות הסל והקרנות המחקות
חודש ספטמבר בתעשייה הפסיבית התאפיין גם הוא במגמה חיובית, עם גיוס כולל של כ-2.4 מיליארד שקל, כשהגיוס נחלק בין תעשיית קרנות הסל שגייסה סכום של כ-2 מיליארד שקל לבין הקרנות המחקות שהוסיפו סכום של כ-0.4 מיליארד שקל.
קטגוריית מניות בחו"ל היא המגייסת הגדולה ביותר גם החודש בתעשייה הפסיבית והפעם עם סכום גדול של כ-1.5 מיליארד שקל. קרנות הסל גייסו כ-1.1 מיליארד שקל והקרנות המחקות הוסיפו כ-0.4 מיליארד שקל.
קטגוריית מניות בארץ סיימה את החודש כמגייסת השנייה בגודלה, כשגייסה סכום של כ-880 מיליון שקל, סכום שהגיע כולו מתעשיית קרנות הסל.
קטגוריית אג"ח בחו"ל גייסה סכום של כ-190 מיליון שקל, קרנות הסל גייסו כ-120 מיליון שקל והקרנות המחקות הוסיפו סכום של כ-70 מיליון שקל.
קטגוריית חברות והמרה סיימה את החודש עם פדיון של כ-70 מיליון שקל, כאשר קרנות הסל פדו סכום של כ-130 מיליון שקל והקרנות המחקות רשמו גיוס של כ-60 מיליון שקל.
קטגוריית אג"ח מדינה סיימה את החודש עם פדיון של כ-150 מיליון שקל, הקרנות המחקות פדו סכום של כ-110 מיליון שקל וקרנות הסל הוסיפו לפדיון סכום של כ-40 מיליון שקל.